تغییر اقلیم سبب انقراض یک ششم گونه های جانوری خواهد شد

تغییر اقلیم سبب انقراض یک ششم گونه های جانوری خواهد شد

تغییر اقلیم سبب انقراض یک ششم گونه های جانوری خواهد شد

اگر انسان ها به تولید بی رویه کربن دی اکسید ادامه دهند، در نتیجه تغییر اقلیم، از هر ۶ گونه جانوری، یک گونه در خطر انقراض قرار می گیرد. ساختمان سازی، خطوط برق، آنتن ها و مزارع بادی هم حتی سالانه سبب مرگ میلیون ها حیوان می شود. مجموعا، اثر فعالیت های انسانی روی گونه های حیوانی کاملا واضح و غیر قابل انکار است.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

مارک اوربن، اکولوژیست دانشگاه کانکتیکات و محقق پروژه ای پیرامون تغییر اقلیم و انقراض گونه های حیوانی می نویسد: "تنوع زیستی جهانی، پایه های اکونومی، فرهنگ، غذا و سلامت انسانی را مهیا می کند. اگر ما به تولید گازهای گلخانه ای ادامه دهیم، شاهد از دست رفتن یک گونه از هر ۶ گونه هستیم."

وی برای به دست آوردن آماری که در تحقیق خود مورد استفاده قرار داده، چندین پژوهش دیگر را زیر نظر گرفت و از مجموعه آن ها به این نتیجه رسیده است. بیشترین میزان انقراض حیوانات در آمریکای جنوبی، استرالیا و نیوزیلند در جریان است.

خطر انقراض برای حیوانات از ۲.۸ درصد حالا به ۵.۲ درصد رسیده و افزایش درجه حرارت زمین نیز که پیشتر ۲ درجه پیش بینی شده بود حالا به ۴.۳ درجه سلسیوس رسیده. با این وجود، ۱۶ درصد از گونه های جاندار در سراسر کره زمین در معرض خطر شدید قرار دارند.

۱۶ درصد شاید در برابر ۹۵ درصد رقم کمی باشد اما انقراض های بزرگ زمانی رخ می داد که انسان ها هنوز پا به کره زمین نگذاشته بودند و انقراض های دسته جمعی مربوط به تغییرات خاص آن دوران بود. اما ۱۶ درصد از گونه های جانوری که شامل میلیاردها جانور و صدها هزار گونه می شود حاصل مستقیم فعالیت های بی رویه انسانی است.

وی از میان هزاران تحقیقی که طی یک سال مطالعه کرده، ۱۳۱ عدد را برگزیده و آن ها را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است. بنابراین بد نیست که اندکی گفته های او را جدی گرفته و خطری که در نزدیکی ماست را جدی بگیریم.

این یک مشکل جهانی است و هر شخصی در آن مسئول است. به این مسئله دقت کنید که هر کدام از ما روزانه چقدر در جهت پیشرفت این فاجعه قدم بر میداریم.

البته اگر نسبت به گونه های جانوری بی اهمیت هستید، باید یادآور کنیم که انسان ها هم مستقیما در جهت کاهش عمر خود فعالیت می کنند. آلودگی های زیست محیطی به صورت مستقیم سبب بسیاری از بیماری ها و سرطان ها می گردد. از سوی دیگر از بین رفتن بسیاری از گونه های جانوری در زنجیره تولید غذا اختلال ایجاد می کند و ممکن است در آینده ای نزدیک شاهد بی نظمی بی سابقه در زمین باشیم.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل