ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل پلی
نرم افزار و اپلیکیشن

گوگل در سال 2023 از پلی استور در برابر 2.28 میلیون برنامه مخرب محافظت کرده است

گوگل ادعا می‌کند که امنیت حریم خصوصی کاربران را در پلی استور بهبود بخشیده است.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۲:۰۰

فروشگاه گوگل پلی مدت‌هاست که به‌عنوان منبع اصلی دانلود برنامه‌های امن و بی‌خطر شناخته می‌شود. این فروشگاه در بسیاری از موارد مانع از دانلود نسخه‌های جعلی برنامه‌ها و بدافزارها می‌شود. اکنون گوگل توضیح داده که در سال 2023 چگونه از حریم خصوصی کاربران درمقابل بدافزارها دفاع کرده است.

به گزارش وب‌سایت اندروید پلیس، گوگل ادعا می‌کند که در سال 2022 موفق شده بود جلوی انتشار 1.43 میلیون برنامه مخرب در پلی استور را بگیرد. این آمار برای سال 2023 به حدود 2.28 میلیون برنامه مخرب و ناقض حریم خصوصی کاربران افزایش پیدا کرد. همچنین حساب 333,000 توسعه‌دهنده به‌دلیل انتشار بدافزار یا نقض مکرر خط‌مشی این فروشگاه مسدود شد. علاوه‌براین، در سال گذشته میلادی جلوی انتشار حدود 200,000 برنامه گرفته شد و این برنامه‌ها برای اعمال تغییرات به توسعه‌دهندگان بازگردانده شدند. این اقدام گوگل از آن جهت بود که اطمینان حاصل شود این برنامه‌ها از مجوزهای حساس مانند پیامک و دسترسی به موقعیت مکانی پس‌زمینه به‌درستی استفاده می‌کنند.

گوگل استور

اصول گوگل پلی برای حافظت از حریم خصوصی کاربران

گوگل می‌گوید که اصول ایمنی این فروشگاه، کاربران را از خطر نصب برنامه‌های بالقوه خطرناک در امان نگه می‌دارد. اصول ایمنی گوگل عبارتند از:

  • محافظت از کاربران
  • محافظت از توسعه‌دهندگان
  • میزبانی از نوآوری‌های مسئولانه
  • تقویت تدابیر دفاعی پلتفرم گوگل پلی

این اصول که به‌اختصار SAFE نامیده می‌شوند، برای کاربران به‌صورت نشانک‌هایی در صفحه برخی برنامه‌ها مثل VPNها نشان داده می‌شوند تا کاربران متوجه شوند که این برنامه‌ها از نظر امنیتی توسط شرکت‌های بزرگ بررسی شده‌اند.

براساس اصول SAFE، گوگل ادعا می‌کند که حریم خصوصی بیش از 31 کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) را بهبود داده است. این کیت‌ها به برنامه‌ها کمک می‌کنند تا با سیستم‌عامل اندروید و سخت‌افزار دستگاه بهتر ارتباط برقرار کنند.

این تغییرات باعث شده است که بیش از 790,000 برنامه امن‌تر شوند و حالا بیش از 6 میلیون برنامه با اکوسیستم اندروید بیشتر سازگار هستند.

علاوه‌براین، برای اطمینان از اینکه کاربران اندروید حداکثر بهره امنیتی را از به‌روزرسانی‌های این سیستم‌عامل دریافت می‌کنند، گوگل حدود 1.5 میلیون برنامه را از Play Store حذف کرد، چون این برنامه‌ها با آخرین APIهای جدیدترین نسخه اندروید مطابقت نداشتند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی