کمپانی AMD از کامپیوتر گیمینگ خود به نام «پروژه کوانتوم» پرده برداشت

کمپانی AMD از کامپیوتر گیمینگ خود به نام «پروژه کوانتوم» پرده برداشت

کمپانی AMD امروز از یک کامپیوتر مخصوص گیمینگ در E3 رونمایی به عمل آورد؛ کامپیوتری عجیب و کوچک با نام «پروژه کوانتوم».

این محصول شامل دو کارت گرافیک R9 Fury X می شود و در مجموع از ۸ گیگابایت حافظه ی HBM (حافظه با پهنای باند بالا - High-Bandwidth Memory) نیز بهره می گیرد. پروژه کوانتوم می تواند تصاویر را با رزولوشن ۴K و همراه با ۶۰ فریم بر ثانیه به نمایشگر شما منتقل نموده و از هدست های واقعیت مجازی که در ماه های آینده به بازار می آیند نیز پشتیبانی به عمل می آورد. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

پردازنده اصلی این کامپیوتر که توسط خود AMD توسعه یافته، از معماری x86 بهره گرفته ۶۴ بیت است؛ سیستم خنک کننده مایع و یکپارچه ی این کامپیوتر به نوعی در کوانتوم به کار رفته تا هم بتواند پردازنده اصلی را خنک نگه دارد و هم کارت های گرافیک دوگانه را. در بخش فوقانی کوانتوم یک تهویه هوا نیز قرار گرفته که در اصل کار خنک کردن مایع مورد استفاده برای سیستم تهویه کلی را بر عهده دارد.

quantum-1280x693-w600

AMD می گوید برای اولین بار می خواسته یک کامپیوتر بسیار قدرتمند را با هدف گیمینگ و استفاده از هدست های واقعیت مجازی توسعه دهد که نتیجه ی کار، همین پروژه ی کوانتوم شده است.

لازم به ذکر است که کارت گرافیک های یاد شده که در پروژه کوانتوم استفاده شده اند، دارای معماری اختصاصی AMD به نام «Fiji» هستند که می تواند تجربه ای بسیار روان را از انجام بازی ها با رزولوشن ۴K و همچنین استفاده از هدست های واقعیت مجازی برای کاربران به ارمغان بیاورد.

می توان گفت AMD با معرفی کوانتوم، قدم بزرگی در زمینه گیمینگ در PC برداشته و یک کامپیوتر کامل را در اندازه یک کنسول جای داده است. از یک طرف باید دید که چه بازی های قدرتمندی برای کوانتوم ساخته می شوند و از سوی دیگر نیز آیا سایر رقبا از چنین ایده ای استقبال کرده و کامپیوترهایی شخصی با فرم-فکتوری مشابه را به بازار عرضه خواهند کرد یا خیر.

نظرات ۱۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato