تحلیل بازار: دلایل افزایش 300 هزار تومانی قیمت آیفون 5اس

تحلیل بازار: دلایل افزایش 300 هزار تومانی قیمت آیفون 5اس

تحلیل بازار: دلایل افزایش 300 هزار تومانی قیمت آیفون 5اس

قیمت آیفون ۵ اس بعد از ورود آیفون ۶ در بازار ایران با کاهش حدود ۴۰۰ هزار تومانی روبرو شد و در پایین ترین قیمت خود به ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید. این روند تا اواسط هفته گذشته نیز ادامه یافت.

اما از هفته گذشته روند صعودی قیمت این تلفن همراه آغاز شد و امروز این محصول با افزایش قیمت حدود ۳۰۰هزار تومانی در بازار عرضه می شود.

ما در دیجیاتو دلایل چنین افزایش قیمتی را در بازارهای مختلف تهران پیگیر شدیم و در ادامه به نکات بیان شده فروشگاه ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

فروشنده فروشگاه F2X-TECH در نزدیکی چهار راه ولی عصر آیفون ۵ اس گلد ۱۶ گیگابایتی را یک میلیون و ۹۵۵ هزار تومان اعلام کرد در حالی که رنگ طلایی یا همان گلد ارزان ترین قیمت را دارد و هفته پیش تا یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان هم رسیده بود. این فروشنده گفت: رنگ های دیگر در بازار نایاب شده، و این عاملی برای گرانی آیفون ۵اس در بازار ایران بوده است.

فروشگاه سیب ایران که در طبقه دوم بازار موبایل ایران قرار دارد، همین محصول را ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار می فروشد. فروشنده این فروشگاه دلیلی را برای گرانی این محصول در بازار اعلام کرد که باعث تعجب ما و شد. وی بیان کرد: دلیل اصلی افزایش قیمت آیفون ۵اس عدم تولید آن توسط اپل است.

این در حالی است که اپل این کالا را در هر دو صورت لاک (قفل شده) و آنلاک فکتوری (قفل باز توسط شرکت) در فروشگاه های خود می فروشد. قیمت این محصول با حجم ۱۶ گیگ  به صورت لاک و عرضه توسط اپراتورهای تلفن همراه آمریکا، ۹۹ دلار و در حالت آنلاک فکتوری با قیمت ۵۴۹ دلار است.

آیفون 5اس

فروشگاه کلیک کامپیوتر واقع در پاساژ ایران ( چهارراه طالقانی) نیز قیمت آیفون ۵اس ۱۶ گیگابایتی با رنگ مشکی را به دیجیاتو ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار اعلام کرد. وی با اشاره به کم شدن تعداد آیفون ۵اس در بازار ایران اعلام کرد: خود من کالا را ۲ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان می خرم در حالی که قیمت این محصول به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نیز رسید.

محسن قویدل کارشناس و فعال بازار موبایل و کامپیوتر درباره افزایش قیمت آیفون ۵اس به دیجیاتو گفت: منابعی که کالاهای اپل را می آورند به خاطر تعطیلات عید غدیر و عید قربان کالاهای کمتری را وارد کرده اند و با توجه به افزایش درخواست ها در ایام این دو عید، تعداد محصول فوق کم شده و این کالا با قیمت بالاتری نسبت به گذشته فروخته می شود.

وی اظهار کرد: از وقتی شرکت وقایع گستر فارس حضور خود را به صورت رسمی اعلام کرده، نظارت بر دیگر واردکنندگان بیشتر شده و در پاساژها بازرسان بیشتری برای نظارت بر کالاهای اپل رفت و آمد می کنند. البته کلیه کالاهای اپل به خاطر نحوه وارادات و عدم وجود دفتر رسمی اپل در ایران، هر کسی هر قیمتی را که با آن بتواند کالا را به مشتری بفروشد، بر روی اجناس خود می گذارد.

فروشنده فروشگاه عرفان کامپیوتر که کمترین قیمت ( یک میلیون و ۹۲۰ هزار تومان) را برای آیفون ۵اس طلایی به ما اعلام کرد، درباره قیمت این محصول و خرید یا عدم خرید آن گفت: این محصول احتمالا گران تر نیز بشود و قیمت آن تا چند ماه آینده پایین نیاید. بهتر است مشتریانی که قصد خرید آیفون ۵اس را دارند، در همین روزها این محصول را خریداری کنند تا از این گرانتر نشده است.

نظرات ۴۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل