گوگل، ژنوم بیماران مبتلا به اوتیسم را دسته بندی می کند

گوگل، ژنوم بیماران مبتلا به اوتیسم را دسته بندی می کند

گوگل، ژنوم بیماران مبتلا به اوتیسم را دسته بندی می کند

گوگل از ابتدای فعالیتش در سال ۱۹۹۸ تاکنون مشغول منظم کردن داده ها و شناخت الگوهای دسته بندی در دنیای پرآشوب اینترنت بوده. حالا، همین الگوها قرار است در علوم ژنتیک هم برای شناخت ژن های خاص مورد استفاده قرار بگیرد.

گوگل با همکاری گروهی از مدافعین حقوق بیماران مبتلا به اوتیسم با نام Autism Speaks، در حال راه اندازی دیتابیسی از ژنوم بیمارانی است که در DNA خود ژن اوتیسم را دارند.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

گوگل و Autism Speaks روی ژنوم ۱۰ هزار بیمار مبتلا به اوتیسم و اعضای خانواده شان تحقیقاتی انجام داده اند که نقش گوگل در این میان، میزبانی و مرتب کردن داده ها برای محققین است.

راب رینگ، دبیر ارشد علوم Autism Speaks به WIRED گفت: "ما معتقدیم که نشانه های پی بردن به اوتیسم درون ژنوم قرار دارد. ما علاقه مندیم که تکنولوژی مشابه با آنچه هر روز با آن درون اینترنت را جستجو می کنیم برای جستجوی ژنوم و یافتن سوالات نامشخص به کار گیریم."

این پروژه از Google Genomics استفاده می کند، ابزاری که ماه ها پیش توسط کمپانی با بهره وری از پلتفرم ابری عرضه شد. همزمان با ساده تر شدن و ارزان تر شدن توالی یابی ژنوم انسان (۲۵۰۰ دلار کنونی در مقایسه با ۳ میلیارد دلار پروژه ژنوم انسان)، میزان داده ها و اطلاعاتی که هر روز تولید می شود به شکل نجومی رو به افزایش است.

گوگل با اجازه دادن به محققین جهت پیاده کردن اطلاعات شان روی سرورها، فرصتی یافته که در حین ارائه یک سرویس بسیار مهم، توانایی های ابری اش را هم افزایش دهد.

دیوید گلیزر، مدیر مهندسی گروه Google Genomic و مدیر مهندسی پیشین گروه گوگل پلاس، می گوید به جای جستجوی کلیدواژه ها، محققین می توانند در مناطق و توالی های خاص ژنوم جستجو کنند و قسمت هایی با اختلافات مشترک را بیابند.

از آنجایی که ژنوم هر انسان می تواند تا ۱۰۰ گیگابایت حجم داشته باشد، لزوم وجود مرکزی که بتواند همه اطلاعات را درون خود نگه دارد، کار را برای محققین بسیار آسان خواهد کرد.

لیز بلد، مدیر کل Autism Speaks می گوید امیدوار است که تحلیل های فشرده و قوی ژنتیک به محققین کمک کند: "آنچه برای ما بیشترین اهمیت دارد، این است که این تحقیقات به ما اجازه دهد از شکل های مختلف اوتیسم پرده برداریم و متوجه شان شویم."

پروژه ژنوم اوتیسم اولین تلاش گوگل در زمینه سلامت و پزشکی نیست و این کمپانی پیشتر پارکینسون، سرطان و بسیاری دیگر از موارد مرتبط را مورد مطالعه قرار داده. مطالعات ژنوم، علی رغم آنچه اغلب فکر می کنند، بخشی از دانش است که به خوبی در حوزه تخصصی گوگل قرار می گیرد. دنیایی که ما روی آن زندگی می کنیم میلیاردها سال مشغول تکامل خود بوده و پی بردن به دانش ژنتیک می تواند دیگر اولویت گوگل پس از تسخیر دنیای اینترنت باشد.

رینگ می گوید Autism Speaks بیش از یک دهه را مشغول جمع آوری اطلاعات ژنوم انسان بوده و با پشت سر گذاشتن مشکلات پیشین و دسترسی به ابزار جدید حالا می توانند کارهای ارزشمندتری انجام دهند: "ما متوجه شدیم برخی از مشکلات بزرگ ما، واقعا مشکلات دیتا بودند."

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل