اپل برخی از نرم افزارهای ad blocking را از روی اپ استور حذف کرد

اپل اخیراً تعدادی از اپلیکیشن های جلوگیری کننده از نمایش تبلیغات را، از اپ استور خود حذف کرده و دلیل آن را نیز اینگونه اعلام کرده، که با استفاده از این نرم افزارها انجام حمله به روش «مرد میانی» امکان پذیر می گردد.

این اپلیکیشن ها برای انجام چنین عملکردی، ترافیک مرورگر کاربر را از مسیر VPN خود عبور می دهند تا با این روش، بتوانند تبلیغات موجود روی صفحات وب را تشخیص داده و از نمایش آنها جلوگیری نمایند.

البته تاکنون سوء استفاده به این روش گزارش نشده، اما اپل اعلام کرده اپلیکیشن های حذف شده با دریافت مجوز دسترسی به root سیستم عامل، قادر بودند محتوای داده های کاربر را در اختیار گرفته و روش های امنیتی SSL/TLS را دور زنند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

به گزارش سایت Techcrunch یکی از موارد حذف شده Been Choice نام دارد که حتی قادر بود تبلیغات را از روی اپلیکیشن News خود اپل نیز حذف کند، اما ظاهراً علاوه بر آن، اطلاعات مربوط به رفتارها و عملکردهای کاربر را نیز جمع آوری کرده و آنها را در اختیار شرکت های دیگر قرار می داده است.

این در حالی است که شرکت ساکن کوپرتینو به تازگی و در نسخه نهم سیستم عامل iOS (بررسی دیجیاتو) اجازه استفاده از چنین اپلیکیشن هایی برای جلوگیری از نمایش تبلیغات در مروگر سافاری را ارائه کرده بود.

این شرکت البته می گوید در صورت همکاری توسعه دهندگان نرم افزارهای یاد شده، اپلیکیشن های آنها به سرعت روی فروشگاه اپ استور باز گردانده خواهد شد و منظور از همکاری در اینجا حذف دسترسی به root و عدم عبور دادن داده های کاربر از VPN خواهد بود، مواردی که بر خلاف سیاست های app store به شمار می روند.

در پایان گفتنیست سازنده Been Choice اعلام کرده اپلیکیشن های خود را به زودی و پس از اعمال تغییرات مورد نیاز، برای قرار گرفتن مجدد روی فروشگاه نرم افزاری اپل ارائه خواهد کرد.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟