کمپانی TSMC جهت رقابت نزدیک تر با سامسونگ مستقیماً به سراغ تولید چیپ های ۱۰ نانومتری می رود

به یقین در عرصه پردازنده های موبایل می توان سامسونگ را یکی از برترین ها دانست، این شرکت با در اختیار داشتن خط تولید ۱۴ نانومتری FinFET و محصول درخشانی همچون اگزینوس ۷۴۲۰ که در گلکسی اس ۶ بسیار درخشان ظاهر شده تا به امروز تفاوت هایش را نسبت به سایر رقبا کاملاً نمایان کرده است.

اما TSMC، یکی از جدی ترین نام هایی که تجارت مورد اشاره ی کره ای ها را تهدید می کند نیز بیکار ننشسته و حالا در خبری تازه گفته می شود آنها برای اینکه بتوانند خودشان را مجدداً به سامسونگ نزدیک نموده و فاصله ی پدید آمده را از بین ببرند، تصمیم گرفته اند تا از توسعه ی خط تولید ۱۴ نانومتری شان صرفه نظر کرده و یک راست به سراغ آماده شدن برای ساخت محصولات ۱۰ نانومتری بروند.

بد نیست بدانید سامسونگ نیز پیش از این سیاستی مشابه را اتخاذ کرده بود، آنها از تراشه های ۲۰ نانومتری گذر کرده و مستقیم به سمت نمونه های ۱۴ نانومتری رفتند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

در واقع و بر حسب شواهدی که وجود دارند TSMC ریسک صورت ندادن تست های پیش نیاز تولید را نیز پذیرفته تا بتواند طی همین امسال پروسه ی تولید چیپ های ۱۰ نانومتری را آغاز کرده و امکان پذیرش سفارش از مشتریان بزرگی همچون اپل و کوالکام را فراهم آورد.

خبر مذکور به یقین برای سامسونگی که با دستیابی به فناوری تولید ۱۴ نانومتری قادر گشته بود شرکت های یاد شده را به سمت خود جذب کند ابداً خوشایند نخواهد بود.

تا به امروز گفته شده پس از ناکامی اسنپدراگون ۸۱۰ که TSMC مسئولیت ساختش را عهده دار بود، وظیفه ی تولید اسنپدراگون ۸۲۰ به غول تکنولوژی کره ای سپرده گشته و ضمناً کمپانی مذکور در کارخانه اش در شهر تگزاس ایالات متحده هم برای به سرانجام رساندن سفارش های چیپ A9 برند ساکن کوپرتینو آماده می شود.

ظاهراً در زمان حاضر سامسونگ مشغول توسعه دادن و وسعت بخشیدن خط تولید ۱۴ نانومتری اش است و تغییری در زمانبندی پیشین برای راه اندازی خط تولید ۱۰ نانومتری خود نداده (این خط تولید قرار است سال آینده آماده ی بهره برداری شود). البته در ماه می آنها نمونه محصولاتی تحت فناوری مورد بحث (۱۰ نانومتری) را به نمایش درآورند تا توانایی هایشان را به مشتری های بزرگ شان ثابت کنند.

گفتنیست پردازنده های ۱۰ نانومتری سبب خواهند شد تا ۲۰ درصد سرعت کلاک افزایش یافته و ۴۰ درصد نیز میزان مصرف انرژی کاهش یابد. بدین ترتیب نسل آینده چیپ های موبایل باز هم سریع تر و کم مصرف تر خواهند بود.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟