دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

۷ عادت ناشایست منفور ترین مدیران دنیا

آدمهای بی ارزش منفور هستند و آدمهای بی ارزشی که قدرت دارند، منفورتر.

همه ی ما ممکن است با مدیران بدرفتار برخورد کرده باشیم، همان هایی که رفتارشان از لحاظ اخلاقی درست به نظر نمی رسد اما اگر نگوییم همیشه، لا اقل اغلب اوقات کارشان از لحاظ قانونی کوچک ترین ایرادی ندارد.

در ادامه ی مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

منفورترینِ این مدیران شاید مارتین شکرلی، مدیرعامل یک شرکت دارویی باشد. او قیمت یک داروی مخصوص درمان مالاریا و چند عفونت دیگر را از ۱۳ دلار و پنجاه سنت به ۷۵۰ دلار افزایش داد. وقتی خبر این اتفاق عجیب پخش شد نام او با عناوینی مثل «ناشایست ترین مدیر صنعت دارو»، «منفور ترین مرد آمریکا» و از این دست همراه شد.

درست است که شکرلی بعد از این ماجرا کمی از موضع خود عقب نشینی کرد، اما کار او بهانه ای شد تا الگوی مشترکی از عادتهای منفور ترین مدیران جهان، از مدیرعامل های بزرگترین شرکت ها گرفته تا مدیران میانی شرکت های کوچک، در مرکز توجه قرار بگیرد. این الگوهای مشترک عبارت اند از:

۱- پول را بر انسان مقدم شمردن

مطمئناً هدف رهبران بزرگ دنیای بیزینس، کسب درآمد است. اما ساختن دنیایی بهتر نیز یکی دیگر از اهداف آنهاست. اما منفور ترین مدیران حوزه ی کسب و کار دقیقاً در این مسیر قرار ندارند. کدام یک مهمتر است؟ پول یا کمک به بهبود بیماران؟

۲- احمق فرض کردن مردم

وقتی از شکرلی برای افزایش قیمتی که مسئولیتش را داشت انتقاد شد، گزارشگری که انگیزه هایش را زیر سؤال برده بود «کودن» خطاب کرد و در مصاحبه هایش گفت حتی زیر سؤال بردن تصمیماتش کاری غیر منطقی است. این کار حربه ی نخ نمایی است که خیلی ها از آن استفاده کرده اند.

۳- دروغ گفتن و طفره رفتن از پاسخ های صادقانه

در ادامه ی مورد دوم، چرا وقتی می شود مردم را احمق فرض کرد راستش را بگوییم؟ بدتر از همه این است که ارزشی برای راستگویی قائل نباشیم و نه تنها در برابر مشتریان، بلکه در قبال کارمندان و ذینفعان شرکت خود نیز صداقت به خرج ندهیم.

۴- پُز ثروت

شکرلی بسیار ثروتمند بود؛ حتی پیش از آنکه به عنوان مدیر عامل پا به عرصه ی صنعت دارو بگذارد. با این حساب، پولدار بودن حتماً از هر جایگزین دیگری بهتر است. اما اگر شما خواستید مدیر ثروتمندی بشوید و تصمیماتی بگیرید که روی سلامت مردم اثر منفی دارند، لطفاً لااقل پول خود را روی شبکه های اجتماعی به رخ دیگران نکشید!

۵- عذرخواهی نکردن

بعد از این جنجال، رفتار شکرلی اندکی آشتی جویانه تر شد. او گفت از انتقاد های به وجود آمده بر سر تصمیم خود غافلگیر شده و اعلام کرد قیمت داروی مورد بحث را کمی پایین خواهد آورد. اما این حرفهای او باز هم برمیگردد به مورد دوم. هر کسی می تواند حرفهایی بگوید که در واقعیت هیچ ارزشی برایشان قائل نیست و بعد از مدتی آبها از آسیاب می افتد.

۶- جاخالی دادن

در آن زمان شکرلی برای مدتی در تمام برنامه های خبری که از او دعوت می کردند حضور می یافت. بعد به یکباره ناپدید شد. پروفایل توئیتر خود را مخفی کرد، با هیچکس مصاحبه ای نکرد، و اساساً خود را از انظار عمومی کنار کشید. حتی بی اعتنا ترین شخصیت های منفور حرفه ای نیز گاهی اوقات متوجه می شوند زیاد در انظار بوده اند. اینجاست که برنامه ی بازی معمولاً به پناه گرفتن زیر لحاف سکوت تا پایان طوفان تغییر می کند.

۷- در صورت لزوم، تکرار

طمع منفور ترین شخصیت های دنیای کسب و کار جهان تمام شدنی نیست. تعداد اینگونه مدیران نیز هیچگاه به صفر میل نمی کند. در واقع، وقتی یک بار قِسر در می روند، بار بعدی دو قدم نیز جلوتر خواهند رفت. نام اینگونه مدیران را به خاطر بسپارید، احتمالاً هر کدام از این نامها را نه یک بار، بلکه چندین بار خواهید شنید.

مطالب مرتبط

10 دلیل متقاعد کننده برای استخدام درونگرا ها

اکثر شرکت ها تمایل دارند خوش سر و زبان هایی را استخدام کنند که توانایی های رهبری خوبی از خود نشان می دهند. به بیان دیگر شرکت ها «برونگرا» ها را برای استخدام ترجیح می دهند.اما طبق یافته های رادنی اندرسون، مدیر عامل یک کسب و کار و کسی که خودش را درونگرا می داند،... ادامه مطلب

چگونه تیم تولید خود را به سنجش و آزمایش ایده ها ترغیب کنیم

مقاله ی جدیدی در نیویورک آبزرور منتشر شد که با جزئیات به شرح پیچیدگی های ترغیب سازمان های بزرگ به استفاده از روش هایی مثل سنجش گرایی می پرداخت. یکی از نقل قول های جالب توجه این مقاله صحبت یکی از مدیران اجرایی Fortune 500 بعد از شرکت در یک کارگاه تولید ناب (Lean) بود:... ادامه مطلب

در استخدام های استارتاپی خود باید به دنبال چه چیزهایی باشیم؟

یک مسئله ی خنده دار در مورد استارتاپ اولی ها این است که با اینکه همیشه رؤیای تصمیم گیری های بزرگ را در سر داشته اند، وقتی پای استخدام اولین هم تیمی هایشان به میان می آید از خود ضعف نشان می دهند. این موضوع حقیقت دارد. آنها به جای اینکه به دنبال بهترین گزینه... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو از نشست خبری پنجمین گردهمایی سالانه چارگون

پنجمین گردهمایی سالانه ی شرکت چارگون با عنوان «گفتمان سازمانی» همراه با معرفی محصولات جدید، برگزاری کارگاه‌ های تخصصی نرم‌ افزار ها و نشست تخصصی با موضوع «نرم‌ افزار های سازمانی بر لبه ی فناوری» روز شنبه پنجم دی ماه ۱۳۹۴ از ساعت 9 صبح در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی... ادامه مطلب

رنگ استارتاپ خود را چگونه انتخاب کنیم؟

وقتی در نهایت تصمیم به راه اندازی استارتاپ خود می گیرید خیلی چیزها هست که باید به آنها فکر کنید. شما به فضای اداری، کارمند، طرح کسب و کار، استراتژی مناسب برای جذب سرمایه و خیلی چیزهای دیگر نیاز خواهید داشت. اما از جمله چیزهای دیگری که باید برای کسب و کار جدید خود انتخاب... ادامه مطلب

5 نمونه از ارزشمندترین دارایی های کارآفرینان موفق

واژه ی «کارآفرین» در گذشته اعتباری که امروزه با خود یدک می کشد را نداشت. آن روزها چیزی شبیه «بازیگر سینما» نامیدن خود بود؛ اغلب مردم با شنیدن آن فکر می کردند بیکار هستید و در زیرزمین خانه ی پدر و مادرتان زندگی می کنید. اما کارآفرینان ماندگار شدند و شاید این ماندگاریِ خود را... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x