ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فایرفاکس اج
نرم افزار و اپلیکیشن

موزیلا به روش‌های فریبنده مایکروسافت برای ترغیب کاربران به استفاده از مرورگر اج اعتراض کرد

موزیلا در گزارشی جامع، مایکروسافت را به استفاده از روش‌هایی فریبنده برای ترغیب کاربران به استفاده از اج متهم کرد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

موزیلا مایکروسافت را به استفاده از روش‌های فریبنده برای ترغیب کاربران به استفاده از مرورگر اج متهم کرده است. این شرکت می‌گوید مایکروسافت از تبلیغات گمراه‌کننده، رابط‌ کاربری‌ پیچیده و هشدارهای خاصی استفاده می‌کند تا کاربران نتوانند به‌راحتی به‌سمت مرورگرهای دیگر بروند. موزیلا از مایکروسافت می‌خواهد که این اقدامات را متوقف کند و همچنین خواستار قوانینی برای تضمین رقابت عادلانه بین مرورگرهاست.

موزیلا به‌تازگی یک گزارش 70 صفحه‌ای به نام «فراتر از لبه (Edge): چگونه سازوکارهای مایکروسافت انتخاب آزادانه مرورگرها را به خطر می‌اندازد»، منتشر کرده است. در این گزارش، موزیلا کاملاً تشریح می‌کند که مایکروسافت چگونه در ویندوز مانع کاربران می‌شود که مرورگرهای دیگر مانند فایرفاکس و کروم را انتخاب کنند.

سازوکارهای مایکروسافت برای حفظ مرورگر اج

موزیلا در گزارش خود، به‌طور کلی به سه روش اصلی مایکروسافت برای حفظ اج به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض اشاره می‌کند.

روش اول: به ادعای موزیلا، وقتی می‌خواهید مرورگر دیگری دانلود کنید، مایکروسافت تبلیغاتی در بنر سایت و نوتیفیکشن‌هایی در گوشه صفحه به شما نشان می‌دهد و ترغیبتان می‌کند که از اج استفاده کنید.

پیغام مایکروسافت وقتی که می‌خواهید مرورگر دیگری دانلود کنید

روش دوم: مایکروسافت با رابط کاربری گیج‌کننده، همچنان اج را در برخی برنامه‌ها به‌صورت پیش‌فرض قرار می‌دهد. در ویندوز 11، حتی اگر مرورگر اج را از حالت پیش‌فرض خارج کنید، می‌بینید که این مرورگر در بخش‌های مختلفی همچنان به‌صورت پیش‌فرض باقی مانده است و باید مرورگر مدنظر خود را با انجام تنظیمات متفاوتی جایگزین کنید.

موزیلا و مایکروسافت
پیغامی که در آن کاربران را به استفاده از بینگ ترغیب می‌کند.

روش سوم: مایکروسافت از زبانی گمراه‌کننده برای ترغیب کاربران به استفاده از اج استفاده می‌کند. موزیلا می‌گوید در پیغام‌های مربوط به تنظیمات مرورگر از زبانی استفاده شده که شبیه به هشدارهای سیستم است و احتمالاً کاربران به‌اشتباه اقداماتی به نفع مرورگر اج انجام می‌دهند.

موزیلا می‌گوید که این شیوه‌ها انتخاب کاربر را محدود می‌کند و به رقابت منصفانه مرورگرها صدمه می‌زند. این گزارش با تشویق مایکروسافت به کنارگذاشتن این سازوکارهای مضر و حمایت از اقدامات رگولاتورها برای تضمین رقابت منصفانه به پایان می‌رسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی