یک کرم نواری به مدت 4 سال در مغز یک فرد زندگی کرده است

یک کرم نواری به مدت 4 سال در مغز یک فرد زندگی کرده است

چند روز پیش اعلام شد که محققین بریتانیایی روی سوژه ای نایاب از کرم های نواری مطالعه می کنند که به مدت ۴ سال در مغز یک فرد زندگی کرده.

این عامل خارجی، ۵ سانتی متر از سمت راست، به سمت چپ (مرکز مغز) حرکت کرده و پس از رسیدن به نقطه ای ثابت شروع به رشد و سپس حرکت دوباره نموده است.

در ادامه مطلب توضیحات تخصصی تر به همراه تصاویر آمده است.

بنا به گفته سخنگوی انستیتوی Wellcome Trust Sanger در کمبریج انگلستان، این بیمار حالا جراحی شده و حال مساعدی دارد اما بگذارید توضیحات بیشتری در رابطه با این اتفاق بدهیم.

نام علمی این کرم Spirometra Erinaceieuropaei است و از شاخه ی پلاتی هلمینتس یا کرم های پهن مشتق می شود. از سال ۱۹۵۳ تاکنون، تعداد افرادی که به انگل این جانور مبتلا شده اند ۳۰۰ نفره بوده که رقم بسیار اندکی است و نشان می دهد کرم مذکور، گونه ای بسیار نایاب است.

در شکل زیر چرخه زندگی، آلودگی به انگل این کرم را مشاهده می کنید.

brain worm cycle
A: تولد B و C: رشد D: یافتن حاملی چون غورباقه و مار F: خورده شدن جانور توسط پستاندارانی مانند سگ و گربه E: یا انسان

کرم نواری نام برده، در انسان ایجاد انگل می کند که اگر این اتفاق در مغز رخ دهد، سردرد، تشنج و فراموشی از عواقب آن خواهد بود. معمولا با خوردن گوشت خام دوزیستان مثل غورباقه یا خزندگان و سخت پوستان این بیماری وارد چرخه می شود.

این کرم در روده باریک سگ و گربه زندگی می کند و پس از خارج شدن بندهای بالغ کرم از طریق مدفوع، به طبیعت بازگشته و وارد بدن میزبان اولیه می شود.

محل زندگی کرم های مذکور نزدیک بریتانیا نیست اما به هر حال سفرهای بین المللی، احتمال ابتلا به بیماری های منطقه ای را برای تمامی افراد در سراسر جهان بالا برده است.

تیم محققین موفق شدند برای اولین بار ژنوم انگل نایاب را توالی یابی کرده و راه های درمان را پیدا کنند. توالی یابی DNA کرم Spirometra Erinaceieuropaei، قدم بزرگی جهت گسترش دیتابیس جهانی ژنوم کرم ها است و به پزشکان و محققین کمک خواهد کرد که درمان بسیاری از بیماری ها را بیابند.

در زیر می توانید تصاویر مغزی این بیمار را طی ۵ عکس که در چهار سال، از بازه ی زمانی جولای ۲۰۰۸ تا جون ۲۰۱۲ گرفته شده اند را مشاهده کنید.

 

جولای ۲۰۰۸ - کرم هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به وسط مغز دارد

brain worm jul 08

مارچ ۲۰۰۹ - در عرض یک سال، کرم حرکتش را به سمت مرکزی مغز آغاز می کند

brain worm jul 9

سپتامبر ۲۰۰۹ - حرکت همچنان ادامه دارد

brain-worm-sept-9

فوریه ۲۰۱۰ - ۲ سال از ورود این بیگانه به بدن بیمار می گذرد و حالا کرم در مرکز مغز وی جای خوش کرده

brain-worm-feb-10

جون ۲۰۱۲ - کرم، بزرگ تر از هر زمان دیگری شده و حالا به جهت دیگری حرکت می کند

brain-worm-jun-12

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato