محققان وضعیت جنگل ها را با اسکن لیزری بررسی می کنند

محققان وضعیت جنگل ها را با اسکن لیزری بررسی می کنند

شاید این تصویر مثل اثری هنری به نظر برسد اما در واقع عکسی سه بعدی از شکل و شمایل یک جنگل واقعی است که به کمک اسکن های لیزری بسیار پیشرفته ایجاد شده و محققان امیدوارند از این طریق بتوانند اوضاع زیستی جنگل ها را به سرعت ارزیابی کنند.

گروهی از پژوهشگران در مجارستان و وین این روزها آخرین تنظیمات لازم را روی یک سیستم اسکن هوایی لیزری به نام LIDAR انجام میدهند که برای نظارت بر وضعیت و تنوع زیستی مراتع طبیعی و حفاظت شده در اروپا تولید گشته.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

عملکرد این فناوری بسیار ساده است. با پرواز بر فراز مناطق مورد نظر پالس های کوتاهی از تشعشعات مادون قرمز از یک سیستم لیزری به سمت زمین فرستاده می شود، سپس پالس های بازگشتی توسط سنسورهای مخصوص دریافت شده و بر حسب میزان پراکندگی آنها تصویری از ساختار منظره ی روی زمین ایجاد می گردد.

بر خلاف عکس های هوایی که معمولا در چنین مواردی گرفته می شوند، از این اسکن لیزری میتوان برای ایجاد مدلی از کل ساختار و شکل یک جنگل بر روی سطح زمین استفاده کرد.

پس از این مرحله محققان داده ها را به نرم افزار سیستم یاد شده وارد می کنند. که به کمک الگوریتم های پییچیده و سیستم یادگیری ماشینی، دسته های مختلف گونه های گیاهی مثل درختان، بوته ها، گلهای وحشی و علفهایی را که عمدتا در کنار هم رشد می کنند، تشخیص می دهد.

به این ترتیب گونه های نامطلوب مثل علف های هرز یا رد چرخ ماشین ها و حتی پسماندها و زباله ها به راحتی شناسایی می شوند.

جنگل سالم، جنگلی است که ترکیب متنوعی از درختان تنومند و پر برگ داشته باشد و تا پیش از تولید این فناوری، "بررسی" وضعیت سلامت جنگل ها صرفا از طریق مشاهده مستقیم انجام می گرفت که طبعا فرایندی سخت و وقت گیر بود.

اما اکنون این سیستم می تواند جایگزین راهکارهای قدیمی شود زیرا در آزمایش هایی که در برخی مناطق جنگلی و چمنزارهای مجارستان انجام شد پژوهشگران نشان دادند که داده های جمع آوری شده به کمک فناوری آن ها تا ۹۰ درصد با داده های به دست آمده از مشاهدات میدانی و مستقیم تطابق دارد.

این ابزار جدید می تواند در نظارت بر اکوسیستم و محافظت از آن موثر باشد و به محققان امکان بدهد که مناطق جنگلی محافظت شده را تحت نظر گرفته و به موقع اولین علائم خطر یا وضعیت غیرعادی را ردیابی کنند. بخصوص با توجه به این که در عصر حاضر به دلیل تحولات آب و هوایی شاهد انواع و اقسام تغییرات در ترکیب و فعالیت اکوسیستم های طبیعی هستیم.

ویجیاتو

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato