باگ امنیتی خطرناک در Bash؛ Shellshock سیستم های لینوکس و مک را تهدید می کند

باگ امنیتی خطرناک در Bash؛ Shellshock سیستم های لینوکس و مک را تهدید می کند

باگ امنیتی خطرناک در Bash؛ Shellshock سیستم های لینوکس و مک را تهدید می کند

به گزارش یک تیم امنیتی در Red Hat یک باگ امنیتی خطرناک در Bash پیدا شده که می تواند تبدیل به مصیبتی برای شرکت های فناوری، هاستینگ و حتی تمامی ابزارهای متصل به اینترنت شود.

این باگ با نام Shellshock یا Bash Bug معرفی شده و شناخته می شود. در سایت ملی مرکز داده آسیب های امنیتی دولت آمریکا درجه خطر آن را ۱۰ از ۱۰ تخمین زده شده است.

این باگ به حمله کننده اجازه می دهد با کمک یک کد تقریبا هر کاری که از طریق خط فرمان ممکن است انجام دهد. در واقع این باگ، مثل یک در پشتی همواره برای حمله کننده باز خواهد ماند. رد هت و فدورا در حال حاضر پچ های امنیتی برای رفع مشکل عرضه کرده اند.
باگ مربوطه کامپیوترهای مبتنی بر OS X را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. اگر کاربر مک هستید می توانید برای اینکه ببینید دچار مشکل هستید و اینکه چگونه می توانید مشکل را رفع کنید به اینجا مراجعه کنید.

Screen Shot 2014-09-25 at 10.46.30

رابرت گراهام از تیم امنیتی Errata در توئیتر خود نوشته که: باگ بَش احتمالا از خونریزی قلبی نیز بزرگتر خواهد بود. این قیاس نشان می دهد که خطرات این ایراد امنیتی در بش تا چه حد می تواند در میان مدت و کوتاه مدت هم مشکل ساز شود.

واژه Bash مخفف عبارت Bourne Again Shell و یک پوسته برای خط فرمان یا Command Line است. این پوسته اجازه می دهد کاربران بتوانند دستورات خود را برای اجرای برنامه ها و همینطور انجام کارها در نرم افزارهای مختلف از طریق تایپ کدها در کامپیوترهای مبتنی بر یونیکس اعمال کنند. Bash به طور معمول توسط برنامه نویسان و متخصصان مورد استفاده قرار می گیرد.

مثل هر کاربر لینوکس که از طریق هر کامپیوتری به Bash دسترسی دارند، کاربران OS X می توانند به این پوسته از طریق اپلیکیشن Terminal دسترسی داشته باشند. لینوکس و مک هر دو بر پایه یونیکس هستند و بخش های بسیاری در این دو سیستم عامل مشترک است. به همین دلیل هر دو این سیستم عامل ها در صورت استفاده از بش می توانند در برابر این مشکل آسیب پذیر باشند.

به روز رسانی: تیم امنیتی شرکت بیان که پیش از این در ماجرای باگ خون ریزی قبلی، توانایی های خود را نشان داده بود، اکنون در مورد Shellshock نیز مطلبی را بر روی وبلاگ این شرکت منتشر نموده است. در صورتی که تمایل دارید در مورد این حفره امنیتی اطلاعات دقیق تری را به دست آورید، می توانید به وبلاگ بیان مراجعه کنید.

نظرات ۴۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل