گزارش مالی مایکروسافت برای سه ماهه سوم ۲۰۱۵: فروش ضعیف سخت افزار، درآمد عالی از پردازش ابری

گزارش مالی مایکروسافت برای سه ماهه سوم ۲۰۱۵: فروش ضعیف سخت افزار، درآمد عالی از پردازش ابری

در دوره سه ماهه ای که در انتهای ماه سپتامبر به پایان رسید [برابر با سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ - سه ماهه اول سال مالی ۲۰۱۶] مایکروسافت نتوانست رکوردهای سال گذشته اش را تکرار کند. این شرکت با درآمدی ۲۰.۴ میلیارد دلاری رو به رو شد که از درآمد حاصل شده در دوره مالی برای مقطع زمانی مشابه در سال ۲۰۱۴، حدود ۱۲ درصد پایین تر است.

از درآمد یاد شده، مبلغ ۵.۸ میلیارد دلار، سود عملیاتی این شرکت بوده که باز هم در قیاس با دوره مشابه در سال پیش، یک درصد کمتر بوده است. در این میان سود خالص شرکت ساکن ردموند ۴.۶ میلیارد دلار برای سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ گزارش شده است که البته این مقدار، دو درصد افزایش را نسبت به سه ماهه سوم ۲۰۱۴ نشانگر است.

گزارش مالی مایکروسافت همانگونه که در ماه گذشته خبر دادیم، دچار تحولاتی شده و نحوه ارائه اش تغییر یافته. در این میان اما شرکت ساکن ردموند که توانسته بود در سال های گذشته و همچنین دوره های مالی قبلی به فروش مناسبی از کامپیوترهای سرفس دست یابد، اینبار نتوانسته در این بخش چندان هم عالی عمل کند. درآمد مایکروسافت از فروش کامپیوترهای سرفس در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۴ به ۹۰۸ میلیون دلار رسیده بود و حالا، در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ شاهد سقوط فروش سرفس و کسب درآمد ۶۷۲ میلیون دلار برای این محصول هستیم. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به سایر بخش های گزارش مالی مایکروسافت.

بر اساس نحوه جدید گزارش دهی مایکروسافت از ترازهای مالی اش، حالا سرمایه گذاران قادر هستند به شکلی بهتر نحوه عملکرد این شرکت را ارزیابی کنند. کمپانی مورد بحث در بخش فضای ابری خود، قادر شده درآمدهایش را ۸ درصد افزایش داده و رقمی برابر با ۵.۹ میلیارد دلار کسب نماید. در این میان درآمد فضای ابری هوشمند این کمپانی موسوم به «آژور» هم دو برابر گشته.

همانگونه که ذکر کردیم، درآمد این شرکت از فروش سرفس به شکل قابل توجهی کاهش داشته و جای تعجبی هم ندارد که شاهد سقوط درآمدهای حاصل گشته از فروش موبایل های سری لومیا باشیم. جایی که درآمد حاصل شده از فروش این موبایل ها با کاهشی ۵۴ درصدی نسبت به دوره مشابه در سال پیش مواجه شده است.

همچنین درآمدهای کلی مایکروسافت از همکاری با شرکای سخت افزای اش نیز شامل ۶ درصد کاهش شده. سخنگویان این شرکت البته اذعان دارند که ویندوز ۱۰، باعث گشته تا مردم به سوی کامپیوترهای شخصی گران تری گرایش پیدا کنند. این درحالیست که فروش اکس باکس نیز با کاهش مواجه بوده اما به طور کلی، درآمد مایکروسافت از بخش گیمینگ، دارای ۶ درصد افزایش بوده است.

از سوی دیگر، موتور جستجوی این شرکت ملقب به «بینگ» هم توانسته نسبت به دوره سال گذشته، ۲۹ درصد درآمد بیشتری را کسب کند. این در حالیست که درآمد حاصل شده از «آفیس ۳۶۵» هم شامل ۷۰ درصد افزایش بوده. مایکروسافت می گوید که این سرویس اکنون دارای ۱۸.۲ میلیون مشترک است که حدود ۳ میلیون آنها در دوره سه ماهه ای که در موردش می خوانید به این شرکت افزوده شده اند.

در این چارت می توانید به شکل اجمالی نگاهی داشته باشید به درآمدهای مایکروسافت در دوره های مالی اخیر.

Screen Shot 1394-08-01 at 09.58.49-w600

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato