اکنون چین به جای اروپا نقش دومین بازار بزرگ اپل را ایفا می کند

اپل در سه ماه ابتدایی سال میلادی جاری، ۵ فروشگاه جدید در کشور چین احداث نمود. این فروشگاه ها بخشی از برنامه جدید اپل برای ایجاد ۴۰ فروشگاه تا سال ۲۰۱۶ در این کشور هستند و به نظر می رسد تا اینجای کار، نتیجه به بهره برداری رسیدن همین ۵ فروشگاه بی نظیر بوده است.

حالا چین توانسته کل بازار اروپا را پشت سر گذاشته و پس از آمریکا، سودآورترین بازار برای اپل باشد. کمپانی مورد بحث گزارش کرده که ۱۶.۸۲۳ میلیارد دلار از درآمد کلی اش در سه ماهه اول ۲۰۱۵ از سوی بازار چین به جیب مدیران و سهام داران سرازیر گشته که در قیاس با سال گذشته نیز از رشدی ۷۱ درصدی خبر می دهد. چین، تنها سرزمینی است که در قیاس با سه ماهه گذشته و تاریخ ساز اپل، توانسته از رشد بیشتری برخوردار باشد. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

Screen_Shot_2015-04-27_at_4.39.26_PM.0

اگر خاطرتان باشد، تیم کوک در کنفرانس مالی قبلی شرکتش گفته بود: «حال می دانید که ما به چین باور داریم؛ این بازار فوق العاده است.» حال اما در کنفرانس مالی که ساعاتی قبل برگزار شد، آقای کوک می گوید که میخواهد سهم شرکتش را در بازار چین تا ۹ درصد افزایش دهد.

درآمد اپ استور اما در این کشور و در قیاس با سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش داشته؛ اپل تا به حال به توسعه دهندگان چینی بالغ بر ۸ میلیارد دلار پرداخت داشته است که بیش از نیمی از این رقم در ۱۲ ماه اخیر پرداخت شده است.

بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که فروش آیفون ها پس از دوره مالی منتهی به تعطیلات، کاهش بسزایی خواهد داشت. اما حالا و با توجه رشد فروشگاه های اپل در چین، این کشور تبدیل به عاملی بزرگ در درآمدهای دوره مالی اخیر شده است. بر اساس خبری که بلومبرگ منتشر نموده، برای اولین بار در تاریخ، فروش آیفون ها در سه ماه اول ۲۰۱۵ و در کشور چین، بیشتر از فروش این محصولات در بازار آمریکا بوده است. البته بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که این اتفاق به دلیل سال نو در کشور چین که در ماه فوریه میلادی است روی داده.

apple_china_rev.0

همواره اعتقادها بر این بوده که اپل نیاز به محصولی جدید برای ارائه در بازار چین دارد. پس از معرفی و عرضه آیفون ۵C، بسیاری گمان می بردند که چنین موبایلی می تواند از بازخورد مناسبی در بازار کشور مورد بحث برخوردار شود؛ اما مشخص شد که چینی ها به محصولات با کیفیت و اعلاتر، به خصوص با نمایشگر بزرگ علاقه بیشتری نشان می دهند.

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟