همه چیز درباره آیفون 13
حسگرهای در اندازه اتم نحوه عملکرد مغز را به طور دقیق نشان می دهند

حسگرهای در اندازه اتم نحوه عملکرد مغز را به طور دقیق نشان می دهند

نقشه های فعالیت عصبی مغز همواره تصویری از چگونگی عملکرد آن را ارائه می دهند. اما اطلاعات کامل را در اختیار ما نمی گذارند. با استفاده از نقشه فعالیت های عصبی می توان میزان فعالیت الکتریکی را اندازه گیری یا شبیه سازی نمود یا تصویری از آناتومی مغز به دست آورد. اما نمی توان هر سه کار را با هم انجام داد.

سازمان دارپا و دانشگاه ویسکونسین دست به کار شده اند و یک سنسور مغز هیبریدی ساخته اند که این امر را محقق می سازد. این دستگاه تکنیک های الکتریکی و اپتیکال را با هم ادغام می کند تا تصویری کامل و پویا از فعالیت درون مغز ارائه دهد. جنس این سنسور هیبریدی از گرافین فوق باریک (ضخامتی در حد ۴ اتم) است و توانایی عبوردهی جریان الکتریکی و نور را از خود دارد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

darpa-graphene-brain-sensor

با قرار دادن دستگاه در مجاورت بافت عصبی مورد نظر، می توان به صورت دائمی فعالیت مغز را از هر جنبه دلخواه زیر نظر گرفت. شاید بارگذاری یک قطعه در مغز کار ترسناکی به نظر بیاید اما با توجه به مطالعات انجام شده، ماده گرافین بر خلاف آلیاژهای فلزی برای بدن مضر نیست و نگرانی خاصی از این بابت وجود ندارد.

این پروژه در حال گذران روزهای اولیه خود است و به این زودی ها شاهد کاشت آن در مغز افراد نخواهیم بود. با این حال نسخه نهایی می تواند دنیای پزشکی را متحول کند. دانشمندان و پزشکان با استفاده از این حسگر قادر خواهند بود ارتباط بهتری بین فعالیت بخش های مختلف مغز و رفتار متناظر با آن برقرار سازند. امید می رود پزشکان بتوانند از این طریق بیماری های لاعلاج را درمان کنند.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato