ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اپل وزارت دادگستری
نرم افزار و اپلیکیشن

چرا شکایت دولت آمریکا علیه اپل در ایالت نیوجرسی ثبت شده است؟

احتمالاً پرونده‌ای قدیمی درزمینه انحصارگرایی در بازار دندان‌های مصنوعی در انتخاب این ایالت دخیل بوده است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۵ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۳:۰۰

وزارت دادگستری ایالات‌متحده (DOJ) چند روز پیش از شکایت رسمی علیه اپل به اتهام انحصارگرایی خبر داد. این شکایت در ایالت نیوجرسی ثبت شده است. اما چرا نیوجرسی؟ تحلیلگران می‌گویند پرونده قبلی آمریکا علیه انحصارگرایی یک شرکت تولیدکننده دندان مصنوعی می‌تواند در این مسئله دخیل بوده باشد.

دولت آمریکا شکایت‌های قبلی خود علیه گوگل و مایکروسافت را در ویرجینیا یا واشنگتن دی‌سی ثبت کرده بود. اما «ویلیام کوواچیچ»، رئیس سابق کمیسیون تجارت فدرال و استاد دانشکده حقوق دانشگاه جورج واشنگتن، به ورج می‌گوید نیوجرسی یک حوزه قضایی جذاب با قوانین مناسب علیه انحصارگرایی است.

دولت آمریکا احتمالاً در شکایت از اپل به گذشته رجوع کرده است

کوواچیچ به پرونده‌ای مربوط به سال 2004 اشاره می‌کند که از سوی وزارت دادگستری علیه شرکت Dentsply مطرح شده بود و درنهایت به نفع دولت به پایان رسید. وزارت دادگستری این شرکت را به انحصارگرایی در بازار دندان‌های مصنوعی متهم کرده بود.

شرکت Dentsply دندان مصنوعی تولید می‌کرد و آن‌ها را به واسطه‌ها می‌داد تا آن‌ها در اختیار آزمایشگاه‌ها بگذارند. اما همان‌طور که در آن شکایت گفته شده بود، Dentsply اجازه نمی‌داد واسطه‌ها دندان‌های مصنوعی دیگر شرکت‌ها را به مشتریان خود عرضه کنند. درنتیجه علیه رقبا شرایطی غیرمنصفانه به‌وجود آمده بود.

حالا گفته می‌شود که با توجه به پیروزی وزارت دادگستری در آن پرونده در حوزه سوم قضایی آمریکا که شامل نیوجرسی هم می‌شود، این وزارتخانه امیدوار است که بتواند در برابر اپل نیز شانس مشابهی داشته باشد.

اما این تنها نظریه موجود برای انتخاب نیوجرسی به‌عنوان محل ثبت شکایت نیست. «باب بانتا»، دادستان کل کالیفرنیا که یکی از 16 ایالت حاضر در این شکایت است، می‌گوید حضور مقر اصلی سامسونگ در نیوجرسی می‌تواند نقش مهمی در انتخاب این ایالت داشته باشد، چرا که این کمپانی یکی از رقبای اصلی اپل در بازار موبایل است و احتمالاً بیشترین زیان را از سیاست‌های غول کوپرتینو می‌بیند.

این شکایت به‌طور خاص از سامسونگ و گوگل به‌عنوان دو رقیب اپل در بازار گوشی‌های پریمیوم نام برده است. حالا باید دید که در دادگاه چه موضوعاتی دراین‌باره مطرح خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • peyman17
    peyman17 | ۷ فروردین ۱۴۰۳

    چون یک ایالت دموکرات هستش و این پرونده رو دو رقیب اپل یعنی گوگل و مایکروسافت میچرخونن

مطالب پیشنهادی