۵ روش برای یک ارائه به یاد ماندنی‎

همه ما یک بار آن را تجربه کرده ایم. جلسه ای که در آن باید به صحبت های حوصله سر بر و خسته کننده شخصی که "مثلا" در حال ارائه یک موضوع خاص است گوش دهیم. وانمود می کنیم که تمام حواس مان با وی است اما در اعماق وجودمان خواهان هر چه زودتر تمام شده جلسه هستیم.

این نشان می دهد که ارائه یک مبحث در عین سادگی آن، چقدر می تواند حوصله مخاطب را سر ببرد در حالی که با اندک ساز و برگی می توان ارائه ای انجام داد که به مراتب درگیر کننده تر از آن چیزی باشد که مرتبا می شنویم. پس بیایید این پاور پوینت های مسخره را رها کنیم و راه های جدیدی پیدا کنیم تا به یاد ماندنی شویم.

مهم نیست که شما محصول جدیدی از شرکت تان معرفی می کنید یا در جلسه هفتگی شرکت تان قرار است عملکرد بخش خودتان را برای باقی افراد شرح دهید، این 5 راه و روش زیر، موثرترین راه ها برای درگیر کردن مخاطب با موضوع مورد نظر شما هستند و کاری می کنند که هیچ وقت ارائه شما از یادشان نرود. در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

پیشنهاد اول: از حضار استفاده کنید

presentation

برای بیدار کردن حاضرین، هیچ راهی بهتر از این نیست که از آن ها به معنای واقعی کلمه در ارائه خودتان استفاده کنید. سوالات مسخره و سبک نپرسید، سوالات واقعی بپرسید و منتظر بمانید تا مردم واقعا به شما پاسخ بدهند. اگر پاسخ ندادند، دوباره بپرسید.

همزمان، به دنبال راه های خلاقانه تری برای برقراری ارتباط با مخاطبین باشید. برای مثال، زمانی که می خواهید نشان دهید 20 درصد از جمعیت آماری مورد نظری که با آن ها صحبت می کنید به طریق خاصی فکر می کنند، آن را از طریق یک اسلاید بی مفهوم نمایش ندهید. فرضا، 20 درصد مد نظرتان را به گوشه دیگر اتاق جلسه ببرید یا صندلی ها را به صورت 80/20 بچینید و زمانی که جلسه شروع می شود از آن ها بپرسید که آیا می دانند چرا جدا از باقی حاضرین نشسته اند یا خیر.

پیش از اینکه اجرای خودتان را شروع کنید حتما بدانید که با چه کسانی رو به رو هستید. این به شما اجازه می دهد که محتوای صحبت تان را مشخص کنید. اینکه چه داستان و حکایاتی می توان برای آن ها گفت یا اینکه حاضرین با چه حجمی از شوخی و خنده همراه می شوند.

پیشنهاد دوم: از خندیدن و شوخی کردن نترسید

Successful business group attending conference

بسیاری هستند که می خواهند در صحبت های شان از شوخی و خنده استفاده کنند اما از آن واهمه دارند و مرتبا جملاتی مثل "اوه، نه، من اصلا با مزه نیستم" یا "من که بازیگر نیستم، اصلا نمی توانم" را تکرار می کنند اما صادقانه بگویم: شما می توانید.

 چیزی که اغلب مردم متوجه نمی شوند این است که اضافه کردن شوخی و خنده به این معنی نیست که شما باید از قابلیت های کمدی خودتان جهت خنداندن حضار استفاده کنید؛ چیزی که حتی برای ما هم اندکی دلهره آور است.

راه های زیادی وجود دارد که راه شوخی را باز کنید و همزمان فشار را از روی خودتان کم کنید. اما همیشه آگاه باشید و همانطور که در پیشنهاد اول گفتیم، نسبت به حد شوخی ای که مطرح می کنید آگاه باشید و بدانید که با چه کسانی رو به رو هستید. بعضی صحبت ها در یک جمع قابل قبول و خنده دار است در حالی که همان ارائه می تواند در جمعی دیگر توهین آمیز تلقی شود.

توجه داشته باشید که وقفه های طولانی در میان ارائه، برای مدیران رده بالا و افراد بالا رتبه می تواند آزار دهنده ترین چیز ممکن باشد و آن ها را به خنده وا دارد که چقدر زمان تلف کردند.

مورد آخری که می خواهیم با شما در میان بگذاریم این است که شما هر چقدر هم فرد شوخ طبع و خوش مشربی باشید، یک جایی باید شوخی و خنده را متوقف کنید تا کل کنفرانس یا زمان ارائه شما توسط افراد خاصی تبدیل به مجلس هجو و خنده نشود.

 

پیشنهاد سوم: از موزیک و میم ها استفاده کنید

 kitteh-hi5

شاید شما توانایی فوق العاده ای در اجرا داشته باشید و ارائه های مختلفی دیده باشید و به خوبی از آن ها درس گرفته باشید اما دو چیز هستند که به ارائه شما کمک می کنند: میم ها و موزیک.

همیشه از ترفندهایی که دیگران استفاده کرده اند و پاسخ گرفته اند استفاده نکنید؛ گرچه این موضوع عالی است و باید از دیگران درس گرفت اما اندکی هم ریسک کنید و خودتان را به چالش بکشید که قطعا ارزشش را خواهد داشت.

مثلا با استفاده از تم موسیقی و یا میم های مختلف، مجلس را از خشکی در بیاورید. یک ویدیوی تقلیدی از یک چیز معروف می تواند برای چندین دقیقه لبخند به صورت مخاطبین شما بیاورد. یا حتی یک بار، یکی از حاضرین را دعوت کنید روی صحنه بیاید تا به شما در جهت ارائه آنچه در نظر دارید کمک کند (سوژه و مدل استفاده از این "همکار" با خود شما).

پیشنهاد چهارم: از اسلایدها هوشمندانه استفاده کنید (یا اصلا استفاده نکنید)

nervous-presentation

از پروژکتور برای نمایش اسلایدها در طول یک ارائه استفاده می شود اما برای آخرین بار می گوییم، از اسلایدها و نمایش پاورپوینتی یا استفاده نکنید، یا اگر الزامی به استفاده از آن وجود دارد، هوشمندانه آن را به کار بگیرید.

تقریبا در اکثر ارائه ها از اسلاید برای نمایش مقصود شخص ارائه دهنده استفاده می شود. استفاده از این روش برای نمایش هیچ ایرادی ندارد اما اندکی خلاقیت به خرج دهید و فقط یک مشت اطلاعات خام را وارد جدول نکنید تا نشان دهید چقدر دقیق و مدبر هستید.

باز هم بحث شوخی و خنده در اینجا پیش می آید. توجه داشته باشید زمانی که مخاطب را دعوت به تماشای اسلاید می کنید، یعنی آن ها را به جدی ترین قسمت ماجرا فراخوانده اید و آن ها باید با دقت اعداد و ارقام و ویژگی ها را دنبال کنند اما هر از گاهی خنده و استراحت کوتاه مدت می تواند نتیجه بخش باشد.

شاید حتی لازم نباشد از اسلاید استفاده کنید. قدرت صدای شما و استفاده از حرکات بدن به تنهایی می تواند به اندازه هزاران اسلاید قصه برای گفتن داشته باشد. سعی کنید حتی یک بار هم که شده در طول اجرای تان از تکنولوژی جدا شوید و خودتان ارائه دهنده اصلی باشید نه چند صفحه خشک و بی روح.

پیشنهاد پنجم: طرح های خلاقانه بریزید

Creative_PowerPoint

احتمال اینکه به یک باره و در وسط زمان کنفرانس الهام بگیرید تا خلاقیت به خرج دهید بسیار پایین است، اصلا روی آن حساب نکنید. بلکه پیش از آن برایش نقشه داشته باشید.

بعضی از ما بسیار خوش شانس هستیم اما باید این را بدانیم که بیشترین شانس زمانی کسب می شود که مهارت و تلاش بسیار در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در مورد خلاقیت هم همین موضوع صادق است.

پرورش ایده های نابی که واقعا کار کنند زمان بر هستند. بنابراین شاید 1 یا شاید چند ساعت لازم باشد که وقت بگذارید و حرکات خلاقانه خود را در طول ارائه برنامه ریزی کنید. هیچ ایرادی ندارد که برای یک ارائه موفق زمان بگذارید، در حقیقت هر کنفرانس موفقی چنین ایده پردازی هایی دارد، شاید شما متوجه آن نشوید اما همه ارائه دهندگان موفق این کار را می کنند.

مطالب مرتبط

۵ راه متفاوت برای اینکه بازدهی خود را افزایش دهید

بازدهی بالا یا همان ثمر بخشی یکی از عواملی است که می تواند شما را در کارتان به موفقیت برساند. متفاوت بودن از سایرین و انجام هرچه بهتر فعالیت هایی که بر عهده شما گذاشته می شود، از جمله مواردی هستند که با ثمر بخشی به همراه می آیند. اما چگونه می توان نقش ها را... ادامه مطلب

توصیه های یک مأمور FBI: هفت راه برای اینکه دیگران از برقراری ارتباط با شما لذت ببرند

ملاقات با افراد جدید می تواند اندکی ناجور پیش برود. اما چگونه تاثیر خوبی روی مخاطب مان بگذاریم؟ چگونه سخنوری کنیم تا فردی که رو به روی ما قرار گرفته احساس بدی نداشته باشد؟ تحقیقات نشان می دهند که روابط انسانی، برای ایجاد خوشحالی حیاتی محسوب می شوند و ایجاد رابطه، کلید موفقیت، پیدا کردن شغل... ادامه مطلب

هفت روش ساده برای خارج کردن استرس از زندگی

همه ما در طول زندگی واژه ای ناخوشایند به نام استرس را تجربه می کنیم. به لطف اوضاع اقتصادی و اجتماعی و هزاران مشکل ریز و درشت دیگر، آنچان ذهنمان درگیر می شود که واقعیت لذت بردن از زندگی را به دست فراموشی می سپاریم. در حالی که برخی زیر فشار استرس کمر خم می کنند... ادامه مطلب

23 عادت روزانه که شما را باهوش تر می کند

باهوش تر شدن چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. اما شما می توانید با یک سری عادات روزانه در طی مدتی هوش خود را افزایش دهید. در سایت Quora سوالی به این مضمون پرسیده شده بود که روزانه برای افزایش هوشمندی خود چه کاری انجام می دهید. خوانندگان نظرات و عادات خود را با دیگران در... ادامه مطلب

6 عادت غیر معمول افراد فوق العاده خلاق

دکتر تراویس بردبری، عمده زمان خود را صرف نوشتن کتاب ها و مقالاتی می کند که سبب خلاق نگه داشتن کمپانی ها می شود. وی به بیش از 75 درصد شرکت های برتر دنیا مشاوره ارائه می دهد و کتاب ها و مقالاتش در 150 کشور دنیا به بیش از 25 زبان مختلف ترجمه شده. وی... ادامه مطلب

چگونه یک زبان جدید بیاموزیم: ۷ نکته فراگیری زبان از مترجمان TED

اگر چه گفته می شود کودکان توانایی بهتری در آموختن زبان دارند، اما این به معنای کنار کشیدن بزرگسالان از یادگیری زبان نیست. از مترجمان چندزبانه TED خواسته شده رموز استاد شدن در یک زبان خارجی را با همگان در میان گذارند. بهترین استراتژی های آنها در ۷ اصل اساسی گنجانده شده که در ادامه با... ادامه مطلب

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x