جنگ بین مقامات چینی و کوالکام به شیائومی کمک می کند

جنگ بین مقامات چینی و کوالکام به شیائومی کمک می کند

جنگ بین مقامات چینی و کوالکام به شیائومی کمک می کند

گزارش هایی منتشر شده که طبق آن مقامات کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات چین در رابطه با پتنت های انحصاری کوالکام در این کشور در حال جدال هستند. مشکل از آنجا برخاست که به دلیل این انحصار، دیگر سازندگان چیپ که از اسم و رسم آنچنانی برخوردار نیستند، یارای مقابله با کوالکام در چین را نخواهند داشت.

شیائومی هم در این جدل گرفتار شده اما در نهایت به نفع این کمپانی خواهد بود.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

دولت چین به کوالکام به دلایلی مثل تبعیض قیمتی، وجود بندهای ناعادلانه در صدور مجوز و هزینه بالای ثبت جواز استفاده از پتنت اعلام شکایت کرده. به طور کلی سیاست های کوالکام اینگونه است که پتنت های استاندارد مورد استفاده در صنایع را با نرخ بسیار بالا تمدید می کند و همچنین به محض منقضی شدن آنها، در صورت عدم تمدید با شرکت دیگری وارد قرارداد پتنت مذکور می شود.

مشکل این است که شرکت هایی مثل هواوی یا ZTE تمام پتنت های مورد نیازشان را دارند اما شرکت های جوان تر مثل شیائومی خیر، بنابراین باید برای استفاده از این موارد هزینه های اضافه پرداخت کنند. در صورتی که کوالکام به هر نحو محکوم شود، موجبات استفاده از این ثبت اختراعات باز شده و کمپانی های تازه پا مثل شیائومی یا وان پلاس می توانند کمبود خود و بازار را به سرعت جبران کنند. این موضوع علاوه بر اینکه برای این شرکت ها سود مالی دارد، بلکه به دلیل پایین آوردن هزینه های تمام شده، به نفع دیگر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواهد بود.

اما به هر حال شیائومی باید مراقب قدم های پیش رو و انتخابات خود باشد. این شرکت در صورت محکومیت کوالکام به سادگی می تواند این سازنده چیپست را کنار بگذارد ولی از طرفی، پیش از این مدیاتک را هم از دست داده است.

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل