مروری بر هشت فرار تاریخی از زندان ها

از آن زمان که زندان ها در جوامع امروزی احداث شدند، آنها که در این بناهای مستحکم حبس گردیدند نیز در صدد فرار از آنها برآمدند و با اجرای نقشه های عجیب و غریب و البته ماهرانه، از چنگال قانون گریختند.

برخی از این نقشه های فرار آنقدر جالب و حیرت آور بودند که سوژه اهالی سینما شدند و فیلم ها و سریال های مختلفی از روی آنها ساخته شد. در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا هشت مورد از معروف ترین عملیات های واقعی فرار از زندان را از نظر بگذرانیم.

1- فرار  از طریق قایقی که با پالتوهای بارانی ساخته شده بود

iStock_000000838905_Large-E

در سال های 1934 الی 1963 میلادی، ندامتگاه آلکاتراز آیلند در مرکز خلیج سانفراسیسکو خطرناک ترین مجرمان آمریکا را در خود جای داده بود که از آن جمله می توان به اَل کاپون، جرج کلی معروف به مسلسل و جیمز بالگر معروف به سفید برفی اشاره کرد.

این ندامتگاه به مدت بیش از 29 سال یکی از اصلی ترین زندان های دولت فدرال محسوب می شد و تقریبا 1545 زندانی خطرناک را با سخت گیرانه ترین تدابیر امنیتی پشت میله های خود جای داده بود. در این 29 سال اما 14 تلاش مختلف از سوی زندانیان این ندامتگاه برای فرار از آن صورت گرفت که در جریان آنها 36 زندانی مشارکت داشتند.

اما مهم ترین و شناخته شده ترین فرار از این زندان در ژوئن سال 1962 میلادی انجام شد یعنی زمانی که سه تن از زندانیان این ندامتگاه با استفاده از تعدادی بارانی برای خود قایقی ساختند و از این منطقه مخوف فرار کردند.

این جنایتکاران خطرناک برای عملیاتی کردن ایده خود با استفاده از ابزارهای دست ساز، حفره ها و منافذ موجود در دریچه های تهویه هوای سلول خود را به تدریج عریض کردند و سپس در یکی از شب های ماه ژوئن از زندان گریختند.

آنها در جای خواب شان هم صورتک های شبیه به انسان را که با دست های خود ساخته بودند، قرار دادند تا ماموران زندان را گمراه کنند و با وجود عملیات های گسترده جستجو که بعدها برای یافتن آن سه مرد انجام شد، دیگر هیچگاه خبری از آنها به گوش نرسید و حتی این تصور در ذهن مقامات زندان به وجود آمد که احتمالا به داخل آب های سرد و پرجنب و خروش خلیج سانفرانسیسکو افتاده اند و جان خود را از دست داده اند.

همین فرار بعدها دست مایه کارگردانان شد و حتی در سال 1979 میلادی فیلمی تحت عنوان فرار از آلکاتراز با بازی Clint Eastwood از روی آن ساخته شد.

از بین تمامی 36 نفری که تلاش کردند از این زندان فرار کنند 23 نفرشان عاقبت دستگیر شدند، 6 نفر به ضرب گلوله جان باختند و دو نفر نیز خفه شدند. 5 نفر دیگر هم (از جمله سه نفری که در سال 1962 از این زندان فرار کردند) هیچگاه دستگیر نشدند و تصور می شود که در آبهای خلیج غرق شده باشند.

2- فرار اسرای جنگی با استفاده از تونلی که در زمین زندان حفر شد

Civiloldcapitol-E

در نهم فوریه سال 1864 میلادی، 109 نفر از افسران متحدین از زندان لیبی (زندانی که اسرای جنگی در آن نگهداری می شدند و در ریچموند ویرجینیا قرار داشت) تونلی را به بیرون حفر کردند.

این زندان که در مارس سال 1962 میلادی گشایش یافت در یک کارخانه قدیمی تنباکو واقع شده بود و طولی نکشید که به محلی مملو از جنایتکاران و البته انتقال بیماری های خطرناک بدل گردید و افراد محبوس در آن با کمبود شدید مواد غذایی روبرو بودند.

گروه کوچکی از افراد زندانی در این محل از پاییز سال 1863 میلادی سه تلاش بی حاصل را برای فرار از آن آغاز کردند. آنها تلاش داشتند با حفر تونل از آن محل بگریزند و برای این منظور شبانه و در خفا به حفاری در سلول خود می پرداختند و عاقبت موفق شدند با حفر چهارمین تونل خود به طول 15 متر که عرض آن هم بین 90 الی 40 سانتی متر متغیر بود از آن زندان فرار کنند.

59 نفر از زندانیان این ندامتگاه توانستند با استفاده از این تونل به قلمرو متحدین برسند اما 48 نفر دیگری که در این اقدام آنها را همراه می کردند مجددا دستگیر شدند و دو نفرشان نیز در آب های خروشان آن منطقه غرق شدند. به دنبال این فرار بزرگ، مقامات زندان، تعداد زیادی از زندانیان را به ندامتگاه های دیگر انتقال دادند.

3- بزرگ ترین فرار از زندان بریتانیا

GettyImages-94618760-E

بزرگ ترین فرار تاریخ از زندان بریتانیا در 25 سپتامبر سال 1983 اتفاق افتاد که در آن 38 نفر از زندانیان که همگی شان هم از اعضای ارتش جمهوری ایرلند بودند، از زندان سلطنتی ماز در نزدیکی بلفست نورثرن آیلند گریختند.

این مرکز در سال 1971 میلادی باز شد و بالاترین سطح از تدابیر امنیتی برای آن در نظر گرفته شده بود. در این زندان گروهی از محکومان درگیری های موسوم به Troubles نگهداری می شدند که میان استقلال طلبان ایرلند و مخالفانشان شکل گرفته بود.

در سال 1981 میلادی، گروهی از جمهوری خواهان ایرلند در این زندان اعتصاب غذا کردند و دست آخر 10 نفر از آنها جان خود را از دست دادند که از آن جمله می توان به بابی سندز رهبر این گروه اشاره کرد.

اما فرار سال 1983، زمانی رخ داد که زندانیان این مرکز به سلاح ها و چاقوهایی که به صورت قاچاقی به زندان وارد شده بود دست یافتند و با استفاده از آنها، تعدادی از زندان بان ها را غافلگیر کرده و یکی از کامیون های حمل غذای مرکز را سرقت کردند.

دربان زندان تلاش کرد که از خروج کامیون جلوگیری کند و فراری ها را وادار کرد که از عقب وسیله به بیرون بپرند. در جریان این فرار اما یکی از نگهبانان زندان مورد اصابت ضربه چاقو قرار گرفت و به خاطر حمله قلبی جانش را از دست داد و در حدود بیست نفر دیگر از کارکنان آن ندامتگاه هم مجروح شدند.

ظرف تنها چند روز 19 نفر از این افراد دستگیر شدند (و سه نفر دیگرشان هیچگاه پیدا نشدند) و مابقی آنها گریختند. تعدادی از این افراد موفق شدند به خاک آمریکا برسند و زندان ماز نیز در سال 2000 میلادی و به عنوان بخشی از توافق صلح موسوم به Good Friday یا جمعه خوب تعطیل شد.

4- سلطان قاچاق مواد مخدر که دوبار از زندان گریخت

GettyImages-460316458-E

در 22 فوریه سال 2014 میلادی، یکی از شناخته شده ترین مجرمان و قاچاق چیان مواد مخدر دنیا به نام خواکین «ال کاپو» (ملقب به کوتوله) گازمن لوئرا به خاطر فرار ده ساله اش از چنگال قانون به دام افتاد. ال کاپو نخستین بار در سال 1993 میلادی دستگیر و به خاطر قتل به 20 سال زندان محکوم شد.

علیرغم آنکه از او در زندانی با تدابیر امنیتی بسیار پیشرفته واقع در استان جالیسکوی مکزیک نگهداری می شد، این مجرم با پرداخت پول به کارکنان زندان، برای خود کسب و کار پررونقی پشت میله ها راه انداخته بود و حتی حبس هم نتوانست او را به راه درست هدایت کند.

ال کاپو در سال 2001 میلادی، از زندان فرار کرد و آنطور که برخی منابع می گویند با پنهان کردن خود در یکی از چرخ های حمل لباس های رختشور خانه موفق به انجام این کار شده بود.

او تا سال ها با خشونت، رشوه خواری و در اختیار داشتن شبکه گسترده ای از جاسوسانش توانست همچنان از چنگال قانون دور بماند و کارتل تحت مدیریتش به یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان مواد مخدر و قاچاق مواد به آمریکا بدل گردید و کار به جایی رسید که دولت آمریکا جایزه ای 5 میلیون دلاری را برای دریافت سرنخی که می تواند منجر به دستگیری اش شود تعیین کرد.

در 22 فوریه سال 2014 میلادی، مجریان قانون، نهایتا رد او را در آپارتمانی واقع در Mazatlán مکزیک گرفتند و دستگیرش کردند. با این همه، الکاپو که حالا در امنیتی ترین زندان مکزیک به نام  Altiplano نگهداری می شد بار دیگر از زندان فرار کرد و این بار توانست با حفر چاله ای کف زمین سلول خود و استفاده از تونلی به طول یک مایل که به صورت مخفیانه ایجاد شده بود و مجهز به سیستم روشنایی و تهویه هوا بود از آنجا فرار کند.

5- گانگستر معروفی که با استفاده از یک هفت تیر قلابی فرار کرد

GettyImages-3225327-E

جان دیلینگر این مجرم که بخش اعظمی از دهه 20 خود را به خاطر تهدید یکی از مغازه داران ایندیانا در زندان سپری کرده بود در می سال 1933 میلادی حکم آزادی مشروط گرفت و سرقت های زنجیره خود از بانک های مختلف آمریکا را آغاز کرد و دست آخر نامش را به عنوان یکی از خطرناک ترین گانگسترهای این کشور به ثبت رساند.

در سپتامبر 1933، او به خاطر سرقت از یک بانک دستگیر شد و به زندان لیما واقع در اوهایو انتقال داده شد. ماه بعد تعدادی از همدستان دیلینگر به زندان لیما راه پیدا کردند و با استفاده از لباس های مبدل خود را به عنوان افسر پلیس جا زدند.

زمانی که افسر نگهبان از آن مردان خواست که کارت شناسایی خود را نشان دهند، او را به قتل رساندند و دیلینگر را از سلولش بیرون آوردند. در سال 1934 میلادی، زمانی که این مجرم به همراه همدستانش مشغول سرقت از بانکی در شرق شیکاگو بودند، یک افسر پلیس را به ضرب گلوله کشت.

اواخر همان ماه دیلینگر در آریزونا دستگیر شد و سپس برای گذراندن دوران محکومیت خود به خاطر قتل آن افسر به زندانی واقع در Crown Point منتقل گردید که به باور افسران پلیس فرار از آن غیر ممکن بود.

با این همه، در 3 مارس سال 1934 میلادی این مجرم سابقه دار با استفاده از یک تفنگ قلابی (که احتمالا یا توسط خود او ساخته شده بود یا از طریق وکیلش به دست او رسیده بود) توانست نگهبانان را مجبور کند که آزادش کنند و سپس با سرقت ماشین یکی از کارکنان زندان از آنجا گریخت. در همان ماه یکی از ماموریان اف بی آی این مجرم را در حال خروج از سالن سینما دستگیر کرده و به ضرب گلوله کشت.

6- نجیب زاده ای که با لباس مبدل از زندان گریخت

Tower_of_London_viewed_from_the_River_Thames-E

ویلیام مکس ول نجیب زاده کاتولیک بعد از آنکه در سال 1715 میلادی به شورشیان Jacobite پیوست در برج لندن حبس شد و به خاطر خیانت خود به خاندان سلطنتی مجرم شناخته شده و محکوم به مرگ شد.

Lady Nithsdale همسر او در سال 1716 میلادی برای ملاقاتش همراه با تعدادی از ندیمه ها و دوستان خانم خود راهی برج شد. آنها همراه با خود تعدادی لباس زنانه را با خود به داخل برج بردند و او را با لباس مبدل از آنجا خارج کردند. او در ادامه با لباس یک خدمتکار از لندن گریخت و پس از پناهنده شدن به سفارت ونیزی ها راهی رم شد.

اما زندگی همسر این نجیب زاده هم به خاطر مشارکتش در فراری دادن او شدیدا در خطر بود با این همه، او نیز موفق شد به تنهایی از بریتانیا فرار کند و سپس با همسرش در رم ملاقات کرد و زندگی در تبعید خود را در آنجا با یکدیگر از سر گرفتند.

7- قاتل سریالی که با کاهش وزن از زندان گریخت

GettyImages-566466205-E

در سال 1976 میلادی، تد باندی که از دوران ابتدائی از مدرسه اخراج شده بود، دوران محکومیت خود به خاطر آدم ربایی را در زندان یوتا آغاز کرد. سال بعد او به زندان آسپن در کلورادو منتقل شد تا به خاطر قتل یک پرستار در سال 1975 دوران حبس خود را طی کند.

او وکیلی برای خود انتخاب نکرده بود و در جریان یکی از جلسات دادگاه درخواست کرد که برای مدتی کوتاه از کتابخانه زندان استفاده نماید. آنها نیز درخواست باندی را قبول کردند و او را در کتابخانه تنها گذاشتند. کتابخانه در طبقه دوم قرار داشت و باندی نیز با استفاده از فرصت به وجود آمده، خود را از پنجره به بیرون انداخت و از زندان آسپن گریخت.

باندی که شش روز کامل در حال فرار بود گم شده بود و به همین خاطر پس از سرقت یک ماشین به آسپن باز گشت و در آنجا بود که دستگیر شد و به زندان Glenwood Springs در چهل مایلی زندان قبلی منتقل شد.

چند ماهی گذشت و باندی در این مدت به میزان زیادی وزن کم کرد و به همین خاطر توانست با جمع کردن بدن خود، از داخل حفره ای که برای تعمیر سیستم روشنایی سلولش روی سقف حفر شده بود به داخل آپارتمان زندان بان راه پیدا کند و از درب اصلی آن خارج شود.

از آن نقطه به بعد، باندی به سمت فلوریدا حرکت کرد و در آنجا دو دانشجوی دختر دانشگاه ایالتی فلوریدا و سپس یک دختر دوازده ساله را به قتل رساند. در 15 فوریه سال 1978 میلادی، این مجرم توسط پلیس Pensacola دستگیر شد و قبل از آنکه در سن 42 سالگی با استفاده از صندلی الکتریکی اعدام شود به سی مورد قتل در آمریکا اعتراف نمود هرچند که به اعتقاد برخی تعداد حقیقی به مراتب بیشتر از این میزان  است.

8-فرار اسرای جنگی با استفاده از گلایدر دست ساز

GettyImages-143072685-E

در جریان جنگ جهانی دوم یک دژ قدیمی در منطقه شرق آلمان که Colditz Castle نام داشت به اردوگاهی برای نگهداری اسرای جنگی تغییر کاربری داده شد. بسیاری از آن اسرا از آن جهت به دژ یاد شده انتقال داده شده بودند که قبلا از زندان فرار کرده بودند.

البته تعدادی از آنها، علیرغم تدابیر امنیتی شدیدی که بر این زندان حاکم بود باز هم تلاش کردند که از این دژ نیز بگریزند؛ در این میان، برخی از آنها موفق می شدند و آنها که ناکام می ماندند به حبس در سلول انفرادی محکوم می شدند.

با این همه، بعد از آنکه نازی های 50 اسیر جنگی را به خاطر تلاش برای فرار از زندان Stalag Luft III در مارس 1944 میلادی کشتند، ارتش بریتانیا به اتباع خود در مورد هرگونه تلاش برای فرار از دست نازی هشدار داد.

اما حتی این هشدار هم نتوانست گروهی از اسرای قلعه Colditz را از دنبال کردن برنامه منحصربفرد فرار خود و ساخت یک هواپیمای گلایدر باز دارد. این گروه که بیل گلد فینچ خلبان بریتانیایی و همچنین تونی رالت یکی از راننده های سابق مسابقات اتومبیلرانی هم در آن حضور داشت در یکی از اتاق های زیر شیروانی قلعه به صورت پنهانی دست به کار ساخت یک گلایدر شدند و با استفاده از چوب های سرقت شده و کابل های برق دزدی خود یک گلایدر دو نفره ساختند.

این مردان قصد داشتند گلایدر خود را از روی بام قلعه رها کنند و از این طریق از آن محل بگریزند اما قبل از چنین اتفاقی دژ Colditz در آوریل 1945 میلادی توسط نیروهای ائتلاف آزاد شد. در سال 2000 میلادی هم مدلی تمام قد از آن گلایدر ساخته شد و بر فراز پایگاه هوایی سلطنتی انگلستان با حضور گلدفینچ، بست و دیگر کهنه کاران جنگ به پرواز در آمد.

malltina

مطالب مرتبط

چرا حملات باج افزاری همچنان قربانی می‌گیرند؟

باج افزارها بیش از سه دهه است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی محققان از آنها به عنوان بزرگترین کابوس امنیت آنلاین یاد می‌کنند. با این وجود هنوز هم شرکت‌های بزرگ و کوچک توسط حملات باج افزاری غافلگیر شده و در یک دو راهی سخت قرار می‌گیرند: چشم پوشی از فایل‌های رمزگذاری شده یا... ادامه مطلب

گارمین در پی حمله سایبری میلیون‌ها دلار به هکرها باج داده است

گارمین اوایل مرداد ماه حمله باج افزاری گسترده‌ای را تجربه کرد که بسیاری از سرویس‌های این شرکت را از کار انداخت. حال گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد این شرکت چند میلیون دلار به هکرها باج داده تا سرویس‌هایش به سرعت به حالت عادی بازگردند.خبرگزاری Sky News در گزارش جدیدی مدعی شده که گارمین با... ادامه مطلب

مغز متفکر هک توییتر قبلا به جرم سرقت صدها هزار دلار بیت‌کوین دستگیر شده بود

«گراهام ایوان کلارک»، هکر ۱۷ ساله‌ای که گفته می‌شود «مغز متفکر» هک گسترده توییتر بوده، سال گذشته میلادی به جرم سرقت بیت کوین به ارزش صدها هزار دلار دستگیر شده بوده است.بر اساس گزارش مفصلی که در نیویورک تایمز منتشر شده، هکرها سال ۲۰۱۹ گوشی «گرگ بنت» (Greg Bennet) سرمایه گذار حوزه فناوری ساکن شهر... ادامه مطلب

هکرهای Maze ده‌ها گیگابایت داده محرمانه شرکت‌های ال‌جی و زیراکس را منتشر کردند

هکرهای Maze ده‌ها گیگابایت اطلاعات محرمانه شرکت‌های ال جی و زیراکس را پس از ناکام ماندن عملیات اخاذی منتشر کردند.هکرها ادعا می‌کنند ۵۰.۲ گیگابایت داده محرمانه شرکت ال جی و ۲۵.۸ گیگابایت از داده‌های شرکت زیراکس (تولیدکننده پرینتر) را سرقت کرده‌اند.هکرهای Maze معمولاً پس از نفوذ به شبکه شرکت‌ها، اطلاعات حساس آن را سرقت و... ادامه مطلب

یکی از عاملان توزیع باج‌افزار مخرب GandCrab در بلاروس دستگیر شد

وزارت امور داخلی بلاروس با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی از دستگیری مردی ۳۱ ساله به اتهام توزیع باج افزار GandCrab خبر داد. این فرد که نامش فاش نشده در شهر کوچکی به نام «گومل» در جنوب بلاروس دستگیر شده است.مقامات بلاروس می‌گویند این فرد که سابقه کیفری ندارد با ثبت نام در فروم هک قصد مشارکت... ادامه مطلب

هکرهای توییتر چطور به دام پلیس فدرال آمریکا افتادند؟

در روز ۱۵ جولای امسال بود که یکی از کاربران دیسکورد با لقب Kirk، پیشنهادی وسوسه‌برانگیز مطرح کرد: «من در توییتر کار می‌کنم. من می‌توانم [هر اکانتی با] هر نامی را به دست بگیرم. اگر در حال انجام کاری هستی به من خبر بده». این نقطه سرآغاز چیزی بود که تنها چند ساعت بعد بزرگ‌ترین... ادامه مطلب

نظرات ۲۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟