چگونه در سال نو کنترل مدیریت زمان را در دست بگیریم؟

وقتی صحبت از مدیریت زمان به میان می آید، همه ما همواره خود را مظلومانی جلوه می دهیم که از همه سو، مورد هجوم انواع درخواست ها قرار گرفته ایم و در حقیقت نمی دانیم کدام را باید به سرانجام برسانیم؛ گاهی بهتر است واقعیت ها را پذیرفته و به جای گفتن عباراتی نظیر «همه فقط روی سر من کار می ریزند»، کنترل را در دست گرفته و زمان را به شکلی بهینه تر،‌ مدیریت کنیم.

افرادی که زمان کم می آورند،‌ معمولا می گویند که نه وقتی برای ورزش دارند و نه می توانند محل کارشان را سر وقت ترک کنند؛ در اصل، برای انجام هر کاری با مشکل مواجه بوده و به زمان بیشتری نیاز دارند.

گاهی می توان درک کرد موقعیت هایی وجود دارد که چنین اتفاقاتی نیز رخ می دهد، مانند زمانی که یک شخص دچار بیماری شود و کارهایش عقب بمانند؛ اما به طور کلی، تا زمانی که دیگران را مسئول کم آوردن زمان برای خود بدانیم، پیشرفت جایی در زندگی ما نخواهد داشت و گرایش به چنین برخورد و اخلاقی، در ما استوار تر شده و البته می تواند در بلند مدت آثار مخرب دیگری نیز از خود نشان دهد.

ورود به سال جدید، همواره فرصتی بوده تا در تصمیمات و عادت های پیشین خود تجدید نظر نماییم؛ اگر مایلید بر زمان، کنترلی بهتر بیابید، در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا با هم راه هایی را مرور کنیم که به در دست گرفتن کنترل و مدیریت زمان،‌ کمک خواهند رساند.

وقتی که شخصی قربانی کنترل نداشتن بر زمان باشد، کارهایش نیز به شکلی درست انجام نخواهد گرفت و صرفا توده ی پرونده های انجام نشده بر روی میزش، روز به روز افزایش خواهند داشت. وقتی کارهای انجام نشده ی یک کارمند به حد زیادی برسد، تعهد کاری اش به جای مسئولیت پذیری، با خشم همراه خواهد شد. از این نقطه به بعد است که همه چیز بسیار مشکل تر نیز می شوند؛ شخص، متقاعد می شود که همه کارها را باید انجام دهد و در اصل نیز به انجام هیچ کاری نمی رسد. سپس، متاسفانه باور می کند که هر چقدر تلاش کند، در نهایت شکست می خورد.

new-years-resolutions

بارها شده که این افراد برای تغییر محیط اطراف و حتی نوع کارشان تلاش می کنند و در نهایت با شکست رو به رو می شوند، اما تجربه ثابت کرده صرفا زمانی می توان به موفقیت دست یافت و کنترل مدیریت زمان را در دست گرفت که تغییرات، در «شخصیت» فرد اعمال گردند.

همانگونه که اطلاع دارید در برخی کشورها، کمپانی های صادر کننده کارت های اعتباری به مشتریان اجازه می دهند بیش از حد موجودی خود، برداشت داشته باشد. برخی افراد پولهایی بیشتر از دارایی خود خرج می کنند و سپس هم کمپانی های صادر کننده کارت ها را مقصر جلوه می دهند. هر فرد، مسئول انتخاب های خود است. بهتر است به جای اینکه دیگران را مقصر کارهای زیاد و انجام نشده ی خود بدانیم، نوع نگرشمان را به مشکلاتمان تغییر دهیم.

بزرگترین راه برای جلوگیری از مقصر جلوه دادن سایرین، تغییر است. در این بخش قصد داریم به سه گام مهم، در راستای به دست گرفتن کنترل مدیریت زمان بپردازیم.

به واکنش های خود اهمیت بیشتری دهید

متوجه باشید در چه زمانی، اولویت بندی های شما، به دلیل کار زیاد به خطر می افتند. بهتر است لحظه ای وقت بگذارید و به انتظارات خود از محیط اطرافتان فکر کنید؛ سپس با توجه به موقعیت، عکس العمل نشان دهید.

نقش و مسئولیت های خود را بهتر بشناسید

به این نکته توجه داشته باشید که این شما هستید که برای زمانبندی، مدیریت می کنید. برخی مواقع البته حالتی فوق العاده هم پیش می آید و مجبور می شویم برای به سرانجام رساندن یک پروژه، دست به هر کاری بزنیم. برای مثال، زمانی که به یک مهلت نهایی برای تحویل یک طرح، نزدیک می شویم و یا هنگامی که در حال آماده سازی گزارش سالانه هستیم.

اما کارهای روی هم انباشه شده از این قضیه مستثنی هستند؛ اگر شما نمی توانید زمان را به درستی مدیریت کرده و کارهایتان را سر وقت انجام دهید، دیگران نباید مقصر جلوه داده شوند. به جای اینکه از این بابت احساس ناراحتی کنید و همین موضوع بر کارتان نیز اثری بسیار منفی داشته باشد، بهتر است صادقانه با مسئول خود به مذاکره پرداخته و او را از اوضاع فعلی مطلع سازید.

خود را به تغییر و در دست گرفتن مدیریت، متعهد کنید

New-Years-Resolution

مهم نیست در گذشته چگونه بوده اید، با افراد خاصی چطور برخورد کرده اید یا چه رفتاری در برخی مواقع از خود به نمایش گذاشته اید. انسان تا زمانی که زنده است، همواره می تواند آینده را به شکلی دیگر برای خود بسازد. به خود برای تغییر، تعهد بدهید؛ انتخاب کنید که چگونه آینده را بسازید و هر چه بر سر راهتان گذاشته شد را به راحتی قبول نکنید.

به جای نقش یک قربانی را بازی کردن، کنترل زمان را در دست بگیرید. زمانی که مسئولتان با یک بار جدید از پرونده های انجام نشده بالای سرتان ظاهر شد، به جای سر خم کردن و بله گفتن، بهتر است طوری برخورد کنید که شخص متوجه کار زیاد شما بشود. از سوی دیگر لیست پروژه ها و کارهای در دست اقدام را به روز، داشته باشید تا زمانی که پروژه ی جدیدی به شما پیشنهاد شد، بتوانید به راحتی تعهدات خود را ارزیابی نموده و آنها را اولویت بندی کنید.

در نهایت اگر احساس می کنید موقعیت شغلی شما به گونه ای پیش خواهد رفت که نه جای ارتقا دارد و نه می توان در آن، زمان را مدیریت کرد، بهتر است این موضوع را با خود در میان بگذارید که آیا به طور کلی، شغل مناسبی برای خود انتخاب کرده اید یا خیر. برخی مشاغل، برای انسان موقعیت هایی را فراهم می آورند که به طور کلی، شخص را از یک سبک زندگی عادی خارج می کنند، و مهم هم نیست شما چقدر تلاش کنید، در نهایت نخواهید توانست الگوهای مورد نظر مدیران را تغییر دهید. کناره گرفتن از چنین شغلی، هیچ اشکالی ندارد.

در مورد مدیریت زمان خود، مسئولیت پذیر باشید و سایرین را مقصر وقت نداشتن و کار زیاد خود ندانید. بهتر است در زندگی خود، بر روی موارد تمرکز کنید که بالاترین اهمیت را برایتان دارند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

چگونه فیلتر اینستاگرام بسازیم؟

فیلترهای اینستاگرام محبوبیت بالایی میان کاربران این پلتفرم دارند و شاید بخواهید فیلتر مخصوص به خود را بسازید. در این مطلب ساخت فیلتر اینستاگرام را به شما آموزش می‌دهیم.ابزار «Spark AR Studio» که امکان ساخت فیلتر و افکت اینستاگرام را فراهم می‌کند، برای تمام کاربران عرضه شده و می‌توانید از آن استفاده کنید. در این... ادامه مطلب

چهار سوال سرنوشت‌ساز برای شکار مستعدترین نیروها در مصاحبه استخدامی

شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ، پیشرفت خود را مدیون پرسنل توانمند و متخصصی هستند که از هر نظر برای جایگاه شغلی به درستی انتخاب شده‌‌اند. یکی از رمز و رازهای موفقیت شرکت‌ها، استخدام نیروی متخصص و توانمند است. اما چگونه و به چه روشی می‌توان استعدادهای شاخص و برتر را شناسایی کرد؟ چطور می‌توان به روند... ادامه مطلب

سطح مطلوب استرس برای دستیابی به حداکثر بازدهی چقدر است؟

تحقیقات نشان داده رابطه مستقیم و معناداری بین کارایی و عملکرد فرد و میزان استرس وی وجود دارد. اگر میزان استرس از حدی بیشتر یا کمتر شود، کارایی فرد افت می‌کند ولی جالب است بدانید سطح مناسبی از استرس، به بهبود کارایی و عملکرد فوق‌العاده کمک می‌کند.اما چطور می‌توان متوجه شد که چه سطحی از... ادامه مطلب

هفت استراتژی برای تصمیم گیری گروهی بهتر

شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند در تصمیم گیری، دو فکر بهتر از یک فکر است و سه فکر بهتر از دو فکر. برخی افراد همین ایده را در زندگی و کسب و کار خود در پیش می‌گیرند و عموما وقتی مشکلی پیش می‌آید سعی می‌کنند، مساله را با تفکر گروهی به سمت حل... ادامه مطلب

چگونه تصاویر کم نور را در فتوشاپ روشن کنیم؟

همه ما در برخی مواقع عکس‌های تاریک گرفته‌ایم و چنین موضوعی در شرایط کم نور یا با کنتراست بالا اجتناب‌ ناپذیر است. برای رفع این مشکل، امکان روشن کردن عکس کم نور در فتوشاپ وجود دارد.در این مقاله ما ۵ روش برای روشن کردن عکس کم نور در فتوشاپ را به شما آموزش می‌دهیم. با... ادامه مطلب

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟