ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

متا
نرم افزار و اپلیکیشن

متا از دادگاه آمریکا خواست به پرونده ضدانحصار FTC رسیدگی نکند

این شکایت از متا درواقع به خرید اینستاگرام و واتس‌اپ مربوط می‌شود.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۷:۰۰

متا از دادگاه خواسته است تا پرونده ضدانحصار کمیسیون تجارت فدرال علیه این شرکت را قبل از محاکمه، رد کند. در کنار 48 ایالت و منطقه، کمیسیون فدرال تجارت (FTC) در سال 2020، از متا شکایت کرد تا این شرکت را وادار به واگذاری اینستاگرام و واتس‌اپ کند. اما دلیل این شکایت چه بود؟ FTC باور داشت این کمپانی می‌خواهد بازار را به انحصار خود درآورد.

به گزارش Engadget، این آژانس و ده‌ها دادستان کل در آمریکا ادعا می‌کنند که متا (که در آن زمان با نام فیسبوک شناخته می‌شد) این دو پلتفرم را برای ازبین‌بردن رقابت خریده است. کمیسیون فدرال تجارت بر این باور بود که «مارک زاکربرگ»، مدیرعامل متا، با خرید و کنترل اینستاگرام، نه‌تنها تهدید مستقیم اینستاگرام را از بین برده، بلکه به‌طور قابل‌توجهی مانع از افزایش محبوبیت برندها و شرکت‌های شبکه اجتماعی دیگر در این حوزه شده است. درست مانند اینستاگرام، واتس‌اپ نیز تهدیدی قدرتمند برای انحصار شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک بود؛ ازاین‌رو، این شرکت به‌جای رقابت با واتس‌اپ، آن را خرید.

متا

دلایل متا برای رد ادعاهای کمیسیون تجارت فدرال

متا خاطرنشان می‌کند که نه‌تنها FTC در وهله اول هر دو خرید را تأیید کرد، بلکه شکایت اولیه آن به‌دلیل عدم ارائه اسناد قابل‌قبول رد شد. بااین‌حال، یک قاضی اجازه داده است که این شکایت به‌صورت اصلاح‌شده پیش برود. متا ادعا می‌کند که «کمیسیون فدرال تجارت هیچ کاری برای به‌دست‌آوردن شواهد کافی به‌منظور نشان‌دادن فعالیت‌های انحصارطلبانه و آسیب به مصرف‌کنندگان انجام نداده است.»

متا می‌گوید این شرکت باعث پیشرفت اینستاگرام، افزایش کاربران آن و بهبود کسب‌وکارها در این شبکه اجتماعی شده است. همچنین ویژگی‌هایی مانند پیام‌های مستقیم، پخش زنده، استوری‌ها و خرید را معرفی کرده است. در مورد واتس‌اپ، متا استفاده از این سرویس را رایگان کرد، رمزگذاری سرتاسری را در اختیار کاربران قرار داد و تماس صوتی و تصویری را فراهم نمود. این شرکت باور دارد که به‌همین دلایل، ادعاهای کمیسیون تجارت فدرال رد می‌شود.

همچنین طبق گفته متا، ادعای FTC مبنی بر اینکه این شرکت «بیشترین سهم» در «بازار خدمات شبکه‌های اجتماعی شخصی» را دارد، قابل قبول نیست. متا بر این باور است که «کمیسیون تجارت فدرال، تعریف درستی از سهم بازار ارائه نداده است.»

مطابق این دلایل، متا از دادگاه درخواست کرده تا فرایند رسیدگی به این شکایت متوقف شود. باید منتظر ماند و دید که ادعاهای این کمپانی مورد تأیید دادگاه و قاضی پرونده قرار می‌گیرد یا خیر. البته این تنها مشکلی نیست که متا با آن روبه‌روست؛ به‌تازگی اتحادیه اروپا تحقیقات خود درباره عدم انطباق اپل، متا و گوگل با DMA را آغاز کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی