رآکتورهای هسته ای ژاپن دوباره فعالیت خود را آغاز خواهند کرد

رآکتورهای هسته ای ژاپن دوباره فعالیت خود را آغاز خواهند کرد

رآکتورهای هسته ای ژاپن دوباره فعالیت خود را آغاز خواهند کرد

۴ سال از فاجعه ی فوکوشیما می گذرد. ۱۱ مارس سال ۲۰۱۱، زلزله ای به شدت ۹ ریشتر اعماق اقیانوس آرام را به لرزه درآورد و سبب ایجاد سونامی شدیدی شد و مهم ترین قربانی این سونامی، رآکتور شماره یک نیروگاه هسته ای فوکوشیما بود.

در پی این رویداد، دولت ژاپن تصمیم گرفت هر چه سریع تر نسبت به خاموشی تمام رآکتورهای هسته ای اقدام کند و اواخر سال ۲۰۱۳، آخرین نیروگاه نیز از دستور کار نیرو و انرژی ژاپن خارج شد. اما امروز، پس از چندین ماه خاموشی، قرار است رآکتور شماره ۱ نیروگاه هسته ای سندای روشن شود.

طبیعتا، پس از فاجعه ی هسته ای سال ۲۰۱۱، امنیت در اولویت کار قرار دارد و ژاپن بدون برقراری امنیت کامل برای شهروندان خود اقدام به روشن کردن رآکتورها نخواهد کرد. گفته شده برای جلوگیری از هرگونه رخداد طبیعی و غیر طبیعی مثل سونامی تدابیر جدی اندیشیده شده و دیوارهای ضخیم و بلند، در برابر این وقایع ایستادگی خواهند کرد.

شونیچی تاناکا، مدیر سازمان انرژی هسته ای ژاپن در گفتگو با Nikkei گفت: «تدابیر جدید با آنچه که در سیستم قدیمی بود قابل قیاس نیستند. فاجعه ای همانند آنچه در نیروگاه هسته ای فوکوشیما رخ داد دیگر تکرار نخواهد شد».

البته همه ی ژاپنی ها از چنین تصمیمی راضی نیستند. معترضین به این تصمیم اوایل این هفته در برابر نیروگاه مورد بحث جمع شدند تا اعتراض خود را نسبت به این مسئله اعلام کنند. به هر روی، امروز رآکتور شماره یک نیروگاه ۳۱ ساله سندای دوباره روشن خواهد شد تا زنجیره تامین انرژی را بهبود بخشد. از زمان فاجعه هسته ای فوکوشیما تاکنون، هزینه انرژی در ژاپن ۳۰ درصد افزایش داشته است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل