چرا اپل ساخت تلویزیون مخصوص به خود را کنار گذاشت؟

به لطف وال استریت ژورنال، حالا می دانیم که مدت ها پیش، اپل روی تلویزیون مخصوص به خود کار می کرده اما سال گذشته این ایده را به سطل زباله انداخته. اگرچه آقای مونستر، تحلیلگر مسائل اپل اصرار داشت که اپل روی این محصول کار می کند اما به هر حال، باید از آن بگذریم.

اما چرا؟ چرا اپل ساخت تلویزیون مخصوص به خود را رها کرده؟ مگر تیم کوک نمی گوید وقتی تلویزیون های کنونی را می بینم حس می کنم متعلق به سال ها پیش هستند و تکنولوژی در آن ها رسوخ نکرده؟ نظریه های متفاوتی وجود دارد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

دلیل ساده ای وجود دارد که برخی می گویند اپل این تصمیم را گرفته. تلویزیون ها ابزارهای بزرگی هستند که به زودی دیگر ابزارهای الکترونیکی ما منسوخ نمی شوند. حاشیه سود آن ها اندک است و درآمدزایی از آن ها بسیار سخت.

همانطور که ال جی، سونی، سامسونگ، فیلیپس و بسیاری شرکت های دیگر طی سال های اخیر تجربه کرده اند، مشتریان هر سال یا حتی هر دو الی سه سال یک بار هم میلی به تعویض تلویزیون خود ندارد. بنابراین اپل هم نمی تواند پول زیادی از طریق فروش تلویزیون به دست آورد. اگر این مسئله دلیل اصلی نباشد، قطعا یکی از آن ها خواهد بود که از ذهن مدیران اپل گذشته.

جدا از مسئله دشواری های مهندسی یا واقعیت های بازار، تصمیم اپل می تواند ناشی از این باشد که آن ها نمی دانند یک تلویزیون چگونه می تواند همانند دیگر محصولات اپل متمایز باشد.

در مقابل، اپل هیچ مشکلی با چراغ سبز نشان دادن برای تولید ساعت هوشمند نداشت. ساعت اپل چه موفقیت کسب کند و چه شکست بخورد، خاص و متفاوت است. اما آیا تلویزیون های اپل می توانست تاثیر مشابهی روی بازار تلویزیون ها بگذارد؟ درست کاری که اپل واچ با بازار ساعت های هوشمند کرد؟ بعید به نظر می رسد.

مک بوک پروها، آی مک ها، آیفون ها، همه این ها قطعه های خاصی هستند که تبدیل به نماد شده اند اما واقعا نمی توان با تلویزیون ها چنین کاری کرد، حتی اگر سِر جانی آیو بهترین تلاش خود را به کار گیرد.

رزولوشن های فوق العاده بالا در حال حاضر تولید شده اند، همانطور که تلویزیون های باریک و بدون حاشیه وجود دارند. همه شان با اپلیکیشن ها تعامل دارند و دوربین های شان می تواند حرکات انسان را تشخیص دهد. ورژن مخصوص اپل چگونه می تواند در برابر این ابزارها دوام بیاورد؟

نگاهی به رقبا بیندازید: گوگل، مایکروسافت، آمازون و کمپانی های که جعبه هایی را به شما می فروشند تا زیر تلویزیون خود بگذارید. هیچ کدام نگران این نیستند که شما چه تلویزیونی دارید. اپل تی وی واقعی حالا توجه بیشتری به سوی خود جلب کرده.

در نهایت، یک تلویزیون، پنجره ای به یک جای دیگر است، حالا تعدادی از آن ها قابلیت های هوشمندانه دیگری هم دارند. بنابراین قرار دادن این قابلی های هوشمندانه درون یک جعبه دیگر می تواند همان تاثیر را بگذارد، بدون آنکه نیاز باشد شرکت را متوجه ضرر نمود و حاشیه سود آن را پایین آورد.

Mobit

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟