کاربران فایرفاکس به زودی می توانند افزونه های کروم را اجرا کنند

موزیلا از مدتی پیش اعلام کرده بود قصد دارد مرورگر فایرفاکس را امروزی تر کند، برنامه گسترده ای که سازنده امروز از جزئیات آن پرده برداشت.

یکی از مهمترین تغییرات آینده فایرفاکس برای این منظور به بخش افزونه ها باز می گردد، چرا که سازنده قصد دارد API افزونه های خود را با WebExtensions جایگزین نماید، تغییری که باعث خواهد توسعه دهندگان بتوانند با ایجاد اصلاحات جزئی، افزونه های خود را در مرورگرهای کروم، اپرا، مایکروسافت اج و فایرفاکس بکار گیرند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این شرکت ضمنا تصمیم دارد با ایجاد مکانیزمی به نام electrolysis، عملکرد مرورگر را به پردازش های جداگانه تقسیم کند کند تا علاوه بر افزایش سرعت، امکان مواجه کاربر با بدافزارها نیز کاهش یابد.

موزیلا همچنین تاکنون پس از مشخص شدن اینکه یک افزونه حاوی بدافزار است آن را به لیست سیاه انتقال می داد، اما به دلیل ناکارآمد بودن آن روش، از این به بعد توسعه دهندگان لازم است پیش از انتشار هر افزونه آن را برای بررسی به این شرکت ارائه نمایند.

از تاریخ ۲۲ سپتامبر یا ۳۱ شهریور و پس از ارائه نسخه ۴۱ از فایرفاکس لازم است تمام افزونه ها مجددا بررسی شده و تاییدیه دریافت کنند تا موزیلا اطمینان داشته باشد تغییرات جدید باعث عدم اجرای آنها نخواهد شد.

از تاریخ ۱۵ سپتامبر یا ۲۴ آذر نیز و با عرضه نسخه ۴۳ فایرفاکس API جدید در این نرم افزار تعبیه شده و پس از ۶ ماه، هیچکدام از افزونه هایی که تاییدیه مجدد را دریافت نکرده باشند امکان اجرا شدن روی این نسخه از مرورگر موزیلا را نخواهند داشت.

سازنده فایرفاکس اعتقاد دارد هرچند سازندگانی که تنها برای این مرورگر افزونه می سازند باید برای مطابق کردن افزونه شان با تغییرات جدید تلاش زیادی بکنند، اما در نظر گرفتن نتیجه نهایی این تغییر در دراز مدت انجام آن را به صرفه می کند.

توسعه دهندگان همچنین باید توجه داشته باشند که موزیلا همانطور که پیشتر در شایعات هم شنیده بودیم، قصد دارد استفاده از فناوری های XUL و XPCOM را نیز از ۱۲ تا ۱۸ ماه دیگر کنار بگذارد.

در مجموع لازم است بگوییم تغییرات یاد شده هرچند برای توسعه دهندگان دردسر بزرگی به شمار می رود، اما در نهایت برای کاربران راحتی استفاده و امنیت بیشتر را به ارمغان خواهد آورد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟