فروش یک سگ بادکنکی به ارزش ۵۸ میلیون دلار؛ ارزش گذاری هنر تا کجا پیش می رود؟

فروش یک سگ بادکنکی به ارزش ۵۸ میلیون دلار؛ ارزش گذاری هنر تا کجا پیش می رود؟

«جفری جِف کونز» متولد ۱۹۵۵ نقاش و مجسمه‌ساز معاصر آمریکایی و یکی از گران‌قیمت‌ترین هنرمندان زنده که از لحاظ ارزش، آثارش دارای چندین رکورد قیمت است. او در نمایشگاه اخیرش در موزه ی ویتنی کارهایش را به نمایش گذاشته. این نمایشگاه (از ۲۷ جون تا ۱۹ اکتبر دایر است) باعث شده تا هرکسی درباره او و اینکه واقعا دلیل گرانی بش از اندازه کارهای او چیست، صحبت کند. این نمایشگاه گرانترین نمایشگاهی است که موزه ی ویتنی تا به حال برای یک شخص [و نه گروه] برگزار کرده است. آخرین کار گران قیمت او، سگ بادکنکی نارنجی،که تصویرش را در بالا مشاهده می کنید، در نوامبر(تقریبا آبان ماه) سال گذشته به قیمت سرسام آور ۵۸.۴ میلیون دلار (تقریبا  ‍۱۶۰ میلیارد تومان) فروخته شد.

وقتی در مورد گران قیمت بودن چیزی صحبت می کنیم دقیقا منظورمان چیست؟ برای اینکه ارزش این رقم برای تنها یک اثر هنری را بهتر درک کنیم، اجازه بدهید نگاهی بیندازیم به نمونه ی چیزهایی که می توانیم با این مقدار پول تهیه کنیم. ما اینجا ۸ تا از گران ترین چیزهای دنیا را بررسی کردیم تا ببینیم گران ترین سوژه ها از نظر مردم، در حقیقت چه قدر گران هستند. این ۸ مورد، همه با هم، قیمتی به اندازه یک سگ بادکنکی نارنجی دارند. آیا این هنر مبتذل است و سیاست های نهان بزرگی پشتش نهفته، یا واقعا اینهمه ارزش دارد؟ با ما در ادامه مطلب همراه دیجیاتو باشید تا ببینیم ارزش واقعی ۵۸ میلیون دلار چه قدر است.

AR-AG430A_KOONS_JV_20140619124206
آقای جفری جِف کونز

یکی از گران ترین تاج هایی که تا کنون در حراجی به فروش رفته است، تاجی است متعلق به یک شاهزاده خانم واقعی (Katharina Henckel von Donnersmarck) که از زمرد و الماس ساخته شده. این تاج در می ۲۰۱۱ به قیمت ۱۲.۳ میلیون دلار به فروش رفته است. مطمئنا سگ بادکنکی روی سر، به خیره کنندگی این تاج نخواهد بود.

3032993-inline-i-emerald-and-diamond-tiara-formerly-in-the-collection-of-princess-katharina-henckel-von-donnersmarc

گران ترین ساعت مچی که در حراجی به فروش رفته، ساعت «سوپرکامپلیکیشن» هنری کریوز، ساخته شده توسط مارک پاتک فیلیپ بوده است. به گفته ی سازنده این ساعت پیچیده ترین ساعتی است که تا کنون ساخته شده. این ساعت به قیمت ۱۱ میلیون دلار در دسامبر ۱۹۹۹ فروخته شد.

1-the-henry-graves-supercomplication-also-by-patek-philippe-sold-for-11-million-at-sothebys-in-december-1999-its-the-most-complicated-watch-ever-created

این خانه ی ویلایی ۳۰ هزار فوت (تقریبا ۹۰۰۰متر) مربعی، در یک جزیره خصوصی در تایلند، با قیمت ۱۰ میلیون دلار به فروش می رسد.

OB-RK275_hodtha_H_20120117112025

L'lle aux Orties یکی از نقاشی های مونه بازمانده از سال ۱۸۹۷ میلادی (ایا این اثر هنری قابل ارزش گذاری هست؟) در نوامبر ۲۰۱۳ به قیمت ۸.۱ میلیون دلار فروخته شد.

Christie's Contemporary Art Sale

حلقه ی نامزدی خانم کارداشیان هنرپیشه ی هالیوود، که توسط لورین شوارتز طراحی شده، با الماس ۱۵ قیراطی در حدود ۵ میلیون دلار تخمین زده می شود.

celebrity-bling-kim-kardashian

یکی از گران قیمت ترین ماشین های دنیا، لمبورگینی وننو رودستر، که امسال تنها ۹ عدد از ان ساخته شده. حقیقتا برای ساخت این ماشین مواد خیلی بیشتری از سگ بادکنی مصرف شده است. ۴.۵ میلیون دلار.

3032993-inline-lamborghini-veneno-roadster-photo-547134-s-1280x782

گران ترین کفش جهان، رابی اسلیپرز، توسط هری وینستون، که با ۴۶۰۰ یاقوت پوشانیده شده در سال ۱۹۸۹ به مناسبت ۵۰امین سالگرد فیلم جادوگر شهر اوز ساخته شد. این کفش ها از سگ بادکنکی خیلی هم براق تر هستند! قیمت آن ها ۳ میلیون دلار است.

Harry Winston Ruby Slippers

یکی از گران ترین سگ های غیر بالونی دنیا، توله سگ بولداگ تبتی، ماه مارچ گذشته، در یک حراجی لاکچری حیوانات خانگی در چین، به قیمت ۲ میلیون دلار فروخته شد. در اسطوره ها گفته می شود که این نوع سگ خون شیر در رگ هایش جریان دارد. مطمئنا سگ بادکنکی این یک ویژگی را ندارد. بر خلاف فولاد ضد زنگی که بدن سگ بادکنکی را می سازد، این سگ ها نوازش را خیلی هم دوست دارند.

528183374

 

نظرات ۳۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato