پزشکان راهی برای رساندن مستقیم دارو به مغز یافته اند

پزشکان راهی برای رساندن مستقیم دارو به مغز یافته اند

سد خونی مغزی (BBB)، همانطور که از نام اش پیداست، سدی مستحکم میان مغز و خون است. در حالت عادی، آلودگی های بسیاری در خون انسان وجود دارد و اگر قرار باشد خون حاوی اکسیژن و پاتوژن های مختلف به مغز برسد، مرکز فرماندهی در معرض خطر جدی قرار می گیرد.

تیمی از شورای ملی تحقیقات کانادا (NRC) می گویند که راهی برای از بین بردن این مانع و رساندن مستقیم دارو به مغز پیدا کرده اند و نام آن را آنتی بادی ها تک دامنه (SDA) گذاشته اند. مولکول ها به یکدیگر متصل می شوند و سد خونی مغزی تصور می کند که این ماده هم استحقاق گذر از این سد را دارد، بنابراین با صحت کامل از این پرده گذر می کند.

بنابراین از حالا به بعد، محققین می توانند به جای استفاده از ترفندهایی مشابه اسب تروجان، از این راهکار استفاده کرده و مواد شیمیایی مورد نظر را به مغز برسانند.

دکتر دانیکا استانیمیروویچ، یکی از محققین این پروژه می گوید با استفاده از این ترفند حالا می توان بیماری هایی را درمان کرد که پیش از این امکان آن وجود نداشت یا در بهترین حالت ممکن نیاز به تزریق مستقیم به مغز را داشت که بسیار عمل خطرناکی است. تحقیقات همچنان در مراحل ابتدایی است و به این زودی ها قرار نیست راهکاری موثر در سراسر جهان باشد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato