دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

تمرکز مایکروسافت بر روی دیگر پلتفرم ها باعث غفلت از ویندوز فون شده است

مایکروسافت همیشه کاربران ویندوز فون را در تحقق یافتن وعده هایش قدری معطل می گذارد. اما مثل این که چند وقتی است تصمیم گرفته تا حد تحمل آنها را بیابد. غول دنیای تکنولوژی چند وقتی است که شعار "اولین و بهترین برای ویندوز" را فراموش کرده و به سراغ گسترش اپلیکیشن هایی نظیر آنچه در دیگر پلتفرم ها قرار دارد رفته است.

نرم افزار هایی که اکثرا نسخه ی شکیل تر و کاربر پسندانه ترش در اندروید و iOS یافت می شود. آفیس یکی از این نمونه هاست. نرم افزاری که باید بهترین نسخه ش را در سیستم عامل ویندوز فون شاهد باشیم، اما درست بر عکس این قضیه را شاهدیم.

پس از عرضه نسخه آیپد آفیس در سال گذشته، تمرکز بر روی آفیس بهینه شده برای صفحه های لمسی بیشتر شد. مایکروسافت هفته ی پیش نسخه ای جدید از آفیس ش را برای آیفون عرضه کرد.

در ادامه ی مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

در حالی که در نسخه ی اولیه ی آفیس (که سال قبل منتشر شد) شرایط در ویندوز فون و iOS برابر بود، امسال اما وضعیت به گونه ی دیگری است. نسخه ی سال گذشته ی این محصول تنها قابلیت هایی ابتدایی در ویرایش متن داشت اما نسخه ی جدید iOS پا را فراتر از این ها گذاشته و بسیار بهینه تر و بهتر شده است.

در حال حاضر نسخه ی iOS با اختلاف زیاد از نسخه ی ویندوز فون بهتر است. با وجود این که مایکروسافت در حال کار بر روی نسخه ای کاملا بهینه شده از آفیس تاچ برای ویندوز و ویندوز فون است، اما این نسخه از نرم افزار مذکور تا معرفی ویندوز 10 و به طبع اواسط سال 2015 عرضه نخواهد شد.

تجربه ی کار با اسکایپ در iOS بسیار شیرین تر از ویندوز فون است.

کاربران ویندوز فون همچنین سال هاست منتظر پیشرفتی قابل توجه در اسکایپ تحت ویندوز فون هستند. در این مدت مایکروسافت چندین بار بروز رسانی هایی را برای اسکایپ نسخه ی اندروید و iOS عرضه کرده است. حقیقتاً اسکایپ بر روی اندروید و iOS بسیار بهتر از اسکایپ کند و شلخته ی ویندوز فون است. مایکروسافت به راستی می توانست بهترین نسخه از این نرم افزار پر طرفدار را تحت سیستم عامل خود عرضه کند.

بی وفایی های مایکروسافت نسبت به کاربرانش در آفیس یا اسکایپ خلاصه نمی شود. سرویس های دیگری همچون OneNote هم این در نسخه های اندروید و iOS بسیار پخته تر و کارآمد تر از نسخه ی ویندوز فون هستند. آخرین نسخه ی OneDrive برای ویندوز فون نقد های بیشماری را به سمت مایکروسافت هدایت کرد و کار تا جایی پیش رفت که مایکروسافت را مجبور به واکنش کرد: "ما در حال کار بر روی کارآیی و کیفیت اپلیکیشن هایمان هستیم."

windows cold

مثال دیگر از این قبیل Xbox Music است. اپلیکیشنی که از بهترین های ویندوز فون بود، پس از جدا شدن از هسته ی سیستم عامل، روزهای خوشی را سپری نمی کند. در حالی که قرار بود جداسازی نرم افزار ها از هسته ی سیستم عامل باعث تسریع در بروز رسانی و در نتیجه افزایش کیفیت آن ها شود، اما نتیجه ی ماجرا تنها نرم افزارهایی از هم گسیخته و ناکارآمد شده است.

در این میان استثناء هایی هم وجود دارد و ایکس باکس وان SmartGlass یکی از همان ها است. این نرم افزار در هر سه سیستم عامل کارکردی قابل قبول و مشابه دارد. اما مساله این است که مایکروسافت اصول طراحی خاص خود را که بر مبنای رابط کاربری مترو بود کنار گذاشته تا نرم افزار هایش در هر سه سیستم عامل یکسان به نظر برسند. این امر باعث شده تا میان سیستم عامل ویندوز فون و اپلیکیشن هایش هماهنگی سابق وجود نداشته باشد.

بازی سنجش تحمل کاربران مدت زیادی است به راه افتاده. ویندوز فون 7.5 توانست بخشی از کمبود های این پلتفرم را جبران کند، اما تنها بخشی را. با رو نمایی از ویندوز فون 8 به یکباره تمام دستگاه هایی که قبلا تولید شده بودند از چرخه ی بروز رسانی حذف شدند. ویندوز فون 8.1 با وعده ی اپلیکیشن هایی جامع پا به عرصه ی وجود گذاشت.

مایکروسافت قول داده بود که توسعه دهندگان بزرگ را بر سر سفره ی ویندوز فون بیاورد. مایکروسافت این روزها بی توجه به سیستم عامل خودش، در زمین رقبا بازی می کند. نرم افزارهای تولید این شرکت که آینده شان در سیستم عامل ویندوز فون به درستی مشخص نیست، در سیستم عامل های رقیب کیفیت بهتری دارند.

کاربران پلتفرم مایکروسافت تا همین الان هم خیلی وفادار بوده اند.

مایکروسافت به وضوح مشخص کرده که هدفش دستیابی به مصرف کنندگان در پلتفرم های پرطرفدار است. این هدف منطقی به نظر می رسد، اما با توجه به عدم حضور یک پرچم دار واقعی در ماه های پایانی سال میلادی و حضور احتمالی ویژگی های منحصر به فرد این سیستم عامل در دیگر پلتفرم ها (مانند کورتانا در اندروید و iOS) ویندوز فون با وضعیت نابسامانی روبرو خواهد شد.

windows

اگر تمام نرم افزارها و سرویس های مایکروسافت بر روی اندروید و iOS به خوبی (و حتی بهتر از ویندوز فون) عمل کنند، دیگر دلیلی برای ماندن در اکوسیستم مایکروسافت باقی نمی ماند. اگر حتی خود مایکروسافت هم نتواند (یا نخواهد) نرم افزارهای خوبی برای ویندوز فون بسازد، چه امیدی می توان به دیگر توسعه دهنده ها داشت؟ این قضیه را با کمبود نرم افزار این سیستم عامل نسبت به رقبا ادغام کنید تا آینده ی متروک ویندوز فون مثل روز برایتان روشن شود.

مایکروسافت تا به اینجای کار رشد خوبی در زمینه ی نرم افزار و تعداد کاربر در اکوسیستم ش داشته است. اتفاقی که باعث شد، این غول بزرگ دنیای نرم افزار را به رقابت در عرصه ی پلتفرم های همراه برگرداند.

اما اگر سیاست این شرکت بر مبنای "دست یابی به مصرف کنندگان به هر قیمتی" باشد، بی شک اولین قیمتی که باید پرداخت شود، سیستم عامل ویندوز فون و کاربرانش خواهند بود. کاربرانی که شاید در آینده نسبت به وفاداری شان تجدید نظر کنند.

مطالب مرتبط

مایکروسافت می خواهد بار دیگر هزاران نیروی خود را تعدیل کند

به گزارش منابع آگاه، مایکروسافت در نظر دارد طی هفته های آتی برای برای سر و سامان دادن به فروش خود، واحد مشتریان تجاری را با یکی از بنگاه های کوچک و متوسط زیر مجموعه اش ادغام کند.مایکروسافت نیروهای خود را سالها برای فروش نرم افزار آموزش می دهد، اما با فراگیر شدن سرویس های ابری حالا نیاز کمتری... ادامه مطلب

اکنون بیش از ۵۰۰ هزار اپلیکیشن در فروشگاه نرم افزاری ویندوز و ویندوز فون وجود دارد

مایکروسافت اعلام کرده که اکنون مجموع اپلیکیشن های موجود در فروشگاه نرم افزاری ویندوز و ویندوز فون به بیش از ۵۰۰ هزار اپلیکیشن رسیده است. آماری که در وبسایت این شرکتوجود دارد، در فواصل زمانی معینی برای محصولات مختلف این شرکت بروزرسانی می شوند.بنا به اعلام VentureBeat، از ۵۲۵ هزار اپلیکیشن موجود تقریبا ۱۷۰ هزار... ادامه مطلب

لومیا ۸۳۰ مجهز به دوربین ۲۰ مگاپیکسلی و درگاه میکرو اس دی است

قبلاً شایعات گوناگونی را در مورد نوکیا لومیا ۸۳۰ شنیدیم و حدس بر این است که مایکروسافت رویداد ۴ سپتامبر خود در نمایشگاه IFA را با معرفی این تلفن هوشمند آغاز نماید. بر مبنای تصاویری نیز که سابقاً از این محصول به بیرون درز کرده بود و دعوتنامه های ارسالی از جانب مایکروسافت حدس زده میشد با... ادامه مطلب

مایکروسافت و بایدو به هدف افزایش محبوبیت ویندوز 10 در چین به تفاهم رسیدند

بایدو (Baidu) شرکت بزرگ چینی و موتور جستجویی قدرتمند به حساب می آید و لقب «گوگل چینی» را یدک می کشد. مایکروسافت امروز طی تفاهم نامه ای، همکاری خود با Baidu را اعلام نمود که طی این توافق، ویندوز 10 توسط چینی ها تبلیغ خواهد شد.Microsoft Edge مرورگر پیش فرض ویندوز 10 است و در... ادامه مطلب

قدرت هرچه بیشتر؛ حالت «آلتیمیت پرفورمنس» به ویندوز 10 می آید

هنگامی که مشغول ساخت یک مدل سه بعدی هستید یا نرم افزارهای بسیار سنگین را به اجرا در می آورید، احتمالاً دلتان می خواهد که به بیشترین پرفورمنس ممکن دسترسی داشته باشید. خوشبختانه مایکروسافت اخیراً بیلد پیش نمایش تازه ای از Windows 10 منتشر کرده که «حالت آلتیمیت پرفورمنس» را به ویندوز 10 پرو مخصوص... ادامه مطلب

جستجوی بصری و دو قابلیت مهم دیگر به مایکروسافت لانچر می‌آیند

مایکروسافت به زودی چندین قابلیت جدید را به لانچر اندرویدی خود اضافه می‌کند. اما برای نخستین بار، این قابلیت‌ها را می‌توانید پیش از ارائه در نسخه نهایی با دریافت نسخه بتای لانچر تجربه کنید.نخستین قابلیت، جستجوی بصری (Visual Search) است؛ خصوصیتی فوق العاده کاربردی برای آنکه بتوانید دوربین را به سمت اشیاء مختلف بگیرید تا... ادامه مطلب

نظرات ۷۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x