مردی که می تواند دست های رباتیکش را به صورت کامل و از طریق ذهن کنترل کند [تماشا کنید]

مردی که می تواند دست های رباتیکش را به صورت کامل و از طریق ذهن کنترل کند [تماشا کنید]

به لطف علم جراحی اعصاب و تکنولوژی رباتیک، مردی در ایالت کلرادوی آمریکا با نام Les Baugh اولین فردی محسوب می شود که می تواند به صورت کامل و تنها از طریق ذهنش بر روی دو دست و بازوهای رباتیک خود که توسط یک تیم فنی و پزشکی در دانشگاه جانز هاپکینس توسعه داده شده اند کنترل داشته باشد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

آلبرت چی جراح تراما (جراحی تراما شاخه‌ای از تخصص‌های جراحی است که به درمان تهاجمی صدمات فیزیکی، معمولاً در شرایط اضطراری، می‌پردازد.) در همین رابطه می گوید: "ما از یک الگوریتم شناسایی الگوها استفاده کردیم تا بتوانیم به عملکرد، کاربرد، فرکانس و... هر یک از عضلاتی که با دست ها در ارتباط هستند و در هدایت آنها نقش ایفا می کنند پی ببریم. سپس اطلاعات جمع آوری شده را ترجمه کرده و آنها را بدل به دستورات حرکتی برای پروتزی که طراحی شده بود نمودیم.

Baugh حدود ۴۰ سال پیش هر دو دست خودش را از ناحیه کتف و طی یک حادثه ی برق گرفتگی از دست داده بود و اکنون پروتز رباتیکی که برای وی طراحی و بر بدن او سوار شده تغییری بزرگ در زندگیش پدید آورده است. این فرد تقریباً می تواند از دست های جدیدش همانند دست های واقعی یک انسان بهره بگیرد در حالی که این ابزارهای رباتیک را تنها از طریق ذهنش کنترل می نماید.

محققین حاضر در این پروژه ی تحقیقاتی آنچه که تا کنون صورت پذیرفته را گامی اولیه ولی بسیار مهم می دانند و معتقدند در قدم بعدی لازم است Baugh به خانه برود تا عملکرد دست های جدیدش و میزان کاربردپذیریشان در زندگی روزمره مشخص گردد.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Amputee-Makes-History-with-APL-s-Modular-Prosthetic-Limb.mp4"]

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato