تعداد کاربران اینترنت ایران ؛ کدام آمار درست است؟

تعداد کاربران اینترنت ایران ؛ کدام آمار درست است؟

تعداد کاربران اینترنت هر کشور، یکی از معیارهای توسعه در دنیای امروز است. امروزه در مدارس ابتدایی سراسر کشور تکلیف دانش آموزان با جستجو و تحقیق در اینترنت همراه شده که این موضوع اهمیت میزان ضریب نفوذ این شبکه در بین مردم را بیشتر می کند.

این آمار در ایران توسط مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت (متما) اعلام می شود. اطلاعات ضریب نفوذ اینترنت در سال جاری با تاخیر اعلام گشت و هم اکنون فقط اطلاعات سه ماهه اول امسال به تازگی توسط این مرکز منتشر شده است.

در عرصه بین الملل نیز سازمان هایی چون بانک جهانی و اتحادیه جهانی مخابرات و سایت هایی از قبیل internetworldstats.com ، اقدام به انتشار آمار تعداد کاربران اینترنت کشور ها می کنند.

در ادامه دیجیاتو را بخوانید.

سایت متما، ضریب نفوذ اینترنت ایران را ۵۳.۲۹ درصد و تعداد کاربران اینترنت را ۴۴ میلیون و ۴۶ هزار و ۷۸۵ نفر تا ۳ ماهه اول سال جاری اعلام کرده است. تعداد اشتراک های اینترنت در این آمار ۲۳ میلیون و ۵۶۷ هزار و ۲۶۸ عدد، دیده می شود.

متما

بر اساس این آمار، اینترنت ADSL با ۱۳ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۴۱۸ نفر، اینترنت موبایل با ۱۱ میلیون و ۶۹ هزار و ۱۳۰ نفر و اینترنت دایال آپ با ۶ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۷۶۰ نفر بیشترین تعداد کاربر را به خود اختصاص داده اند. اینترنت فیبر و اینترنت وایمکس نیز بقیه کاربران را پشتیبانی می کنند. این مرجع جمعیت کشور را ۷۵ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۶۶۹ نفر اعلام کرده است.

در پایین اطلاعات اینترنت، ضریب نفوذ کاربران پهن باند (broadband) آمده است. این آمار ضریب نفوذ اینترنت پهن باند کشور در سه ماهه اول امسال را ۳۱.۱۶ درصد (حدود ۲۳ میلیون و ۴۱۷ هزار نفر) می داند.

بانک جهانی نیز  که جمعیت سال ۲۰۱۳ ایران را ۷۷ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۱۶۸ نفر اعلام کرده، میزان کاربران اینترنت در ایران را ۳۱.۵ درصد جمعیت کشور ذکر نموده است. بر اساس آمار این موسسه بین المللی تعداد کاربران اینترنت در کشورمان تا پایان سال ۲۰۱۳ چیزی حدود ۲۴ میلیون و ۳۱۹ هزار نفر بوده است.

جمعیت ایران بر اساس آمار بانک جهانی
جمعیت ایران بر اساس آمار بانک جهانی
درصد کابران اینترنت ایران بر اساس آمار بانک جهانی
درصد کابران اینترنت ایران بر اساس آمار بانک جهانی

این در حالی است که بر اساس آمار متما، تعداد کاربران اینترنت کشور در سال ۱۳۹۲ (همزمان با سال ۲۰۱۳ میلادی) چیزی حدود ۳۶ میلیون و ۹۱۹ هزار نفر و تعداد مشترکان نیز حدود ۲۱ میلیون و ۱۹۹ هزار نفر بوده است.

سایت internetworldstats.com هم آمار متفاوتی نسبت به این دو منبع اعلام کرده، این سایت آمار کاربرانرا تا آخرین ماه سال ۲۰۱۳ میلادی ۴۵ میلیون نفر بر اساس جمعیت ۸۰ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۷۱۳ نفری ایران می داند. آمار سایت مذکور نشان از ضریب نفوذ ۵۵.۷ درصدی اینترنت در کشورمان دارد.

سایت آمار اینترنت
همانطور که در این شکل می بینید آمار ضریب نفوذ کاربران کشورهایی مانند ایتالیا و مجارستان با آمار بانک جهانی برابر است.

حالا سوالی که پیش می آید این است که کدام منبع آمار حقیقی تری را اعلام می کند؟ برای این کار باید یک توضیح در مورد تعداد کاربر و مشترک بدهیم. در تعداد مشترک، سایت متما نقاط دسترسی به اینترنت را اعلام می کند. یعنی تعداد اشتراک هایی برای ارتباط با اینترنت ثبت شده است.

شاید نزدیکی تعداد اشتراک اینترنت مرکز متما با تعداد کاربر اینترنت ایران در بانک جهانی، یک امر اتفاقی نباشد و تعریف دو کلمه مشترک و کاربر در اصطلاحات این دو مرجع برابر باشد. البته آمار سایت internetworldstats.com از تعداد کاربران اعلام شده توسط متما به این دلیل بیشتر است که این دو مرجع اختلاف ۵ میلیون نفری در جمعیت ایران دارند و گرنه ضریب نفوذ آنها تفاوت چندانی را نشان نمی دهد.

لازم به ذکر است اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) میزان کاربران اینترنت ایران در سال ۲۰۱۲ را ۲۰ میلیون و ۵۰۴ هزار نفر اعلام کرده بود. این آمار با ضریب نفوذ ۲۶ درصدی، تعداد کاربران ایران را ۲۴ امین کشور دنیا و صریب نفوذ اینترنت کشورمان را در جایگاه ۱۳۳ جهان قرار داده است.

نظرات ۳۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato