گزارش دیجیاتو: همایش روز دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات

سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با همکاری دانشکده فنی و حرفه ای دکتر شریعتی، کمیته زنان در مهندسی IEEE بخش ایران و انجمن ملی زنان کارآفرین، برای اولین بار در ایران، مراسم «روز جهانی دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات» را برگزار کرد.

این مراسم صبح امروز، سه شنبه 8 اردیبهشت ماه در سالن همایش های دانشکده فنی دکتر شریعتی و با حضور بیش از 300 دانشجوی دختر و اساتید زن از دانشگاه های مختلف تهران برگزار شد که با استقبال خوب بانوان کارآفرین روبرو گردید.

اولین مراسم روز جهانی دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران به تبعیت از برگزاری مراسم جهانی «روز دختران و ICT» و اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) به عنوان نهاد تخصصی سازمان ملل متحد در حوزه مخابرات و ICT برپا گردید که هر سال در روز 23 آوریل گرامی داشته می شود.

در ابتدای این مراسم فریبا مهدیون، مدیر اجرایی اولین مراسم روز جهانی دختران و ICT در ایران، با اشاره به اهداف برگزاری رویداد بیان کرد: اهداف این مراسم که امسال با شعار «توسعه دانش و تغییر نگرش» برگزار شده، موضوعاتی همچون «ترغیب و ترویج دختران و زنان جوان به تحصیل در رشته های مهندسی IT » و «تربیت نیروی متخصص مورد نیاز جامعه در این حوزه» اختصاص دارد.

در ادمه همراه دیجیاتو بمانید.

مهدیون همچنین به تشریح آمار مربوط به شاغلین و فعالیت بانوان مدیر در بزرگ ترین شرکت های فناوری اطلاعات دنیا پرداخت و اظهار کرد: درحال حاضر بیش از 30 درصد از مشاغل مدیریتی و رده بالای کمپانی های IT، متعلق به زنان است و این شرکت ها استراتژی های بلند مدتی برای تسهیل فرصت های برابر شغلی به منظور افزایش مشارکت زنان تدوین اتخاذ کرده اند.

وی به محدودیت های زنان در کشور برای تصدی مشاغل IT و سطوح مدیریت اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد در جامعه سنتی ما، آگاهی و اطلاع رسانی لازم برای جذب زنان در مشاغل فناوری اطلاعات صورت گیرد.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، ادامه داد: قصد داریم با برگزاری جلسات مشترک نمایندگان دولت و بخش خصوصی در این حوزه، مشکلات پیش روی زنان در کسب و کار ICT را شناسایی و راهکارهایی به منظور حل آن ارائه کنیم.

ضرورت مشارکت زنان درحوزه ICT

خسرو سلجوقی، عضو هیات مدیره سازمان فناوری اطلاعات ایران، در بخش دیگری از این مراسم، به تشریح آمار رشد فناوری اطلاعات و خدمات آن در کشور پرداخت.
سلجوقی ضمن تاکید بر لزوم افزایش فعالیت زنان در حوزه ICT اظهار کرد: در حال حاضر 5 ماموریت سازمان فناوری اطلاعات ایران شامل «راه اندازی شبکه ملی اطلاعات امن»، «توسعه دولت الکترونیکی»، «تولید محتوای الکترونیکی به زبان فارسی»، «کارآفرینی و اشتغال» و «توسعه ICT در مناطق محروم» ایجاب می کنند که شاهد فعالیت و مشارکت بیشتر بانوان در حوزه فاوا باشیم.

فاطمه مهاجرانی، رئیس دانشکده فنی دکتر شریعتی، از دیگر سخنرانان مراسم یاد شده بود. وی ضمن معرفی زنان کارآفرین مدیر ICT در سطح بین المللی بیان کرد: عرصه فعالیت برای زنان ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کاملا فراهم است و لازمه این حضور قدرتمند، مجهز شدن به دانش فنی و رشد توانایی های فردی دختران و زنان است.

مهاجرانی تاکید کرد: شرکت های بزرگ فاوا در سراسر جهان تلاش می کنند از توان بالاقوه زنان در مسئولیت های بزرگ بهره بگیرند و این الگو در کشور ما نیز باید ترویج شود.

در بخش دیگر این مراسم، سودابه رادفر، مسئول امور زنان و خانواده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ابزارهای موفقیت بانوان در جامعه گفت: خوشحالیم که زنان ما توانسته اند علیرغم محدودیت های جنسیتی و بومی در تمام حوزه ها با بکارگیری ابزارهایی چون ICT، به مدارج بالا دست یابند.

رادفر با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 38 هزار وبلاگ نویس زن در ایران فعالیت دارند، ادامه داد: خوشبختانه شخص رئیس جمهور و وزیر ارتباطات، نگاه ویژه ای به مسئله اشتغال زنان دارند و ما نیز در بخش زنان وزارت ارتباطات، برنامه های خاصی برای ارتقاء و شناسایی زنان توانمند حوزه ICT داریم.

همچنین سحر پاک سرشت، سفیر ITU در ایران نیز، طی این مراسم، به معرفی اتحادیه بین المللی مخابرات و اهداف آن از برگزاری مراسم های مختلف در این حوزه و برنامه های تشویقی کارآفرینان جوان در سطح جهان پرداخت.

معرفی تجارب موفق کارآفرینی در حوزه IT

در بخش معرفی شرکت ها و کسب و کارهای موفق، بانوان مدیر ICT همچون الهه عصاری (مدیر بازاریابی و تبلیغات شرکت گام الکترونیک)، نازیلا قانع فرد (مدیرعامل شرکت پرند)، آنی خاچیکیان (مدیرعامل شرکت پویه)، سپیده میرشانی (رئیس هیات مدیره شرکت ردسا) و زهرا عرب ( مدیر سایت بیمه خرید) هریک به صورت مجزا به ارائه تجارب خود در زمینه کارآفرینی فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداختند.

ارائه ایده ها و طرح های برنده در استارتاپ ها و چالش نوآورانه توسط دختران و همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی مختلف با هدف ارائه تکنولوژی های جدید از دیگر بخش های این مراسم بود.

مطالب مرتبط

احتمال منشأ سایبری آتش سوزی های اخیر در مراکز پتروشیمی بررسی می شود

مدتی است موج آتش سوزی های متعدد در مراکز مختلف پتروشیمی و صنعتی خسارات زیادی به مراکز حساس صنعتی کشور وارد آورده اند. به همین دلیل سؤالاتی در خصوص منشأ این آتش سوزی ها شکل گرفته که ممکن است علت موضوع را از قالب سهل انگاری فنی خارج کند. سید هادی سجادی، معاون امنیت سازمان فناوری... ادامه مطلب

پنجم تا پانزدهم مرداد، فرصت پیش ثبت نام الکامپ 2016

ناصر علی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای، با اعلام فرصت پیش ثبت نام برای الکامپ امسال از پنجم تا پانزدهم مرداد ماه، اظهار داشته است: «امسال ۳ مرحله ی پیش ثبت‌ نام، ثبت‌ نام نهایی و جانمایی الکامپ را خواهیم داشت. شرکت‌ های علاقمند به حضور در الکامپ 2016 می‌ توانند از ۵ مرداد... ادامه مطلب

احتمال قطع بودجه دستگاه‌های بی‌توجه به دولت الکترونیکی

رییس سازمان فناوری اطلاعات امروز در یک نشست خبری در حاشیه همایش تهران هوشمند، در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه این سازمان چه اهرمی به جز امیدواری برای اضافه‌کردن دستگاه‌های بی‌توجه به دولت الکترونیکی دارد، خبر از وجود چهار ابزار داد که یکی از آنها، به شکل مستقیم بودجه دستگاه‌ها را هدف قرار... ادامه مطلب

انتقاد شدید یک عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور: همه چیز کاغذبازی و برای توجیه جامعه است

به گزارش خبرگزاری فارس، فرهاد الیشائی، عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای در یک نشست خبری با اشاره به سیاست های اتخاذ شده در حوزه ی IT، به شدت از وضعیت این حوزه انتقاد کرده است. الیشائی گفته است: «طبق ماده ی ۱۳۲ قانون مالیاتی، شرکت‌ های فناوری اطلاعات به مدت ۱۰ سال از معافیت‌ های مالیاتی... ادامه مطلب

گفتگو با خسرو سلجوقی، مشاور وزارت ارتباطات: نگاه امنیتی به بومی‌سازی ضربه زد

می‌گوید از ۴ سالگی کار کردن را آغاز کرده و حتی امروز که پا به سن گذاشته هم از ساعت ۵.۳۰ صبح شروع به کار می‌کند تا ساعت ۱ بامداد. «خسرو سلجوقی» با قطاری از عناوین مختلف در سازمان‌های دولتی متفاوت طی چند دهه گذشته، پس از بازنشسته شدن در سال ۸۶، در دولت یازدهم... ادامه مطلب

پیش ثبت‌ نام الکامپ بیست و سوم از دهم اردیبهشت ماه آغاز می شود

پیشتر در خبرها خواندید که الکامپ بیست و سوم قرار است امسال در تیرماه برگزار شود. در همین راستا سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با ارسال بیانیه ای چند و چون پیش ثبت نام شرکت ها برای حضور در این رویداد را اعلام نموده که در ادامه از شما دعوت می کنیم به متن... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x