وزیر ارتباطات: توسعه پهنای باند معطل اجرای شبکه ملی اطلاعات نخواهد ماند

دو هفته پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس در مورد توسعه پهنای باند پیش از اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات به مجلس فراخوانده شد و به خاطر عدم قانع شدن نمایندگان، کارت زرد قوه مقننه را دریافت کرد.

شاید از شواهد امر این طور بر می آمد که توسعه پهنای باند و ارائه خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه به خاطر این اخطار مجلس به وزیر ارتباطات، متوقف شده یا روند کندی را پیدا کرده. همین موضوع باعث شد بسیاری از کارشناسان و کاربران نگران موضوع شوند و نسبت به ادامه توسعه اینترنت ثابت و همراه دچار تردید و نا امیدی گردند.

اما به واقع حقیقت چیزی دیگری است و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به خاطر سیاست ها و اهداف کاری دولت یازدهم، عزم خود را برای توسعه پهنای باند و اینترنت در کشور جزم کرده و قصد دارد در این زمینه به میزان تعیین شده در برنامه پنجم توسعه (4 ترابیت بر ثانیه پهنای باند بین المللی و 20 ترابیت بر ثانیه پهنای باند داخلی) دست یابد.

hamrah-mechanic

در ادامه همراه دیجیاتو بمانید تا از جزئیات پاسخ وزیر به این ابهامات با خبر شوید.

برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان اعتقاد دارند توسعه پهنای باند بین الملل نباید قبل از راه اندازه شبکه ملی اطلاعات صورت پذیرد و اقدامات این وزارتخانه برای توسعه، خارج از قوانین داخلی است.

مگر ممکن است کار کشور را تعطیل کنیم تا شبکه ملی اطلاعات اجرا شود؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به این شبهات پاسخ داد: این حرف درستی نیست؛ مگر ممکن است کار کشور را تعطیل کنیم تا شبکه ملی اطلاعات اجرا شود؟ شبکه ملی اطلاعات به این معناست که شبکه فعلی ICT کشور به طور مداوم باید توسعه یابد و خدمات متعددی در بستر آن ارائه شود؛ هر چه خدمات افزایش یابد، حرکت به سمت داشتن شبکه ملی اطلاعات جامع سریعتر خواهد شد.

واعظی اظهار کرد: برنامه‌ های محکمی برای راه‌ اندازی شبکه ملی اطلاعات در دستور کار است زیرا این امر، تکلیف برنامه پنجم و دولت به وزارت ارتباطات بوده و در روز جهانی ارتباطات (27 اردیبهشت ماه) خواهید دید که شبکه یاد شده نسبت به سال‌ های قبل تا چه میزان با پیشرفت در اجرا مواجه گردیده.

وی افزود: وظیفه وزارت ارتباطات، توسعه زیرساخت‌ های شبکه ملی ارتباطات است، علاوه بر این، سازمان‌ ها و ارگان‌ ها نیز باید خدمات خود را روی این شبکه و فضای مجازی عرضه نمایند. هدف گذاری دستیابی به 80 درصد ترافیک داخلی و 20 درصد ترافیک خارجی، مؤید اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات است.

واعظی در پاسخ به اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر رشد کند شبکه ملی اطلاعات، بیان کرد: طبق برنامه‌ های تکلیفی و اهداف ریاست جمهوری، سیاست وزارت ارتباطات توسعه پهنای باند است و این کار را ادامه خواهیم داد. هم‌اکنون توسعه زیرساخت‌ های شبکه ملی ارتباطات به سرعت در حال انجام است، اما برای استفاده از خدمات این شبکه، ضروریست که اپلیکیشن‌ های مختلفی نوشته شوند و روی فضای مجازی قرار گیرند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: زمانی که مردم بتوانند با 80 درصد پهنای باند داخلی نیازمندی‌ های خود را تامین نمایند، این بدان معناست که شبکه ملی اطلاعات به سرعت در حال اجرا شدن است.

او تصریح کرد: در راستای اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات، شبکه قبلی موجود در کشور هم باید برای آینده توسعه یابد و خدمات متنوع امن داخلی روی آن ارائه شود و مردم با استفاده از آن بتوانند تمام نیازمندی‌ های خود را برطرف نمایند.

افزایش تعرفه تلفن ثابت در دولت بررسی می شود

محمود واعظی همچنین درباره پیشنهاد افزایش تعرفه‌ های تلفن ثابت اعلام کرد: تصمیم امسال دولت برای افزایش قیمت در دستگاه های مختلف این است که باید در هیات وزیران هماهنگی انجام شود که مشابه این کار، یکشنبه برای تعرفه پزشکان صورت پذیرفت.

وزیر ارتباطات ادامه داد: طبق سیاست دولت، اگر تعرفه‌ ای افزایش پیدا می‌کند باید به اندازه کافی توجیه داشته باشد و حداکثر افزایش باید متناسب با تورم 15 درصدی انجام پذیرد. پیشنهاد مخابرات نیز با رعایت این اصول بررسی خواهد شد.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

«بارکد واحد» برای پرداخت اینترنتی کرایه تاکسی اجرایی شد

مدیرعامل فاوای شهرداری تهران خبر از اجرای ارائه بارکد واحد برای پرداخت آنلاین کرایه تاکسی داد. این طرح بعد از بازبینی و پس از دو سال، بار دیگر توسط فاوای شهرداری ارائه شده و به نظر می‌رسد خرده‌هایی که به آن گرفته می‌شد با اعطای یک API به تمامی بازیگران حوزه برطرف شده است.کرایه آنلاین... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: قرار نیست مردم برای اینترنت 5G هزینه بیشتری پرداخت کنند

وزیر ارتباطات امروز (۶ مهر) در مراسم رونمایی از کاربرد‌های توسعه نسل پنجم شبکه موبایل، با بیان اینکه ایران پنجمین کشوری است که در خاورمیانه توانسته به 5G دسترسی پیدا کند تاکید کرد که نگرانی مردم بابت هزینه‌های این اینترنت درست نیست چرا که قرار نیست برای اینترنت 5G هزینه بیشتری پرداخت کنند. او تاکید دارد... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: مصرف اینترنت همراه از سال گذشته تا امروز ۸۰ درصد رشد داشته است

مدیرعامل همراه در همایش رونمایی از کاربست‌های 5G در ایران با اشاره به ضرورت تأمین و تولید محتوای مجازی به موقع همراه با رشد فناوری در کشور گفت که باید زودتر به تولید محتوای بیشتر فکر کرد. او به رشد ۸۰ درصدی مصرف دیتای مشترکین تلفن همراه از سال گذشته تا امسال خبر داد و... ادامه مطلب

طرح خودروی خودران با همکاری ایرانسل در جزیره کیش راه‌اندازی می‌شود

صبح امروز مراسم «رونمایی از کاربست‌های اینترنت نسل پنجم در ایران» و «انعقاد تفاهم‌نامه‌های خودروی خودران و بیمارستان هوشمند» با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. در این مراسم تفاهمنامه‌ای میان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان منطقه آزاد کیش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت ایرانسل امضا شد که هدف آن،... ادامه مطلب

سردار جلالی: هدف از «شبکه ملی اطلاعات» جایگزینی اینترنت جهانی نیست

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اعلام کرد که هدف از «شبکه ملی اطلاعات» جایگزینی اینترنت جهانی نیست. او همچنین گفت که ایران برای استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات نیازمند یک فهم مشترک از موضوع و اهمیت آن است.سردار «غلامرضا جلالی» گفت که واژه «اینترنت ملی» چندان قابل پسند نیست و خودش شخصا نیز از این... ادامه مطلب

معاونت علمی و فناوری: نخستین تاکسی‌های پرنده مهرماه به آسمان ایران می‌آیند

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد که به زودی شکلی از تاکسی‌های پرنده با کمک هواپیماهای فوق سبک در مسافت‌های بین شهری در کشور ایجاد می‌شود که با این کار «تحولی تاریخی و مهیج در صنعت جابه‌جایی ایجاد» خواهد شد.«منوچهر منطقی» گفته که توسعه حمل‌ونقل... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟