4.5 میلیارد سال پیش سطح مریخ پوشیده از آب بوده است

تحقیقات جدید نشان می دهد کره مریخ زمانی آنقدر H2O داشته که می توان تمام سطح اش را با آن پوشاند. تقریبا ۴.۵ میلیارد سال پیش، مریخ میزبان پیکره ای عظیم از آب بوده که وسعت آن از اقیانوس منجمد شمالی بیشتر محاسبه شده. اگر قرار باشد تمام این آب را در سطح مریخ تقسیم کنیم، تقریبا عمقی ۱۳۷ متری در هر نقطه سیاره قابل انتظار است.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

اما مسئله اینجاست که این آب تنها در بخشی از سطح مریخ مستقر بوده و هر نقطه آن هم قطعا بیشتر از ۱۳۷ متر عمق داشته. این اکتشاف جدید، توسط تیمی از محققین به دست آمده که با استفاده از ۳ تلسکوپ بزرگ، از زمین نظاره گر کره سرخ بوده اند: تلسکوپ رصدخانه اروپای جنوبی در شیلی، تسکوپ Keck II و تلسکوپ فروسرخ ناسا در هاوایی.

دانشمندان با استفاده از ترفندهایی خاص، آب H2O و HDO (ایزوتوپ سنگین تر آب) موجود در اتمسفر مریخ را اندازه گیری کردند. این تست مشابه اندازه گیری جدایی روغن از آب است که جرونیمو ویلانووا، یکی از نویسندگان تحقیق در مورد آن به واشنگت پست گفته: "اگر شما ماده ای از دست بدهید - که کره مریخ از ابتدای شکل گیری اش درگیر این مسئله است - شما اول ماده سبک تر را از دست خواهید داد."

با اندازه گیری مقیاس H2O نسبت به HDO در برابر میزان فرار اتمسفری آن ها طی ۶ سال گذشته، محققین به این نتیجه رسیده اند که میلیاردها سال پیش، کره مریخ پوشیده از آب بوده است. علاوه بر این، با تائید وجود آب، مسئله مناطقی با آب و هوای متفاوت و در نهایت فصل های مختلف مطرح می شود. همانند زمین که پوششی متنوع دارد، احتمالا مریخ هم چنین بوده و فصل های خاص خود را داشته است.

روزگاری آب در مریخ بوده و این مسئله چیز جدیدی نیست. در سال ۲۰۱۳، شیارهایی پیدا شد که نشانگر جریان آب بود و سال گذشته نیز Curiosity ناسا، حفره ای عظیم را یافت که زمانی یک دریاچه در آن جا وجود داشته. یافته های امروز حاکی از آن هستند که منبع آبی مریخ مدام در حال حرکت نبوده. این سیاره زمانی به اندازه ای آب روی بدنه خود داشته که حیات در آن امکان پذیر بوده است؛ میلیاردها سال پیش از آن زمانی که قبلا پیش بینی می شد.

ناسا در نظر دارد این شواهد را در سال ۲۰۱۶ با فرستادن یک اوربیتر به فضا، بررسی کند.

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟