سهام اپل با نسبت ۱ به ۷ تکثیر شد؛ بدرود ۷۰۰ دلار!

سهام اپل با نسبت ۱ به ۷ تکثیر شد؛ بدرود ۷۰۰ دلار!

حوالی عرضه آیفون ۵ بود که قیمت هر سهم اپل در بازار بورس و اوراق بهادار به ۷۰۰ دلار رسید و عده ای آن را آماده هجوم به عدد ۱۰۰۰ دلار می دانستند. آخرین قیمت هر سهم اپل در روز گذشته نیز رقم خوب ۶۴۵ دلار بود، بسیار نزدیک به قله تاریخی ۷۰۰ دلار.

اما الآن اگر قیمت هر سهم اپل را در سرویس هایی مثل گوگل فایننس یا یاهو فایننس چک کنید، با عدد ۹۲ دلار مواجه خواهید شد. اگر سهام اپل را نگه می دارید یا طرفدارش هستید، نگران نشوید. این سقوط قیمت واقعی نیست.

همان طور که چندی پیش گوگل نیز با ۲ برابر کردن تعداد سهام خود، تلاش کرد تا قدرت مدیریتی و حق رای لری پیج و سرگی برین را تثبیت کند تا سهامداران عام نتوانند تصمیمات آنها را وتو کنند، اینجا هم اپل با انتشار سهام جدید سعی کرده نقدشوندگی سهامش را افزایش دهد.

در اصل وقتی قیمت هر سهم از سهام یک شرکت کمتر باشد، خرده خریداران هم امکان وارد شدن به بازی خرید سهام را خواهند داشت. اپل نیز با تبدیل هر ۱ سهم به ۷ سهم، قیمت هر سهم را کاهش داده تا به این طریق سهامش در دسترس خریداران بیشتری قرار بگیرد.

برای مثال هر سهم شرکت برکشایر هثوی زمانی بیش از ۱۰۰ هزار دلار قیمت داشت و معلوم بود که فقط کله گنده ها قدرت خرید چنین سهامی را داشتند.

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato