نقشه راهی که نادلا برای مایکروسافت ترسیم کرده است

در چند سال گذشته، توضیح راجع به اهداف اصلی مایکروسافت تقریبا غیر ممکن بود. این که شرکت مذبور هدف نهایی اش از ارائه سرویس ها و نرم افزارها چیست و در کل به کدام سمت حرکت می کند را نمی شد به درستی شرح داد.

در سال 2012  عبارت  «دستگاه ها و سرویس ها» تیتر نامه ای بود که مدیر عامل وقت استیو بالمر به سهامداران و کارمندان این شرکت ارسال کرده بود. از محتوای نامه و همینطور عنوانش اینگونه بر می آمد که مایکروسافت دیگر شرکتی صرفا نرم افزاری نبوده و بر روی سخت افزار هم تمرکز خواهد کرد. ارائه سخت افزار به همراه نرم افزار بسیار شبیه سیاستی بود که اپل در پیش گرفته و حرکت مایکروسافت به سمت تولید «سرفس» و مهم تر از آن، خرید نوکیا نیز گویای همین روند بوده و هست.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

بعد از این که ساتیا نادلا پست مدیر عاملی را در آوریل گذشته تحویل گرفت؛ قضیه حتی پیچیده تر شد و «تلفن های هوشمند و رایانش ابری» به عنوان اهداف اصلی شرکت مطرح شدند. نکته ای که مدیر عامل جدید قصد بیانش را دارد، ارائه نرم افزارها و سرویس های مایکروسافت بر روی تمام دستگاه های موجود بوده، بطوری که هیچ حد و مرزی برای آن تعیین نشده است. ارائه بسته «آفیس» برای آیپد در فصل گذشته را می توان شروعی برای این راهبرد جدید دانسته و مسیری را که مایکروسافت برای خود تجسم کرده را بیشتر واضح می کند.

سرعت بخشیدن در انتشار نسخه های آفیس برای آیپد، آیفون و اندروید؛ همچنین تولید سرفیس پرو 3 و دستبند ورزشی نشان می دهند که مایکروسافت در راهی که به آن وارد شده، ثابت قدم بوده و با جدیت اهداف خود را دنبال می کند.

در حقیقت کسب و کار مایکروسافت بر 3 موضوع استوار بوده و نادلا آن را اینطور توضیح می دهد: "ویندوز به عنوان محصول اصلی، آفیس 365 و در نهایت Azure. ما در مدل کسب و کارمان بر این سه محصول تمرکز داریم و همواره از خود سوال می کنیم که تلاش هایمان چقدر ما را به هدف هایمان نزدیک کرده است." این سخنان را «نادلا» هنگامی بیان کرد که در حال سخنرانی برای جمعی از خبرنگاران در مقر اصلی شرکت بود.

2

از طرفی فرض بر این که تمامی سرویس های دیگر زیر شاخه های این سه پلتفرم اصلی باشند، کمی نامفهوم است؛ اما آنچه اهمیت دارد این است که مایکروسافت قصد دارد حتی کسانی که بطور مستقیم از سیستم های عاملش استفاده نمی کنند را وارد اکو سیستم خود کند. پس در این قسمت نیز کاملا آشکار است که مایکروسافت به دنبال چه چیز است.

نادلا نیز مهر اطمینان بر حدس و گمان ها زده و مشخصا گفته است که: "هیچ اهمیتی ندارد که شما از چه سخت افزار و چه پلتفرمی استفاده می کنید؛ مهم این است که در هرکجا، اپلیکیشن های مایکروسافت برای شما آماده باشد."

این سخنان کمی از جذابیت موضوع می کاهد چرا که می توان به این موضوع از زاویه دیگر نگریست. اپل به تولید سخت افزار مشغول بوده و هست و طرفداران سینه چاک خود را دارد. گوگل تمرکزش را بر روی اتومبیل های بدون راننده گذاشته و فیسبوک نیز به بیش از یک میلیارد نفر این امکان را می دهد تا ایده های و سخنان خود را به اشتراک بگذارند در حالی که همزمان بر پروژه های دیگری مانند واقعیت مجازی نیز تمرکز دارد.

و همه ی اینها در حالیست که نادلا فکر می کند مایکروسافت، با مدیریت ایمیل ها، لیست وظایف روزانه، اسناد و تقویم های قابل برنامه ریزی می تواند بهتر از هر کس دیگری عمل کرده تا جایی که در همین راستا می گوید: "استفاده از این ابزارها فقط برای افزایش بهره وری در سازمان ها نیست؛ بلکه ما آن را به عنوان محرکی برای استفاده بیشتر از تکنولوژی می بینیم."

درک چیزی که نادلا قصد بیانش را دارد، کمی سخت است. مایکروسافت می خواهد به خود بقبولاند که بعد از رفتن بالمر و فقط پس از چند ماه به تحول رسیده و این را مدیون رستاخیزی است که راه انداخته. کاملا مشخص است که این شرکت در حال دست و پا زدن است تا بتواند ویندوز را بیش از پیش همه گیر نموده و خود را به جایگاه فعلی اندروید نزدیک کند. نادلا فکر می کند که ویندوز پتانسیل این را دارد که در همه جا باشد؛ حتی اگر حضورش احساس نشود.

3333

در سخنرانی که وی به همراه مدیران ارشدش ترتیب داده بود؛ آیفون و نکسوس گوگل به عنوان دستگاه هایی استفاده می شدند که گویی ویندوز 8 یا ویندوز فون بر رویشان در حال اجرا است؛ زیرا درست چند ماه قبل اگر می خواستید از آفیس بر روی موبایل استفاده کنید حتما نیاز بود تا بر بستر یکی از این دو سیستم عامل اجرا شود. ولی اکنون فارغ از نوع سخت افزار و سیستم عامل و با تکیه بر تکنولوژی کلاود، می توان فایل های آفیس را مشاهده و حتی آن ها را ویرایش کرد. مایکروسافت با این استراتژی امیدوار است تا کاربران را به خرید اشتراک آفیس 365 ترقیب کند.

سیستم عامل بعدی مایکروسافت، یعنی ویندوز 10 نیز تکه دیگری از پازلی است که نادلا برایمان پهن کرده. این شرکت می گوید وقتی ویندوز 10 بیاید، این سیستم عامل می تواند بر روی هر دستگاهی که به اینترنت متصل است اجرا شود. از تلفن های هوشمند گرفته تا تلویزیون های خانگی. حتی می تواند سهمی در «اینترنت اشیا» نیز داشته و هسته اصلی دستگاه هایی را تشکیل دهد که کنترلشان از طریق اینترنت امکان پذیر بوده و برگزاری مجدد کنفرانس های WinHEC نیز گواه همین موضوع است. اگر خاطرتان باشد، سامسونگ نیز به دنبال هدفی مشابه است.

تاکنون همگی کمابیش با ویندوز 10 آشنا شده ایم. سیستم عاملی که قرار است آبی باشد بر روی آتشی که ویندوز 8 افروخته. بیشتر کاربران هنوز از نسخه قدیمی تر یعنی ویندوز 7 استفاده می کنند. پس هنوز پتانسیل بلقوه ای برای ارتقای مستقیم به آخرین نسخه از این سیستم عامل پرطرفدار وجود دارد.

4

در آخر، سهمیه آش شعله قلمکاری که مایکروسافت گاراژ می پزد به اندروید هم رسیده. آخرین اپلیکیشنی که مایکروسافت برای اندروید در دست تهیه دارد؛ قرار است تا بجای صفحه قفل پیش فرض قرار گرفته و نمایش اعلانها را متحول نموده و قرارها و کنفرانس های کاری را از طریق Lync در همانجا مدیریت کند. پروژه های مرتبط نیز همزمان در حال انجام هستند و مایکروسافت در تلاش است تا ابزارهای بیشتری تولید و آن ها را به اکو سیستمش گره بزند.

بیان این سخن نادلا نیز خالی از لطف نیست که گفته: ما می خواهیم روند تولید نرم افزار و آزمایشش را تغییر دهیم. این دو باید در یک مسیر موازی حرکت کرده و همزمان جلو روند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

مایکروسافت یک تم ویندوز XP را با الهام از Mac OS X Aqua توسعه داده بود

مایکروسافت پیش از عرضه رسمی ویندوز XP یک تم با الهام از رابط کاربر گرافیکی Mac OS X Aqua‌ اپل برای استفاده داخلی توسعه داده بود.اخیرا کد منبع ویندوز XP افشا شده و شامل چندین تم می‌شود که اگرچه مایکروسافت آن‌ها را در سال ۲۰۰۰ توسعه داده، اما برای کاربران منتشر نکرده است. در آن... ادامه مطلب

انتقاد ماسک از قرارداد انحصاری مایکروسافت جهت استفاده از خدمات OpenAI

ایلان ماسک از بنیان‌گذاران OpenAI از قرارداد انحصاری مایکروسافت با این شرکت برای استفاده از فناوری‌های مدل پردازش زبان GPT-3 انتقاد کرد.مایکروسافت چند روز قبل در قرارداد انحصاری با شرکت OpenAI مجوز استفاده از کدهای مدل پردازش زبان پیشرفته GPT-3 را کسب کرد. این قرارداد با واکنش منفی برخی از کابران روبرو شد چرا که... ادامه مطلب

اپ ایکس باکس استریم بازی‌های Xbox One روی آیفون را ممکن می‌کند

مایکروسافت در آینده نزدیک یک بروزرسانی بزرگ برای اپ ایکس باکس در iOS منتشر خواهد کرد که امکان استریم بازی‌های کنسول‌ Xbox One روی آیفون را فراهم می‌کند.مایکروسافت در نسخه جدید این اپ قابلیت «ریموت پلی» را قرار می‌دهد که البته با سرویس xCloud این کمپانی متفاوت است. در سرویس xCloud امکان اجرای مستقیم بازی‌ها... ادامه مطلب

کد منبع ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ افشا شد

سورس کد منتسب به ویندوز XP SP1 و دیگر نسخه‌‌های این سیستم‌ عامل در فوروم 4chan افشا شده است. افشاگر کد منبع مدعی است دو ماه وقت را صرف کامپایل کدها کرده و در نهایت ساعاتی قبل آنها را در قالب ۴۳ گیگابایت دیتا در فوروم 4chan و از طریق تورنت منتشر کرد.هرچند ادعای این افشاگر هنوز... ادامه مطلب

اجرای کدهای زبان برنامه ‌نویسی سوییفت و فلاتر در ویندوز ممکن شد

اپل و گوگل ابزارهایی جدید را برای توسعه برنامه‌های ویندوز ۱۰ در اختیار توسعه دهندگان قرار دادند. پشتیبانی زبان برنامه‌نویسی «سوییفت» و فریمورک «فلاتر» گوگل از ویندوز کار را برای برنامه‌نویسان بسیار ساده خواهد کرد.سوییفت به دولوپرها امکان توسعه برنامه برای سیستم‌های عامل iOS, macOS, watchOS, tvOS، لینوکس و پلتفرم‌های z/OS را می‌دهد. پروژه سوییفت که... ادامه مطلب

مایکروسافت مجوز انحصاری استفاده از مدل پردازش زبان GPT-3 را کسب کرد

مایکروسافت در قرارداد جدید با شرکت OpenAI پروانه انحصاری استفاده از مدل پردازش زبان GPT-3 در محصولاتش را اخذ کرد.OpenAI نسخه بتای نسل سوم مدل پردازش زبان خود به نام GPT-3 را تیر ماه امسال به صورت محدود منتشر کرد. این برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی از قابلیت‌های فوق العاده بالایی برخوردار است که یکی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟