آمازون حق تالیف برخی از نویسندگان خود را به صورت صفحه ای پرداخت می کند

آمازون حق تالیف برخی از نویسندگان خود را به صورت صفحه ای پرداخت می کند

آمازون درصدد معرفی سیستم تازه ایست که سبک پول در آوردن مولفان و ناشران از کتاب هایشان را به کلی متحول می کند. به موجب این طرح که از ماه آینده آغاز خواهد شد، شرکت یاد شده براساس تعداد صفحات خوانده شده از یک کتاب به مولفانشان پول می دهد، نه بر پایه تعداد نسخه های فروخته شده از آن.

البته ناگفته نماند که این تغییر از نظر مقیاس و وسعت اجرا در حد محدود قرار دارد اما انتظار می رود که سیستم جدید نحوه دریافت حق امتیاز بابت کتاب های ثبت شده در کتابخانه امانتی آمازون و یا سرویس Kindle Unlimited را که هر دویشان از الگوی اشتراکی استفاده می کنند، متحول نماید.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

قوانین جدید به خصوص در مورد مولفانی اعمال می شود که در برنامه آمازون موسوم به انتشار مستقیم از طریق کیندل (KDP) مشارکت داشته باشند. گفتنی است که این برنامه به مولفان امکان می دهد خودشان آثارشان را منتشر کنند.

هنوز مشخص نشده که سیستم جدید چگونه و چه زمانی در رابطه با کتاب های منتشر شده از سوی ناشران مهمی که نامشان در کاتالوگ کتابخانه امانتی آمازون آمده است، اعمال می گردد.

لازم به ذکر است که هم کتابخانه و هم سرویس Kindle Unlimited مبلغی را به صورت ماهانه (این ماه ۳ میلیون دلار) میان مولفان منتخب برنامه KDP تقسیم می کنند و این بار، حق تالیف آنها براساس تعداد صفحاتی مشخص می شود که خوانندگان کتاب هایشان تورق کرده اند و دیگر به تعداد دفعات دانلود آثار یا امانت برده شدن آنها مربوط نمی شود.

به این ترتیب اگر تا پیش از این با هر بار دانلود یک اثر، سهم مولف آن نیز افزایش پیدا می کرد، از این پس، این تعداد صفحات خوانده شده است که سهم صاحب اثر را مشخص می کند.

اما شاید جالب ترین بخش قضیه سیستم شمارش صفحات استاندارد کیندل (موسوم به KENPC v1.0) باشد که یک صفحه «واقعی» را تعریف می کند.

آمازون اعلام کرده: «ما هر صفحه را بر مبنای تنظیمات استاندارد (شامل فونت، طول خطوط، ارتفاع آنها و موارد دیگر) اندزه گیری می کنیم و با استفاده از این سیستم است که تعداد صفحات ورق خورده از هر کتاب را مشخص می کنیم.»

این بدان معناست که مولفان دیگر نمی توانند از ترفندهای قدیمی نظیر زیاد کردن حاشیه صفحه یا بالا بردن اندازه فونت برای افزایش درآمد خود استفاده نمایند. نکته دیگر اینکه، عکس ها، نمودارها و تصاویر موجود در صفحات نیز در این سیستم محاسبه خواهند شد و لازم است که خواننده زمان کافی را روی یک صفحه صرف کند، تا مولف بتواند پولی بابت خوانده شدن آن دریافت کند.

آمازون اعلام کرده که این تغییر در پاسخ به شکایات مطرح شده از سوی مولفان کتاب های طولانی تر صورت گرفته که تصور می کردند در سیستم قدیمی در حق آنها اجحاف شده است. این شرکت مدعی شده که مولفان مرتبا از برابری مبلغ پرداختی آمازون بابت کتاب های مختلف گلایه می کرده اند و آنها نیز عاقبت مجاب شده اند که باید این موضوع را تغییر دهند.

اما شرکت مذکور به جای آنکه حق امتیاز بیشتری را بابت کتاب های طولانی تر به مولفان بپردازد دست به اقدامی کاملا عجیب زد. یکی از سخنگویان این شرکت اظهار داشته: «این گامی به سمت جلو است و هدفمان طبق معمول ایجاد نوعی سرویس مبتنی بر پاداش برای مولفان است که به خاطر آثار ارزشمندشان در اختیار آنها قرار می گیرد و پیش بینی می کنیم که از این طریق خوانندگان بیشتری را جذب کرده و آنها را بیشتر به مطالعه تشویق کنیم.»

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato