ربات های حشره-مانند می توانند با کمترین زحمت روی آب بپرند

ربات های حشره-مانند می توانند با کمترین زحمت روی آب بپرند

برای اولین بار، محققین موفق به تولید ربات کوچکی شده اند که می تواند با جمع کردن پاهای خود روی سطح آب به هوا بپرد، آن هم بدون اینکه موج گسترده ای در آب ایجاد کند یا آرمش آب را بر هم زند. این ربات ها می توانند به زودی تغییر بزرگی در برخی صنایع ایجاد کنند. از کشاورزی گرفته تا حتی جاسوسی و کارهای نظامی.

اگر فیلم Minority Report را دیده باشید حتما با صحنه ای که ربات های حشره مانند وارد آپارتمانی می شوند را به یاد دارید. توسعه دهندگان این ربات ها هم الهام گیرندگان خوبی بوده اند و توانسته اند با قطعاتی کوچک، قطعه ای بسازند که توانایی بالایی در پرش روی آب دارد؛ درست همانند آب پیمایان که اغلب روی آب های ساکن مانند مرداب ها مشاهده می شوند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

robot1.0.0

محققین در ژورنال خود نوشته اند: «ما مجذوب این واقعیت شدیم که حشرات چگونه روی آب به این خوبی می پرند، کاری که انسان ها یا هیچ سیستم مهندسی شده دیگری نمی توانند انجام دهند».

با مشاهده رفتار آب پیمایان و ضبط حرکات توسط دوربین های حرفه ای، محققین موفق شدند به مکانیزم حرکت پای این حشرات پی ببرند و رباتی بسازند که می تواند دقیقا مشابه همین حرکت را انجام دهید. ربات فوق می تواند 14 سانتی متر بپرد، هیچ تفاوتی نمی کند که روی زمین باشد یا روی آب، در هر صورت این ربات سطح آب را نمی شکند و تنها بازوهایش را اندکی به سطح فشار می دهد.

پیش از این نیز دانشجویان و محققین تلاش کرده بودند تا رباتی با چنین مشخصاتی بسازند اما هیچ کدام تا این حد نتوانستند به عملکرد حشرات آب پیما نزدیک شوند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.