طرح های مفهومی کشتی بین ستاره ای ناسا برای سفر به دنیاهای تازه

ناسا در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که قصد ساخت یک پیشرانه در هم تنیده را دارد که می تواند سریع تر از نور حرکت کند. ۲ سال از آن زمان گذشته و این سازمان هنوز چنین سفینه ای نساخته ولی به لطف هنرمند طراح، مارک رادمیکر، حالا می دانیم که در صورت ساخته شدن، آن سفینه چه ظاهری خواهد داشت. نتیجه کار او IXS Enterprise نام گرفته و شباهت هایی با سفینه تخیلی فیلم پیشتازان فضا و شاتل فضایی ناسا دارد.

رادمیکر در کنار دکتر هرولد وایت از ناسا به طراحی این ایده های مفهومی پرداخته. وایت و تیمش امیدوارند که سفر با سرعت مافوق نور را توسط پیشرانه های الکیوبیر میسر کنند. این پیشرانه ها که نام فیزیکدان مشهور میگل الکیوبیر را یدک می کشند، روی کاغذ قادر به خم کردن فضا-زمان هستند. با انبساط فضای جلوی سفینه و انقباض فضای پشت آن، IXS Enterprise می تواند مسافت ۴.۳ سال نوری تا مجموعه ستاره ای آلفا را در ۲ هفته طی کند.

آقای رادمیکر می گوید تحت تاثیر طراحی سفیه انترپرایز پیشتازان فضا توسط مت جفریز قرار داشته ولی بر خلاف آن، سفینه جدید را در داخل دو حلقه عظیم معلق کرده. به این شکل امکان ذخیره مقادیر زیادی آذوقه و جا دادن امکانات در بخش های الحاقی به سفینه اصلی میسر شده.

تا زمانی که ناسا بتواند سفینه مافوق نورش را بسازد (البته اگر بتواند) ما می توانیم با این طرح های مفهومی سرگرم باشیم. چند تصویر زیبای دیگر از این مجموعه را در ادامه مطلب مشاهده کنید.

 

سفینه Alcubierre روی کاغذ قادر است به سرعت های بالا برسد ولی تا نزدیک ترین همسایه ما همچنان ۲ هفته راه است. هر وسیله "سریع تر از نور" باید آنقدر بزرگ باشد که فضای کافی برای خدمه و آذوقه و امکانات مورد نیاز برای زنده ماند در فضای بیرون منظومه شمسی را داشته باشد.

سفینه Alcubierre روی کاغذ قادر است به سرعت های بالا برسد ولی تا نزدیک ترین مجموعه ستاره ای مجاور ما همچنان ۲ هفته راه است. هر وسیله "سریع تر از نور" باید آنقدر بزرگ باشد که فضای کافی برای خدمه و آذوقه و امکانات مورد نیاز برای زنده ماند در فضای بیرون منظومه شمسی را داشته باشد.

تصاویر آقای رادمیکر مربوط به زمان ساخت سفینه هستند. دیزاین آن ماژولار است و فضای کافی برای ۴ استوانه محافظ در پیرامون را دارا است که محل زندگی و ذخیره آذوقه است.

این طرح آقای رادمیکر مربوط به زمان ساخت سفینه است. دیزاین ماژولار سفینه امکان اسمبل آن در فضا را می دهد و نیز جای کافی برای ۴ استوانه محافظ در پیرامون را هم دارا است که محل زندگی و ذخیره آذوقه است.

اسپانسر های این طرح انتظار دارند که صنعت سفینه های تجاری-مسافرتی به رشد خود ادامه دهد.

اسپانسر های این طرح انتظار دارند که صنعت سفینه های تجاری-مسافرتی به رشد خود ادامه دهد. لوگوی یکی از شرکت های سری فیلم های بیگانه هم آن پایین گوشه سمت چپ هست.

بدنه سفیه IXS Enterprise در داخل دو حلقه بزرگ معلق است. تصمیم به داشتن چنین دیزاینی به آن معنا است که سفینه می تواند به صورت امن داخل حباب تولید شده توسط پیشرانه الکیوبیر (Alcubierre) قرار بگیرد. همه ضمیمه های بیرون سفینه نیز تحت تاثیر خمیدگی فضا-زمان قرار خواهند گرفت.

سفینه IXS Enterprise در داخل دو حلقه بزرگ معلق است. تصمیم به داشتن چنین دیزاینی به آن معنا است که سفینه می تواند به صورت امن داخل حباب تولید شده توسط پیشرانه الکیوبیر (Alcubierre) قرار بگیرد. همه ضمیمه های بیرون سفینه نیز تحت تاثیر خمیدگی فضا-زمان قرار خواهند گرفت.

طرح مفهومی یک سفینه با ساختار تار و پودی که در حال حاضر توسعه آن بیشتر شبیه تخیل است ولی در عین حال تصاویر طراحی شده توسط رادمیکر عناصر واقعی را با پیشنهادهایی از دنیای علمی-تخیلی بازطراحی کرده. گویا این پنل های کناری سفینه انترپرایز از ایستگاه فضایی بین المللی قرض گرفته شده اند.

طرح مفهومی سفینه با ساختار در هم تنیده، در حال حاضر توسعه آن بیشتر شبیه تخیل است ولی در عین حال تصاویر طراحی شده توسط رادمیکر عناصر واقعی را با پیشنهادهایی از دنیای علمی-تخیلی بازطراحی کرده اند. این طور به نظر می رسد که این پنل های کناری سفینه انترپرایز از ایستگاه فضایی بین المللی قرض گرفته شده اند.

مطالب مرتبط

ناسا تکنیک پرینت سه بعدی بانوی بنگلادشی را برای تولید سخت افزار بکار می‌بندد

پرینت سه بعدی تقریباً فرآیند تولید را در دنیای مدرن دگرگون کرده و می‌توان با کمک این فناوری، هر شئی را بدون راه انداختن خط تولید بزرگ ساخت. حال محققی بنگلادشی تکنولوژی جدیدی در این زمینه ابداع کرده و ناسا نیز قصد دارد از آن برای تولید سخت افزار بهره ببرد.با این تکنولوژی ابداعی می‌توان سنسور‌ها و... ادامه مطلب

پیتزا در فضا؛ توسعه رباتی برای پرینت سه بعدی غذا [تماشا کنید]

استارتاپ ساکن سیلیکون ولی با عنوان «بی هکس» (BeeHex) با همکاری کمپانی «کولمبوس» (Columbus) موفق شده تا رباتی آشپزی را توسعه دهد که می تواند به کمک فضانوردان آمده و برای آنها پیتزاهایی در طعم ها و اشکال مختلف تولید کند.گفتنی است ربات مذکور قادر است در کمتر از پنج دقیقه پیتزایی با ابعاد 30... ادامه مطلب

نگاهی به داخل فروشگاه Samsung 837 در نیویورک [تماشا کنید]

اگر نمی دانید Samsung 837 چیست باید بگوئیم نام یک فروشگاه بسیار شیک از کمپانی سامسونگ است که تازه دیروز در نیویورک افتتاح گشته. در این مغازه برخلاف نامش هیچ کالائی از شرکت مورد بحث فروخته نمی شود، بلکه در عوض به آنجا رفته و یک فنجان قهوه سفارش داده و هزینه ی آن را... ادامه مطلب

نگاهی بر 10 مورد از شاهکارهای مهندسی ساختمان در عصر کنونی

به نظر شما وجوه اشتراک عجایب هفت گانه دنیا در چیست؟ اغلب این سازه ها که با الهام از جهان گردان و نوابغ عالم ساخته شده اند صرفا به خاطر ابعاد و اندازه شان در این لیست جای گرفته اند.برای نمونه غول رودس ارتفاعی برابر با 33.5 متر داشت و تا قبل از آنکه این... ادامه مطلب

نگاهی به داخل خانه ساتیا نادلا که به قیمت 3.5 میلیون دلار برای فروش گذاشته شده

به گزارش LA تایمز، مدیر عامل کنونی مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا خانه ی سیاتل خود را با قیمت 3.5 میلیون دلار برای فروش گذاشته.این خانه که در وب سایت املاک و مستغلات Redfin فهرست گشته، 4 اتاق خواب و سه سرویس بهداشتی دارد و  مساحت کلی آن نیز حدود 372 متر مربع اعلام گشته. این... ادامه مطلب

نگاهی به چشم انداز گوگل برای آینده پر از هرج و مرج پردازش کامپیوتری

ماتیاس دوآرته [Matias Duarte]، با یک مشکل بزرگ رو به روست. او می خواهد تا ده سال آینده، کامپیوتری که روی میز خود قرار داده اید و موبایلی که در جیب دارید را با انبوهی از اطلاعات هوشمند عوض کند. مشکلش اما اینجاست که برای انجام دادن چنین کاری، باید نحوه تعامل همه افراد با... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟