ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

یوتیوب
نرم افزار و اپلیکیشن

یوتوب به قابلیتی شبیه Community Notes ایکس برای راستی‌آزمایی محتوا مجهز می‌شود

این ویژگی فعلاً به‌طور آزمایشی عرضه خواهد شد.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰:۳۲

یوتوب قرار است قابلیت جدیدی داشته باشد که شبکه اجتماعی X (توییتر سابق) از مدت‌ها پیش از آن استفاده می‌کند. این ویژگی که مشابه Community Notes خواهد بود، قرار است پیش از انتخابات 2024 ایالات متحده به این پلتفرم اضافه شود. این شرکت می‌خواهد یادداشت‌های کوتاهی که بینندگان می‌نویسند، بعد از ویدیو قابل‌مشاهده باشند؛ نظراتی مانند اشاره به اطلاعات نادرست یا فیلم‌های قدیمی که به‌عنوان محتوای جدید منتشر شده‌اند.

به گزارش بلاگ رسمی یوتوب، قابلیت Notes ابتدا در قالب یک برنامه آزمایشی برای «تعداد محدودی از مشارکت‌کنندگان واجد شرایط» عرضه می‌شود. این افراد دعوت‌نامه‌ای را از طریق ایمیل یا Creator Studio دریافت می‌کنند. شرکت‌کنندگان دعوت‌شده باید حساب یوتوب فعال و دارای وضعیتی مناسب داشته باشند.

در مرحله آزمایشی، بازرسان شخص ثالث مفید بودن یادداشت‌ها را برای کمک به آموزش سیستم ارزیابی می‌کنند. یوتوب می‌گوید می‌خواهد قابلیت یادداشت‌ها را به‌تدریج راه‌اندازی کند تا این ویژگی را قبل از اینکه به‌صورت گسترده‌تر در دسترس قرار بگیرد، آزمایش و کاملاً تنظیم کند.

قابلیت «یادداشت‌های انجمن»

عملکرد قابلیت جدید Notes در یوتوب

هنگامی که این ویژگی کالیبره شد و به‌صورت گسترده در دسترس قرار گرفت، از کاربران خواسته می‌شود یادداشت‌ها را با عنوان‌های «مفید»، «تا حدودی مفید» یا «غیرمفید» رتبه‌بندی کنند، و دلیل آن را بگویند. (مثلاً اینکه یادداشت به منابع خوبی اشاره کرده و واضح نوشته شده است یا خیر.)

الگوریتمی رتبه‌بندی یادداشت‌ها را تعیین می‌کند که به دنبال اتصال گروه‌های مختلف است؛ برای مثال، اگر افرادی که در گذشته درمورد مفید بودن یادداشت‌ها نظرات متفاوتی داشته‌اند، درباره یادداشتی به توافق برسند، احتمالش بیشتر است که آن یادداشت به کاربران نمایش داده شود. البته به‌ نظر می‌رسد هنوز هم می‌توان از این سیستم سوءاستفاده کرد؛ به‌خصوص باتوجه‌به اینکه امروزه افراد زیادی به اطلاعات نادرستشان اعتقادی سرسختانه دارند.

این ویژگی شبیه قابلیتی است که ابتدا در دوران جک دورسی در توییتر عرضه شد و پس از اینکه ایلان ماسک سال 2022 آن را خرید، در سطح جهانی گسترش یافت. در آن زمان، ماسک این ویژگی را «تغییردهنده بازی برای بهبود دقت توییتر» توصیف کرده بود. حالا یوتوب هم تصمیم گرفته از ویژگی مشابهی در پلتفرم خودش استفاده کند.

یوتوب در نظر دارد حالت آزمایشی قابلیت Notes را ابتدا روی گوشی‌های هوشمند کاربران آمریکا راه‌اندازی کند؛ بنابراین کاربران آمریکایی یوتوب می‌توانند انتظار داشته باشد «هفته‌ها و ماه‌های آینده» یادداشت‌ها را مشاهده کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی