دست یابی به فناوری ساخت بذر واکسن انواع آنفولانزا در ایران

دست یابی به فناوری ساخت بذر واکسن انواع آنفولانزا در ایران

پژوهشگران ایرانی به فناوری پیشرفته ساخت بذر واکسن انواع ویروس های آنفولانزا دست یافتند. در این دستاورد پزشکی، محققان موفق شدند این ماده اولیه دارو را برای آنفولانزای فوق حاد پرندگان نیز تولید نمایند.

رئیس هیات مدیره شرکن واکسن فناور پارس با بیان این مطلب اظهار کرد: بیش از ۳ سال است که ما در مرکز رشد زیست فناوری انیستیتو پاستور تحقیقات خود را در زمینه تکنولوژی معکوس، شروع کردیم.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

وی افزود: نتیجه این پژوهش ها دستیابی به فناوری پیشرفته معکوس برای ساخت انواع ویروس های آنفولانز بوده که بذر ساخت واکسن این بیماری است. دستاورد مذکور برای اولین بار در کشور بومی سازی می شود.

محمد شناگری گفت: این رویداد مهم پزشکی در حالی رخ می دهد که تا کنون بذر ویروس آنفولانزاهای انسانی (H1N1)، طیور بومی (H9N2) و فوق حاد پرندگان (H5N1) در کشور وجود نداشته است.

وی در مورد این بیماری و مضراتش بیان کرد: ایجاد بیماری های تنفسی و مرگ و میر ناشی از عفونت با ویروس های آنفولانزا  یکی از دغدغه های انسانی به شمار می رود که از لحاظ امنیت غذایی تلفات گسترده ای وارد می کند.

شناگری ادامه داد: این تلفات خسارت های اقتصادی را در بر دارد که به همین خاطر ما به فکر ساخت و تولید بذر واکسن های آنفولانزا افتادیم.

او که عضو تحقیقات شرکت مذکور است، در باب استفاده از فناوری پیشرفته معکوس گفت: با استفاده از این تکنولوژی، چند نوع واکسن می توان ساخت که از جمله این موارد می توان به آنفولانزای فصلی انسانی، ویروس عامل پاندمی، و همچنین واکسن ویروس آنفولانزای طیور بومی اشاره کرد.

به گفته این مدیر شرکت دانش بنیان، با تولید واکسن های فوق از بذرهای تولید شده، می توان صادرات این محصول را آغاز کرد که نتیجه آن ارزآوری و ارتقای جایگاه پزشکی ایران در دنیا خواهد بود.

بذر واکسن همان ویروس هایی هستند که به عنوان ماده اولیه برای تولید این دارو به کار گرفته می شود.

نظرات ۱۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato