ژانرهای MMO و MOBA به موفقیت گسترده خود ادامه می دهند

ژانرهای MMO و MOBA به موفقیت گسترده خود ادامه می دهند

پژوهشی جدید نشان می دهد که بازی های آنلاین، عموما در سبک های MOBA و MMO رشدی خارق العاده داشته اند و در حال غلبه بر دیگر ژانرها هستند. به عنوان مثال، League of Legends، یکی از محبوب ترین بازی های سبک MOBA امسال درآمدی قریب به یک میلیارد دلار داشته.

در تصویر بالا، قیاس درآمد بازی های رایگان را می بینید. آسیا همچنان بزرگ ترین بازار را با ۴.۲ میلیارد دلار درآمد سالانه در اختیار دارد. پشت سر آن آمریکای شمالی و اروپا به ترتیب با سهم ۳.۱ و ۲.۱ میلیارد دلاری قرار گرفته اند.

اطلاعات نشان می دهند پس از LoL، بازی Crossfire و Dungeon Fighter Online با درآمد تقریبی ۹۰۰ میلیون دلار در سال رتبه های دوم و سوم جدول را در اختیار دارند در حالی که دوتا ۲ با رشد سرسام آور و بدون توقفش در رتبه نهم است.

MMOdata

انتظار می رود درآمد این شاخه از بازی های ویدیویی از ۱۱ میلیارد دلار سال ۲۰۱۴، به ۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ برسد.

جالب اینجاست با رشد روزافزون درآمدزایی در بخش Free-to-Play (به اختصار F2P)، قسمت دیگر بازی های آنلاین یعنی Pay-to-Play (به اختصار P2P) ها هر سال با کاهش روبرو شده اند. F2P ها بازی هایی هستند که برای انجام آن ها نیزا به پرداخت هیچ مبلغی ندارید (مثل دوتا ۲) ولی P2P ها دارای حق اشتراک یا سرویس های مشابه هستند (مثل Guild Wars 2).

ساخت بازی در این شاخه بسیار دشوار ولی در عین حال فوق العاده درآمدزا است. با توجه به علاقه مندی بسیار شرقی ها به این بازار، شاید بد نباشد شورای سیاست گذاری سازمان هایی چون بنیاد ملی بازی های رایانه ای تفکری در این راستا داشته باشند.

نظرات ۱۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato