اپل در دادگاه ضد انحصار مربوط به آیپاد پیروز شد

اپل در دادگاه ضد انحصار مربوط به آیپاد پیروز شد

اگر خاطرتان باشد، چندی پیش خبری را منتشر کردیم که در آن به دادگاهی اشاره شد که در آن شکایتی علیه اپل مبنی بر انحصارطلبی این شرکت مطرح شده بود. دادخواست مربوطه توسط وکلای حقوق مصرف کنندگان به دادگاه تقدیم شده بود و در متن آن گفته شده بود که در سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ فایل های موسیقی دانلود شده از طریق فروشگاه های رقیب، از آیپاد آنها حذف می شد.

همچنین گفته شده بود که اپل به رقبای آیتونز و آیپاد اجازه فعالیت نمی داد و حتی به دیگر نرم افزارها مثل Real Player اجازه اضافه کردن موسیقی به پخش کننده های این شرکت نمی داد. همچنین این موضوع توسط مهندس سابق اپل هم تایید شد.

حال خبر رسیده که هیئت منصفه دادگاه مربوطه اپل را بی گناه دانسته و پرونده به نفع این شرکت بسته شده است.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

شاکیان این پرونده گفته بودند که مدیریت حقوق دیجیتال اپل (DRM) با قانون ضد انحصار منافات دارد و برای مشکلات ذکر شده، در مجموع از این شرکت ۳۵۰ میلیون دلار غرامت خواستند.

اپل هم در دادگاه حاضر شد و مدارک خود را ارائه کرد. در این اسناد گفته شد که اپل به بسته بودن سیستم و پلتفرم خود استدلال کرده و گفته که به همین دلیل قصد حفاظت از حقوق مادی و معنوی موسیقی های موجود در آیتونز را دارد. همچنین با این اقدامات احتمال دزدی موسیقی های خریداری شده به حداقل می رسید.

طبق قانون دادگاه ضد انحصار امریکا، در صورتی که اپل در این دادگاه گناهکار شناخته می شد، باید حداقل ۲ برابر مبلغی که اعلام شده بود را به عنوان غرامت پرداخت می کرد و در این پرونده این رقم تا ۱ میلیارد دلار بالا می رفت.

نظرات ۱۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato