چهار کاری که پیش از ترک شغل باید انجام دهید

آیلیان پازین، چهره برجسته لینکدین، پستی را روی این وبسایت منتشر کرد که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم.

در این مطلب آمده که ترک یک شغل هیچگاه کار آسانی نبوده و پیش از ارائه استعفا نامه خود، باید کارهای زیادی را انجام دهید.

آیا استعفا از کار، واکنش احساسی شما به یک امر ناخوشایند است یا اینکه واقعا قصد انجام چنین کاری را دارید؟

آیا مشکلاتی که در محل کار با آنها دست و پنجه نرم می کنید قابل حل کردن هستند یا خیر؟ آیا هرآنچه که لازم بوده برای حل آن مشکلات انجام داده اید؟ این تصمیم به نفع شما خواهد بود یا ضررتان؟

چه مدت است که در پست فعلی تان هستید؟ آیا کارفرمای بالقوه بعدی تان با توجه به رزومه کاری شما، فکر می کند که کارتان را بی دلیل ترک کرده اید؟ آیا شغل بعدی تان بهتر خواهد بود؟

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

چرا می خواهید کارتان را ترک کنید؟

آیا توانایی هایتان بیشتر از کاری است که انجام می دهید؟ آیا شغل تان تأثیری منفی روی سلامتی یا زندگی حرفه ای شما دارد؟ آیا انجام این کار، مانع از آن می شود که اهداف دراز مدت و آرزوهای خود را دنبال نمایید؟ آیا حرفه شما دیگر با سبک زندگی مورد علاقه تان همخوانی ندارد؟

تشخیص علل ترک کار پیش از آنکه اقدام به آن نمایید، اهمیت بالایی دارد و علاوه بر آنکه یادتان می ماند چرا شغل تان را ترک کرده اید، می تواند در توجیه این تصمیم برای شرکت متبوع شما نیز موثر باشد.

به علاوه، یادتان نرود که در مصاحبه شغل جدید باید دلایل خوبی را به کارفرمای آتی خود در مورد علت ترک کارتان ارائه دهید.

برداشتن گام های لازم

اگر همچنان مطمئن هستید که می خواهید کارتان را ترک نمایید، در زمانی که خود را برای انجام این کار آماده می کنید نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

1- جستجو برای کار و مصاحبه را در اولویت قرار دهید.

job

اگر واقعا تصمیم دارید که از شغل خود آزاد شوید، باید بدانید که نمی توان هفته ای یک بار به دنبال کار گشت و نتیجه گرفت.

لازم است که دست کم شبی یک ساعت را صرف برقراری ارتباط با افراد هم رشته خود نموده و دستی به سر و روی رزومه کاری تان بکشید.

در زمان های استراحت خود (مثلا زمان صرف چای) نگاهی به وبسایت های کاریابی بیاندازید و از هر موقعیتی که در آن مشغول انجام کار نیستید برای پیدا کردن شغل استفاده نمایید.

در جوامعی که سایت لینکدین از اعتبار بالاتری برخوردار است، کاربران این سایت از طریق آن، پیام هایی را برای کارفرمایان ارسال نموده و علاقمندی خود برای همکاری با آنها را اعلام می کنند.

2- پس از قبول کردن یک پیشنهاد کاری، حتما مدیرتان را در جریان بگذارید.

asian-businessman-talking-concerned-to-other-man

پس از آنکه یک پیشنهاد کاری را قبول کردید، تلاش کنید تا فرایند انتقال خود را تا آنجا که امکان دارد به آرامی انجام دهید.

معمولا گفته می شود که دو هفته قبل از ترک کار بهتر است که شرکت را از تصمیم تان مطلع نمایید اما بهتر آن است که از سه هفته قبل این کار را انجام دهید.

پس توصیه می شود که در اسرع وقت، مدیر خود را از این مسأله که قرار است کارتان را ترک نمایید مطلع کنید چراکه در غیر اینصورت احساس می کند به او خیانت شده و قوانین سختگیرانه ای را در موردتان اعمال خواهد کرد.

3- خودتان  فردی را به عنوان جایگزین پیشنهاد دهید یا اینکه آموزش های لازم را در اختیار جانشین تان قرار دهید.

introducing_people

بهتر است که در استعفا نامه خود فردی را به عنوان جایگزین به مدیریت پیشنهاد دهید چراکه پیدا کردن شخص شایسته می تواند هفته ها یا شاید ماه ها از یک شرکت زمان بگیرد.

اما اگر شرکت شما سریعا در جریان تصمیم تان قرار گیرد آنگاه می توانند مطمئن شوند که شما آموزش های لازم را در اختیار جایگزین تان قرار می دهید.

4- فضایی سازمان یافته و مرتب را در اختیار فرد بعدی قرار دهید.

organizing-files-image3

اطلاعات موجود در کامپیوتر خود شامل فایل ها، تماس ها و همه اسناد را سازماندهی نمایید و آنها را طبقه بندی کنید تا پیدا کردنشان برای فرد بعدی راحت تر باشد.

شما حتی می توانید این کار را هم زمان با جستجویتان برای کار انجام دهید تا فرصت کافی برای این کار را در اختیار داشته باشید و مسأله ای را انجام نشده باقی نگذارید.

حتی توصیه می شود که نوعی راهنما برای جایگزین خود آماده نمایید و نکات مهم را در آن یادآور شوید تا فرد بعدی راحت تر بتواند امور را در دست بگیرد.

ترک شغل، فرایندی است که نیازمند تفکر زیاد، برنامه ریزی و تصمیم محکم است. با این همه باز هم ممکن است که پس از تصمیم گیری، دچار تردید شوید و حتی افسوس بخورید که چرا چنین کاری را انجام دادید.

اما بهتر است به جای تشخیص درست یا غلط بودن کارتان، از خود سوال کنید که از آن تصمیم چه درس هایی را فرا گرفته اید و به حرکت تان به سمت جلو ادامه دهید.

مطالب مرتبط

۱۰ روندی که نحوه ی مدیریت بر محیط کار را در سال ۲۰۱۶ تغییر خواهند داد

از ظهور اقتصاد اشتراکی گرفته تا انعطاف پذیری فراهم شده توسط فناوری های تازه برای دورکاری، چشم انداز محیط کاری که ما امروز می شناسیم سریع تر از هر زمان دیگری در حال تغییر و تحول است. برخی از این تغییرات کوچک، و برخی دیگر تغییرات عمده ای محسوب می شوند، اما همه ی آنها بر... ادامه مطلب

سرمایه گذاری روی خود، از هر سرمایه گذاری دیگری مهم تر است

بهترین سرمایه گذاری دنیا چیست؟ اگر قرار باشد راهنمایی شوید، باید گفت سرمایه گذاری روی ملک و املاک و بازار مسکن نیست. بازار بورس هم نیست. قطعاً استارتاپ دامادتان هم نمی تواند باشد. پاسخ این سؤال خود شما هستید. با سرمایه گذاری روی مسکن می توان از لحاظ مالی ثروت زیادی به دست آورد. سرمایه گذاری... ادامه مطلب

۵ راهکار ساده برای کنار گذاشتن اعتیاد به تلفن های هوشمند

متأسفانه پدیده ای وجود دارد تحت عنوان «اعتیاد به موبایل». بر اساس گزارش سالانه ی روندهای اینترنتی مؤسسه ی کلاینر پرکینز، افراد به طور میانگین روزانه ۱۵۰ بار موبایل خود را چک می کنند. اعتیاد به موبایل به حدی رسیده است که یافته های پژوهش دانشگاه میزوری نشان می دهند دوری از آیفون می تواند... ادامه مطلب

۸ توصیه ساده برای تبدیل جلسات خسته کننده به جلساتی موفق و پر بازده

آیا شما هم از جلسات کاری خسته کننده و تکراری خود خسته شده اید؟ آیا تمام جلساتتان مثل هم شده اند، و با گله و شکایت آغاز و با کار بیشتر تمام می شوند؟ اگر توصیف بالا به جلسات هفتگی شما شباهت دارد احتمالاً زمان آن فرا رسیده که کمی اوضاع را تغییر دهید. با کمی... ادامه مطلب

۸ راه بازیابی خلاقیت در مواقع فرسودگی ذهنی

هیچ چیز مثل احساس فرسودگی روانی نمی تواند موتور خلاقیت ذهن شما را خاموش کند. با این وجود کارکنان بسیاری از مشاغل نیاز خواهند داشت فارغ از موقعیت و حالت ذهنی خود، در چشم به هم زدنی موتور خلاقیت ذهن خود را روشن کنند و کاری انجام دهند. خلاق بودن هنگام نیاز می تواند تا... ادامه مطلب

۹ عادتی که پیش از رسیدن به سی سالگی باید در وجود خود نهادینه کرده باشید

از بیست سالگی تا سی سالگی برای هر کسی دوران اکتشاف است. ما در این دوران کشف می کنیم که هستیم، چه می خواهیم و چگونه خواسته هایمان را تحقق می بخشیم. عاداتی که در این دوره ی زمانی پیدا می کنیم معمولاً تا آخر عمر همراهمان خواهند بود و اساس زندگی ما به عنوان... ادامه مطلب

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x