ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل کروم
نرم افزار و اپلیکیشن

گوگل کروم افزونه‌ها و ادبلاکرهای قدیمی را غیرفعال خواهد کرد

با فعال‌شدن سیستم جدید Manifest V3، افزونه‌های محبوب گوگل کروم مانند ادبلاکرها غیرفعال خواهند شد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

گوگل اعلام کرد که به‌زودی به عمر سیستم افزونه قدیمی‌تر خود یعنی Manifest V2 پایان می‌دهد و به نسخه Manifest V3 مهاجرت می‌کند. سیستم بسیار بحث‌برانگیز Manifest V3 در سال 2019 معرفی شد و چندین بار گوگل اعلام کرد که قصد دارد به آن مهاجرت کند، اما این شرکت اکنون بالاخره به‌طور رسمی اعلام کرده که این سیستم را فعال می‌کند و به تدریج تا اوایل سال 2025 افزونه‌های قدیمی کروم از پشتیبانی خارج خواهند شد.

براساس اعلام گوگل، غول فناوری می‌گوید که سیستم Manifest V3 را با هدف بهبود امنیت، حریم خصوصی و عملکرد بهتر اکوسیستم افزونه‌ها ایجاد کرده است. بااین‌حال با فعال‌شدن این سیستم، اکثر افزونه‌های محبوب مانند ادبلاکرها که برپایه Manifest V2 بوده‌اند، غیرفعال خواهند شد.

سیستم جدید Manifest V3 از 3 ژوئن (14 خرداد) در کانال‌های توسعه‌دهندگان و Canary فعال خواهد شد و در ابتدای سال 2025 در نسخه نهایی کروم نیز اعمال می‌شود.

سیستم جدید Manifest V3 گوگل کروم

با آنکه گوگل از سیستم جدید Manifest V3 دفاع می‌کند، اما برخی کارشناسان با توضیحات گوگل موافق نیستند. زمانی که برای اولین‌بار در سال 2019 این سیستم معرفی شد، برخی آن را «فریب‌کارانه و تهدیدآمیز» خواندند و گفتند که این سیستم جدید قابلیت‌های افزونه‌های وب را محدود می‌کند. به خصوص آن افزونه‌هایی که برای نظارت و اصلاح وب‌سایت‌هایی که کاربر بازدید می‌کند، طراحی شده‌اند.

از سویی درباره هدف اصلی گوگل برای رفتن به این سیستم جدید، تردیدهایی وجود دارد. از آنجایی که Manifest V3 با APIهای مسدودکننده‌های تبلیغات و افزونه‌های ضدردیابی مبارزه می‌کند، می‌تواند به نفع سیاست‌های مالی گوگل باشد. باتوجه به اینکه گوگل حدود 77 درصد از درآمد خود را از تبلیغات به‌دست می‌آورد، احتمالاً پیاده‌سازی Manifest V3 بیش از آنکه به‌نفع بهبود امنیت یا حفظ حریم خصوصی کاربران باشد، در راستای اهداف مالی گوگل انجام می‌گیرد.

از طرفی گوگل می‌گوید که بیش از 85 درصد از افزونه‌های فعال در فروشگاه وب کروم، Manifest V3 را اجرا می‌کنند، و افزونه‌های برتر فیلترکننده محتوا همگی نسخه‌های Manifest V3 را در دسترس دارند. بااین‌حال این شرکت به این نکته اشاره‌ای نمی‌کند که محبوب‌ترین نسخه Manifest V3 در میان مسدود‌کننده‌های تبلیغات، uBlock Origin Lite است که در مقایسه با همین برنامه در نسخه Manifest V2 عملکرد ضعیف‌تری دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی