سامسونگ بیشترین تعداد پتنت برای گجت های پوشیدنی را ثبت کرده، اما نوآوری کجاست؟

این روز ها می توان گفت که تقریبا همه ی شرکت های تولید کننده گجت های الکتریکی، به سراغ محصولات پوشیدنی نیز آمده اند و دست کم یک ابزار اینچنینی را توسعه داده و به فروش می رسانند.

بر همین اساس نیز موسسه آماری Lux گزارش می دهد که در بازار گجت های پوشیدنی، به شکل سالانه با یک رشد ۴۰ درصدی رو به رو بوده ایم. آمار ارائه شده از موسسه یاد شده همچین خبر از ثبت ۴۱.۳۰۱ پتنت در خصوص ابزارهای پوشیدنی الکتریکی می دهد. آماری که شاید در نگاه اول بسیار گسترده به نظر رسد اما اندکی که عمیق تر به ماجرا بنگرید، خواهید دید که خلاقیت، امری بسیار نایاب در تولید این محصولات بوده. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

تعداد ۴۱.۳۰۱ پتنت ثبت شده، مربوط به گجت های الکتریکی و PFOE بوده اند. [PFOE شامل گجت های پرینت شدنی، قابل انعطاف و آن دسته از لوازم الکتریکی که می تواند در بدن انسان به کار روند می شود.] این در حالیست که اگر کمپانی های تولید کننده بتوانند برخی از پتنت های PFOE را توسعه داده و به یک محصول بدل سازند، شاهد تحولات جالبی در دنیای تکنولوژی خواهیم بود. لازم به ذکر است که اکنون صرفا ۶۱۵ پتنت متشرک میان پوشیدنی ها و ابزار های PFOE یافت می شود.

samsung-gear-s-aa-17-710x399-w600

برای مثال، چندین سال پیش کمپانی کوالکام از تکنولوژی نمایشگر های Mirasol رونمایی کرد اما هیچ شرکتی از آنها در محصولات خود بهره نگرفت. چنین نمایشگرهایی رنگی بودند و در زیر نور آفتاب نیز به خوبی می شد تصاویرشان را مشاهده کرد. از سوی دیگر همواره می توانستید آنها را روشن نگه دارید، بدون اینکه باتری به شکل عجیبی با کاهش عمر مواجه گردد.

این در حالیست که اکنون تنها شرکتی که اسمارت فون هایی با تکنولوژی نمایشگر جوهر الکتریک را توسعه می دهد، Pebble بوده و سایر سازندگان ساعت های هوشمند به سراغ استفاده از پنل هایی می روند که آنها را در موبایل ها نیز به کار برده اند و مشخصا عمر باتری متوسط و رو به پایینی را برای ساعت های هوشمند به ارمغان می آورند.

Qualcomm-TOQ-Mirasol-Internet-of-Things-645x499-w600

اما از این ها که بگذریم، شرکتی که بیش از سایرین به ثبت پتنت در چنین حوزه هایی مشغول بوده، سامسونگ نام دارد. شرکت کره ای حدود ۱۰ درصد از کل پتنت های PFOE را به ثبت رسانده و بدین شکل، می توان گفت که بزرگ ترین دارنده ی پتنت های ثبت شده در حوزه گجت های پوشیدنی است. کوالکام البته در مقام دوم و اپل نیز در جایگاه سوم شرکت هایی که غنی ترین پتنت های اینچنینی را دارند قرار می گیرند.

با اینحال و با توجه به داشتن بیشترین تعداد پتنت، بسیاری سامسونگ را در خصوص عدم نوآوری در زمینه محصولات پوشیدنی الکتریک مقصر می دانند. ساعت های هوشمند این شرکت از قابلیت های ویژه ای برخوردار نیستند و در نمونه های جدید تر، صرفا می بینیم که چگونه بخش های نرم افزاری مربوط به حوزه سنجش سلامت کاربر غنی تر می گردند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که بیش از ۲۵ درصد از پتنت های ثبت شده ی سامسونگ در خصوص قابلیت های سلامتی هستند در حالی که ۵۳ درصد نیز به شکل مستقیم به نمایشگر و اسپیکر چنین محصولاتی اشاره دارند.

samsung-gear-fit-aa-1-of-20-710x400-w600

موسسه Lux از سازندگان گجت های پوشیدنی انتقاد می کند که به جای نوآوری و استفاده از پتنت ها، بیشتر به ظاهر محصولات و ارتقای این بخش اهمیت می دهند و هنوز هم شاهد استفاده از هیچ تکنولوژی چشم گیری در محصولات یاد شده نیستیم.

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟