آینده گم شده اپل: پروتوتایپ های تبلت، تلفن، لپتاپ و ساعت از دهه ۱۹۸۰

تمرکز اپل بر دیزاین از قدیم یکی از عناصر کلیدی در متمایز کردن محصولاتش از سایرین بوده. با این حال، بعضی از دیزاین های قدیمی و نمادین این شرکت در اصل از درون اپل نشات نگرفته بودند بلکه حاصل استخدام انحصاری شرکت فراگ دیزاین (Frog Design) بودند. به طور مشخص، اعتبار آنها متعلق به موسس فراگ، آقای هارتموت اسلینگر است که خالق سبک طراحی "سفیدِ برفگون" است، سبکی که کامپیوترهای اپل را در دهه ۸۰ میلادی یک دست سفید با راه راه های کشیده و گوشه های گرد در نظر ها نشاند و وسیله ای بود برای کوچک جلوه دادن آنها.

آقای اسلینگر، تا آنجا پیش می رود که در کتاب اخیرش Keep it Simple خود را یگانه آموزگار استیو جابز در زمینه اولویت دادن به دیزاین -به جای چیزهایی مثل مهندسی- ذکر می کند. این کتاب که اواخر سال گذشته منتشر شد، حاصل ایده پردازی های اولیه اسلینگر با جابز را در خود دارد، از جمله عکس هایی زیبا از بسیاری پروتوتایپ های حاصل از این دوستی و تشریک مساعی را. نمونه طرح هایی از کامپیوترهایی با ظاهر آشنا تا تبلت های عجیب و غریب، و حتی یک تلفن و نمونه ای از یک ساعت.

این اولین باری نیست که اسلینگر خاطرات قدیمی از طرح های مفهومی کار شده در اپل را با دیگران به اشتراک می گذارد ولی در اینجا، نه فقط انواع مختلفی از کامپیوترها را می بینیم که فرم های متفاوتی نیز در قاب عکس قرار گرفته اند. بعضی از آنها هنوز به نظر خاص و تراش خورده اند، اما فقط در معدودی از آنها واقعیت تلفن ها، تبلت ها و لپتاپ های امروزی اپل که به بعد از بازگشت استیو جابز به اپل مربوط هستند، به چشم می خورد.

آنچه در ادامه مطلب می بینید، نگاهی به چندین نمونه محصول اولیه از اپل است و تعداد خیلی بیشتری نیز در کتاب آقای اسلینگر وجود دارد. با دیجیاتو در ادامه مطلب همراه شوید.

w640 (1)

w640 (2)

w640 (5)

w640 (3)

w640 (6)

w640 (7)

w640 (8)

w640 (9)

w640 (10)

w640 (11)

w640 (13)

w640 (12)

w640 (15)

w640 (14)

 

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۴۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟