جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

آیا ویندوز اوپن سورس خواهد شد؟

آیا ویندوز اوپن سورس خواهد شد؟

به نظر می رسد بر اساس گفته های یکی از مهندسین شاغل در مایکروسافت شاید در آینده ای نزدیک یکی از غیر ممکن ها در مورد این شرکت عاقبت ممکن گردد.

Mark Russinovich، مهندس ساکن در کمپانی ردموندی طی سخنرانی خود در کنفرانس ChefCon، که تمرکز اصلی آن بر مباحث مرتبط به دنیای نرم افزارهای کد باز است اعلام داشته: "در آینده کاملاً این احتمال وجود دارد که سرانجام ویندوز بدل به یک محصول اوپن سورس گردد."

Wired به نقل از Russinovich می نویسد "این مایکروسافتی جدید است" و حالا از رویکردهایی در آن سخن به میان می آید که تا به امروز هیچکس انتظار شنیدن شان را نداشته.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

در دنیای نرم افزار، سیستم عامل ها به دو دسته ی اصلی اوپن سورس (کد باز) و Closed Source تقسیم می شوند. در دسته ی دوم که شامل دو محصول بسیار کلیدی یعنی ویندوز مایکروسافت و OS X اپل نیز می گردد کدهای تشکیل دهنده ی اجزا نرم افزار، در اختیار عموم و همینطور جوامع مرتبط قرار نداشته و تنها در انحصار کمپانی تولید کننده هستند، از همین رو به آنها عبارت Closed Source یا منبع بسته اتلاق می گردد.

سوی دیگر ماجرا نرم افزارها و سیستم عامل های اوپن سورس یا منبع باز قرار دارند که اجازه می دهند جوامع تکنولوژیک و توسعه دهندگان به هر یک از کدهای اجزای تشکیل دهنده ی محصول دسترسی داشته، آنها را ویرایش نموده و یا حتی توزیع هایی سفارشی شده از یک سیستم عامل را تولید و در اختیار سایر کاربران قرار دهند. ناگفته نماند که به عنوان یکی از بهترین مثال ها در این زمینه می توان به سیستم عامل لینوکس اشاره کرد.

سال های طولانی است که بین هواداران این دو جامعه نزاع وجود دارد و هر یک در دفاع از نرم افزارهای مرتبط استدلال هایی خاص را بیان می نمایند. مشتاقان دنیای اوپن سورس بر این باور هستند که دسترسی سایرین به کدهای یک محصول سبب می گردد تا روند بهینه و ایمن سازی نرم افزار تسریع شده و در نهایت پلتفرمی پایدارتر و قابل اعتمادتر پدید آید.

WH-Windows-Open-Source

اما در مورد مایکروسافت اوضاع اندکی فرق دارد، شرکت مورد بحث تا پیش از این و خصوصاً تا یکی دو سال قبل کاملاً بر روی کدهای محصولات تولیدی خود سلطه ی مسلم داشت و ابداً حاضر نبود آنها را در اختیار عموم قرار دهد؛ سیاستی که تا حد زیادی سبب برتری آنها گشت و باعث شد این غول نرم افزار در طول چهار دهه درآمد و سودی کلان را کسب کند.

بدل شدن ویندوز به یک نرم افزار کد باز حکایت از تغییری جدی در ساختارها و همینطور دیدگاه ردموندی ها دارد. سیستم عامل ساخته و پرداخته شده در مایکروسافت طی ایامی که سکان هدایت در دستان گیتس و پس از آن بالمر قرار داشت، به عنوان سرزمینی مقدس محسوب می گشت که هیچ شخص ثالثی اجازه ی ورود به آن را پیدا نمی کرد. در اختیار داشتن یک پلتفرم بسته همانند ویندوز بدین معناست که شرکت تولید کننده روند عرضه، تجربه ی کاربری و همینطور سیکل های درآمد حاصله را به صورت کامل در کنترل خودش داشته و بر همه ی آنها به شیوه ی دلخواه نظارت می نماید.

اما طی سال گذشته و با روی کار آمدن نادلا موارد بسیاری دستخوش تغییر شده اند و مایکروسافت نه به یکباره ولی اندک اندک در حال عوض کردن مسیرش است. غول تکنولوژی ساکن ردموند عملاً دیگر یک کمپانی نرم افزاری صرف به حساب نمی آید؛ مدیر عامل جدید به جد اعلام کرد آنها آینده نگری نموده و تمرکز خودشان را بر روی پلتفرم های موبایل و کلاود انتقال داده اند.

0130-satya-nadella-630x420

نادلا تلاش دارد تا به جای ویندوز از سرویسی مانند آفیس ۳۶۵ کسب درآمد نماید؛ نرم افزاهای سنتی مانند اکسل و Word را بدل به محصولاتی مبتنی بر خدمات ابری کرده و فارغ از اینکه کاربر از چه سیستم عاملی استفاده می نماید جذب این ابزارها گشته و تمایل به پرداخت حق اشتراک پیدا کند.

در طول سال پیش رو قرار است شاهد عرضه ویندوز ۱۰ باشیم و برای اولین بار مایکروسافت این فرصت را فراهم کرده تا کاربران نسخه های قبلی سیستم عاملش بتوانند به رایگان ارتقا به ورژن جدیدتر را تجربه نمایند. البته این همه ی ماجرا نیست و ردموندی ها از این نیز فراتر رفته و حتی کاربرانی که قبلاً ویندوزهای کرک شده را مورد استفاده قرار می دادند نیز، دعوت به بهره گیری از ویندوز ۱۰ نموده اند.

تصمیمات و تغییر و تحولات مورد اشاره آنقدر بزرگ هستند که حالا بتوان صحبت ها در مورد اوپن سورس شدن مهم ترین محصول مایکروسافتی ها یعنی ویندوز را باور نمود. البته نباید از خاطر برد که کمپانی مذکور هنوز خودش اشاره ی مستقیمی بر کد باز شدن سیستم عاملش در آینده نکرده و Wired نیز به نقل از Russinovich می گوید نمی توان در آینده ای نزدیک منتظر ویندوز منبع باز باشیم؛ چنین دگرگونی نیازمند زمان است.

Screen-Shot-2014-10-20-at-1.17.53-PM

ناگفته نماند یک دهه پیش اگر یکی از مهندسین مایکروسافت با صراحت گفتار کنونی Russinovich به اظهار نظر در مورد کد باز شدن ویندوز می پرداخت دیگر جایی در این شرکت نداشت و به سرعت عذرش خواسته می شد. در واقع گیتس و بالمر طی ایام مدیریت خود ابداً اعتقادی به اوپن سورس شدن سیستم عامل ساخته و پرداخته شده در ردموند نداشتند و کسی که چنین تفکری را دنبال می نمود در تضاد با فرهنگ سازمانی مایکروسافت شناخته می شد.

Jim Allchin، یکی از مدیران پیشین بخش توسعه ی ویندوز، در سال ۲۰۰۱ گفته بود: "محصولات کد باز ویران کننده دارایی های شرکت های نرم افزاری هستند. هیچ چیز برای کسب و کار صنعت نرم افزار مخرب تر از این موضوع نیست." وی در ادامه اظهار کرده بود "لینوکس همانند یک سرطان مخرب است که با هر آنچه تماس پیدا کند آن را آلوده کرده و سپس از بین می برد."

اما گذر زمان سبب می گردد تا هر کسی از آرمان های گذشته خود پا پس بکشد و بپذیرد در مواردی مرتکب اشتباه شده است. سال پیش مایکروسافت طی اقدامی که برای بسیاری یک شگفتی محسوب می شد، فریمورک .Net خودش را اوپن سورس کرد تا توسعه دهندگان بتوانند از آن در سایر پلتفرم ها نیز برای تولید اپلیکیشن بهره بگیرند.

Azure پلتفرمی مبتنی بر کلاود و متعلق به مایکروسافتی ها هم حالا از لینوکس پشتیبانی می کند و بر اساس گزارشی که در سال گذشته انتشار یافته ۲۰ درصد ماشین های میزبان این پلتفرم ویندوزی نبوده و به لینوکس اتکا دارند.

البته یکی از سخنگویان مایکروسافت اخیراً تاکید نموده که هنوز تغییری در سیاست های کلی ویندوز پدید نیامده و مدل تجاری آنهم دستخوش دگرگونی چشم گیری نشده ولی شواهد اینطور نشان می دهند که آینده تحولاتی بزرگ را با خود به همراه دارد.

مطالب مرتبط

گلکسی اس 8 مایکروسافت ادیشن چه قابلیت هایی به همراه دارد؟

همانطور که می دانید پس از رونمایی از گلکسی اس 8، مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد نسخه ای شخصی سازه شده از پرچمدار جدید سامسونگ را همراه با اپلیکیشن ها و سرویس های مخصوص به خود عرضه کند. هم اکنون جزئیات بیشتری در مورد گلکسی اس 8 مایکروسافت ادیشن منتشر شده که نتیجه همکاری... ادامه مطلب

هوآوی از Mate 9 Pro پرده برداشت؛ موبایلی با نمایشگر خمیده و 6 گیگابایت رم

اگر خاطرتان باشد هوآوی چندی قبل از پرچمدار تازه خود به نام های میت 9 و نسخه لوکس آن موسوم به Porsche Edition پرده برداشت و ساعاتی قبل هم در خبرها خواندید که مشخصات مدل دیگری از این پرچمدار با نام میت 9 پرو به بیرون درز کرده است.حالا این دستگاه  رسما رونمایی شده است که... ادامه مطلب

ویندوز ۷ هنوز هم صدرنشین است؛ سهم ۳.۵ درصدی مک از بازار کامپیوترهای شخصی

به تازگی NetMarketShare آمار تازه اش از سهم سیستم عامل های مختلف برای ماه گذشته میلادی را منتشر کرده و می توان دید که در ماه ژوئن، هنوز هم نیمی از کاربران کامپیوترهای شخصی از نسخه هفتم ویندوز بهره می گیرند. سهم ویندوز ۱۰ هم افزایشی بسیار اندک داشته و به ۲۶.۸ درصد رسیده است.جالب اینجاست که... ادامه مطلب

نسخه‌ی سالمی از Apple-1 با قیمت ۳۰۰ هزار دلار به مزایده گذاشته می‌شود

به تازگی گزارش شده که نسخه‌ی تعمیر شده‌ای از اولین کامپیوتر اپل یعنی Apple-1 قرار است در یک حراجی بزرگ به مزایده گذاشته شود. این نسخه جزو معدود گزینه‌هایی سالم از این کامپیوتر محسوب می‌شود.در حال حاضر آیفون‌ مهمترین محصول اپل به شمار می‌رود و درآمد کلی کمپانی کوپرتینویی به این تلفن هوشمند بستگی دارد... ادامه مطلب

پیوند دنده و جناق سینه پرینت شده به یک بیمار سرطانی اسپانیایی

این روزها به سختی می توان حوزه ای را نام برد که پرینترهای سه بعدی به آن ورود پیدا نکرده باشند. یک بیمار اسپانیایی 54 ساله که در قفسه سینه خود توموری سرطانی داشت چندی پیش به لطف این دستگاه ها، تعدادی دنده و جناق جدید را دریافت کرد.این پیوند عضو که در نوع خود اولین هم محسوب... ادامه مطلب

مروری بر مشکلات اپل با آیفون ۷؛ با ارزش ترین برند جهان چگونه می خواهد پرفروش ترین محصول خود را جذاب نگه دارد؟

چهار ماه از سال ۲۰۱۶ سپری می شود و اپل در این مدت، چند محصول مختلف معرفی کرده است. هیچ کدام هیجان زده تان نکرده اند؟ مشکل از شما نیست. آیفون SE، آیپد پرو و مک بوک ۱۲ اینچی همه محصولاتی نو در لباسی ژنده هستند. سه دستگاه یاد شده در نوع خود جزء بهترین ها... ادامه مطلب

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x