جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

تعداد کاربران اینترنت ایران ؛ کدام آمار درست است؟

تعداد کاربران اینترنت هر کشور، یکی از معیارهای توسعه در دنیای امروز است. امروزه در مدارس ابتدایی سراسر کشور تکلیف دانش آموزان با جستجو و تحقیق در اینترنت همراه شده که این موضوع اهمیت میزان ضریب نفوذ این شبکه در بین مردم را بیشتر می کند.

این آمار در ایران توسط مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت (متما) اعلام می شود. اطلاعات ضریب نفوذ اینترنت در سال جاری با تاخیر اعلام گشت و هم اکنون فقط اطلاعات سه ماهه اول امسال به تازگی توسط این مرکز منتشر شده است.

در عرصه بین الملل نیز سازمان هایی چون بانک جهانی و اتحادیه جهانی مخابرات و سایت هایی از قبیل internetworldstats.com ، اقدام به انتشار آمار تعداد کاربران اینترنت کشور ها می کنند.

در ادامه دیجیاتو را بخوانید.

سایت متما، ضریب نفوذ اینترنت ایران را 53.29 درصد و تعداد کاربران اینترنت را 44 میلیون و 46 هزار و 785 نفر تا 3 ماهه اول سال جاری اعلام کرده است. تعداد اشتراک های اینترنت در این آمار 23 میلیون و 567 هزار و 268 عدد، دیده می شود.

متما

بر اساس این آمار، اینترنت ADSL با 13 میلیون و 170 هزار و 418 نفر، اینترنت موبایل با 11 میلیون و 69 هزار و 130 نفر و اینترنت دایال آپ با 6 میلیون و 934 هزار و 760 نفر بیشترین تعداد کاربر را به خود اختصاص داده اند. اینترنت فیبر و اینترنت وایمکس نیز بقیه کاربران را پشتیبانی می کنند. این مرجع جمعیت کشور را 75 میلیون و 149 هزار و 669 نفر اعلام کرده است.

در پایین اطلاعات اینترنت، ضریب نفوذ کاربران پهن باند (broadband) آمده است. این آمار ضریب نفوذ اینترنت پهن باند کشور در سه ماهه اول امسال را 31.16 درصد (حدود 23 میلیون و 417 هزار نفر) می داند.

بانک جهانی نیز  که جمعیت سال 2013 ایران را 77 میلیون و 447 هزار و 168 نفر اعلام کرده، میزان کاربران اینترنت در ایران را 31.5 درصد جمعیت کشور ذکر نموده است. بر اساس آمار این موسسه بین المللی تعداد کاربران اینترنت در کشورمان تا پایان سال 2013 چیزی حدود 24 میلیون و 319 هزار نفر بوده است.

جمعیت ایران بر اساس آمار بانک جهانی

جمعیت ایران بر اساس آمار بانک جهانی

درصد کابران اینترنت ایران بر اساس آمار بانک جهانی

درصد کابران اینترنت ایران بر اساس آمار بانک جهانی

این در حالی است که بر اساس آمار متما، تعداد کاربران اینترنت کشور در سال 1392 (همزمان با سال 2013 میلادی) چیزی حدود 36 میلیون و 919 هزار نفر و تعداد مشترکان نیز حدود 21 میلیون و 199 هزار نفر بوده است.

سایت internetworldstats.com هم آمار متفاوتی نسبت به این دو منبع اعلام کرده، این سایت آمار کاربرانرا تا آخرین ماه سال 2013 میلادی 45 میلیون نفر بر اساس جمعیت 80 میلیون و 840 هزار و 713 نفری ایران می داند. آمار سایت مذکور نشان از ضریب نفوذ 55.7 درصدی اینترنت در کشورمان دارد.

سایت آمار اینترنت

همانطور که در این شکل می بینید آمار ضریب نفوذ کاربران کشورهایی مانند ایتالیا و مجارستان با آمار بانک جهانی برابر است.

حالا سوالی که پیش می آید این است که کدام منبع آمار حقیقی تری را اعلام می کند؟ برای این کار باید یک توضیح در مورد تعداد کاربر و مشترک بدهیم. در تعداد مشترک، سایت متما نقاط دسترسی به اینترنت را اعلام می کند. یعنی تعداد اشتراک هایی برای ارتباط با اینترنت ثبت شده است.

شاید نزدیکی تعداد اشتراک اینترنت مرکز متما با تعداد کاربر اینترنت ایران در بانک جهانی، یک امر اتفاقی نباشد و تعریف دو کلمه مشترک و کاربر در اصطلاحات این دو مرجع برابر باشد. البته آمار سایت internetworldstats.com از تعداد کاربران اعلام شده توسط متما به این دلیل بیشتر است که این دو مرجع اختلاف 5 میلیون نفری در جمعیت ایران دارند و گرنه ضریب نفوذ آنها تفاوت چندانی را نشان نمی دهد.

لازم به ذکر است اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) میزان کاربران اینترنت ایران در سال 2012 را 20 میلیون و 504 هزار نفر اعلام کرده بود. این آمار با ضریب نفوذ 26 درصدی، تعداد کاربران ایران را 24 امین کشور دنیا و صریب نفوذ اینترنت کشورمان را در جایگاه 133 جهان قرار داده است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

دستکاری گسترده افکار عمومی کاربران اینترنت در چین توسط دولت؛ ۴۴۸ میلیون کامنت جعلی در سال

دنیای اینترنت نیز مثل دنیای واقعی پر است از قلدر ها و لاف زن هایی که به صورت مجازی این سو و آن سوی اینترنت به عرض اندام و اظهار نظر می پردازند. ظاهراً برخی از این نیروها نیز از سوی دولت های خود حمایت مالی می شوند. بر اساس پژوهش تازه ی گری کینگ و... ادامه مطلب

مشکل پاسخگویی به کاربران اینترنت مخابرات حل می شود

پاسخگویی به کاربران اینترنت مخابرات تهران از ابتدا با مشکل روبرو بود. حتی راه اندازی سامانه 2020 نیز نتوانست از مشکلات پاسخ گویی به مشترکان این شبکه کم کند.اما به نظر می رسد اعتراض های فراوان کاربران، مسئولان این شرکت را به فکر فرو برده و تدابیری برای رفع این مشکلات اجرا می شود. معاون... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات از افزایش دو برابری کیفیت، سرعت و کاربران اینترنت در سال 94 خبر داد

پس از 15 روز تعطیلات نوروزی امروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در نشست خبری نوروزی با اصحاب رسانه از دو برابر شدن سرعت و تعداد کاربران اینترنت، ثابت ماندن تعرفه موبایل و تغییر نرخ تلفن ثابت خبر داد.محمود واعظی در خصوص برنامه ریزی های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای افزایش کیفیت... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: عزم ما برای اصلاح نظام تعرفه اینترنت جدی است

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات کشور که پس از کسب رأی اعتماد مجلس، اصلاح تعرفه های اینترنت را جزئی از اولویت های خود اعلام کرده بود، امروز در یک پست اینستاگرامی با انتشار تصویری از فروش سریال های ایرانی در کنار خیابان، ضمن انتقاد از نظام تعرفه گذاری اینترنت در کشور، از عزم جدی وزارت... ادامه مطلب

دومین کنفرانس تجربه کاربری ایران برگزار می شود

در بازار رقابتی امروز، شرکت های مختلفی هستند که خدمات مشابهی را ارائه می دهند. اما آیا تا کنون فکر کرده اید که چه موضوعی باعث می شود یک محصول یا یک سرویس، برای شما از جذابیت بیشتری برخوردار باشد؟توجه به بحث تجربه کاربری یکی از عواملی است که می تواند موفقیت یک محصول را در... ادامه مطلب

کاهش تعرفه مصرف آزاد و عدم تغییر بسته های اینترنت همراه اول

همراه اول همانند ایرانسل، پیرو مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، قیمت مصرف آزاد اینترنت همراه خود را از امروز (اول دی ماه 1393) کاهش داد.شرکت ارتباطات سیار، امروز در یک بیانیه خبری اعلام کرد، طبق مصوبه 203 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مورخ 2 آذر 93 مبنی بر اصلاح تعرفه های اینترنت... ادامه مطلب

نظرات ۳۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x