توشیبا دو حافظه SSD داخلی سری Q300 و Q300 Pro را معرفی کرد

توشیبا دو حافظه SSD داخلی جدید را معرفی کرد. این حافظه ها سرعت و ظرفیت بالایی دارند. در سخت افزار هر دوی این حافظه ها از کنترلر و NAND ساخت خود توشیبا استفاده شده است. سری Q300 ویژه گیمرها و افرادی طراحی شده که به دنبال قیمت و کارایی مناسب مناسب هستند و سری Q300 Pro برای حرفه ای ها ساخته شده است. این حافظه ها سری از نند TLC (فناوری Triple-Level-Cell) و کنترلر TC358790 بهره می گیرد.

سری Q300 تا ظرفیت ۹۶۰ گیگابایت عرضه می شود و گزینه خوبی برای ارتقای هارد دیسک های قدیمی محسوب می شود. این حافظه ها بی صدا، کم مصرف و بر مقابل شوک مقاوم هستند. تمامی مدل های سری Q300 از نوع حافظه ۲.۵ اینچی هستند و تنها ۷ اینچ ضخامت دارند.

سری Q300 Pro برای افرادی است که به دنبال کارایی بیشتری هستند. این سری دارای کنترلر Toshiba TC58NC100 و MLC NAND است که نسبت به فناوری حافظه TLC NAND کارایی بیشتری دارد. البته این فناوری باعث محدودیت ظرفیت این سری تا ۵۱۲ گیگابایت شده است.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

SSD

میانگین عملکرد هر دو سری در انتقال فایل به صورت پی در پی تقریباً با هم برابر است. سرعت خواندن و نوشتن فایل ها در سری Q300 به ترتیب ۵۵۰ و ۵۳۰ مگابایت بر ثانیه است و در سری Q300 Pro به ترتیب به ۵۵۰ و ۵۲۰ مگابایت بر ثانیه می رسد. اما وقتی نوبت به عملکرد لحظه ای می رسد، تفاوت چشمگیری وجود دارد.

تعداد عملیاتی ورودی و خروجی حافظه یکی از مهم ترین معیارهای سنجش کارایی حافظه های SSD است که با یکای آیوپس (IOPS-Input/Output operation per second) اندازه گیری می شود. Q300 Pro کارایی خودش را در اینجا نشان می دهد. این حافظه عدد ۹۲K/63K IOPS را به جا می گذارد در حالی که Q300 با عدد ۸۷K/83K عقب می ماند.

Toshiba-Q300-SSD-5

با این حال، هر دوی این حافظه ها سرعت بالایی دارند و تفاوت آن ها برای کاربران حرفه ای مشخص خواهد بود. حافظه های SSD جدید توشیبا در حال حاضر به بازار عرضه شده اند. قیمت سری Q300 Pro برابر ۱۲۵ دلار برای ۱۲۸ گیگابایت، ۲۰۰ دلار برای ۲۵۶ گیگابایت و ۳۹۰ دلار برای ۵۱۲ گیگابایت اعلام شده است. سری Q300 نیز به قیمت ۱۰۰ دلار برای ۱۲۰ گیگابایت، ۱۶۰ دلار برای ۲۴۰ گیگابایت، ۳۱۰ دلار برای ۴۸۰ گیگابایت و ۴۵۰ دلار برای ۹۶۰ گیگابایت به فروش می رسد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟