ساخت دستگاه آشکار ساز مواد مخدر و دارو در ایران

متخصصان ایرانی یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دستگاه آشکار ساز مواد مخدر و دارو با تشخیص نوع آن شدند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان داخلی با اشاره به اینکه محصول مشابه داخلی ندارد، اظهار کرد: «محصول تولیدی ما نسبت به مشابه خارجی برتر است زیرا در دستگاه خارجی از منبع رادیو اکتیو استفاده شده، که به طور کلی باید تحت نظر آژانس انرژی هسته ای باشد. اما محصول ما با منابع یونیزاسیون کرونا طراحی و ساخته شده که بر همین اساس شدت سیگنال آن حداقل 10 برابر دستگاه خارجی است.»

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

به گفته وی، حساسیت و سرعت تشخیص بسیاربالا (در حدود نانو گرم و 8 ثانیه)، عدم نیاز به مواد مصرفی، قابلیت افزایش ماده مورد شناسایی و بومی بودن، از مهمترین ویژگی های این دستگاه است.

احمد حاج آقا معمار درباره تولید انبوه این دستگاه عنوان کرد: «میزان تولید انبوه محصول مذکور بستگی به تقاضا دارد اما ظرفیت ما چیزی حدود حداقل 100 عدد در سال است.»

او در مورد کسانی که در این پروژه فعالیت می کنند افزود: «این افراد همگی در حوزه خود متخصص هستند، اما در قسمت تولید شرکت که نیاز به دستگاه های دقیق دارد، برون سپاری شده است.»

به گفته آقا معمار قیمت این محصول یک سوم مشابه خارجی است که تولید آن صرفه جویی اقتصادی و جلوگیری خروج ارز از کشور را در بر دارد.

مدیرعامل شرکت تحقیقاتی تولیدی ردیاب شیمی اصفهان با درخواست کمک بیشتر از سوی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از این نوع محصولات و پژوهش ها یاد آور شد: «این معاونت حمایت هایی در اعطای وام و تسهیلات از ما انجام داده که این میزان برای تولید انبوه این محصول کم است.»

وی اضافه کرد: «با توجه به معضل روز افزون مواد مخدر و روان گردان در کشور، دستگاهی جهت شناسایی و تشخیص آنها 100 درصد مورد نیاز است و هر شهری باید تعدادی از این محصول را داشته باشد.»

آقا معمار معتقد است، نیروهای انتظامی، گمرک، فرودگاه ها، زندان ها، دادگاه ها، مراکز تشخیص هویت، پزشک قانونی و بیمارستان ها مشتریان اصلی این محصول خواهند بود.

مطالب مرتبط

فرمان ضد خواب برای خودرو در ایران تولید شد

پژوهشگر ایرانی موفق به ساخت "فرمان ضد خواب خودرو" شد. این فرمان از خواب آلودگی رانندگان انواع خودروهای سواری و سنگین جلوگیری می کند. امیر علائی فرد مخترع این سیستم  اعتقاد دارد که خواب آلودگی رانندگان یکی از دلایل مهم تصادفات جاده ای در ایران است و با تولید انبوه این دستاورد می توان از میزان... ادامه مطلب

ایدز توسط میکروچیپ پژوهشگر ایرانی هاروارد شناسایی می شود

محقق دانشگاه هاروارد چیپ تشخیص بیماری ایدز را طراحی و تولید کرد. این پژوهشگر ایرانی موفق شد دستگاهی بسازد که با شمارش تعداد ویروس های HIV موجود در یک قطره خون می تواند این بیماری را در تمامی مراحل ابتلا، تشخیص دهد. این طرح کاندیدای دریافت جایزه دانشگاه هاروارد شده است. هادی شفیعی پژوهشگر این چیپ با... ادامه مطلب

کیف ضد سرقت ایرانی همراه با شوکر و گاز اشک آور

محققان ایرانی موفق به ساخت کیف ضد سرقت شدند که در بدنه آن شوکر الکتریکی قرار دارد و پس از سرقت می تواند بر روی سارق گاز اشک آور و رنگ های مخصوص بپاشد. این کیف در پارک علم و فناوری پردیس توسط پژوهشگران ایرانی ساخته شده است. مدیرعامل شرکت دانش بنیان «تک سازان ایده پرداز»... ادامه مطلب

نظرات ۲۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x