همه چیز درباره آیفون ۱۱

فیسبوک با استفاده از هوش مصنوعی اپلیکیشنی ساخته که پرسش های شفاهی در مورد عکس ها را پاسخ می دهد

فیسبوک امروز از جدیدترین دستاورد خود در حوزه تحقیقات هوش مصنوعی پرده برداشت؛ سیستم تازه ای که به کاربران امکا می دهد با استفاده از ورودی های صوتی پرسش هایی را در مورد عکس های اشتراک گذاری شده در این شبکه اجتماعی بپرسند و سپس پاسخ  هایی صوتی را در این رابطه دریافت نمایند.

این سیستم مبتنی بر موبایل که Q&A بصری نام دارد نشان می دهد که فیسبوک چطور با استفاده از رویکردهای مختلف در رابطه با گونه خاصی از هوش مصنوعی موسوم به یادگیری عمیق (و به طور مشخص شبکه های عصبی و شبکه های حافظه ای دوسویه) داده های خود را به چیزی بدل می کند که پیشتر توسط گروهی از کاربران قابل استفاده نبود.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

مستر بلیط

کافیست تصور کنید که این سیستم چه تاثیری بر زندگی 285 میلیون انسانی خواهد داشت که در سراسر دنیا با مشکل ضعف بینایی دست و پنجه نرم می کنند یا اینکه 40 میلیون نفری را در نظر بگیرید که جمعیت نابینایان کل دنیا را می سازند.

مایک شروپفر مدیر ارشد واحد تکنولوژی فیسبوک در خبری که پیشتر منتشر شد اعلام کرد، به لطف این دستاورد، افراد یاد شده دیگر به جای اینکه درکی از عکس های اشتراک گذاری شده در فیسبوک نداشته باشند می توانند در تجربه دوستانشان سهیم شوند و در مراوادات اجتماعی شکل گرفته حول آنها مشارکت نمایند.

البته لازم است یادآور شویم که فیسبوک این اپلیکیشن را به صورت عمومی عرضه نخواهد کرد اما به برخی از افراد امکان داده تا آن را امتحان نمایند و در همین رابطه نیز ویدئویی را منتشر کرده که دستاوردهایش را به تصویر می کشد.

این اپلیکیشن بر پایه توانایی فیسبوک در پاسخگویی به سوالاتی ساخته شده که در رابطه با اطلاعات محتوایی و متنی تصاویر است و از طریق هوش مصنوعی به دست می آیند.

در میان شرکت های مختلف فعال در این زمینه، گوگل و Baidu از جمله نام هایی هستند که تلاش دارند محصولات خود را با یادگیری عمیق هوشمند سازی نمایند.

فیسبوک امروز علاوه بر رونمایی از سیستم پرسش و پاسخ خود از پیشرفت هایی خبر داد که در دید کامپیوتری حاصل شده است.

شروپفر اظهار داشته: تیم ما علاوه بر طراحی سیستمی که این مهارت را به ماشین ها یاد داده، نوعی سیستم تحقیقاتی پیشرفته را ایجاد کرده که می تواند عکس ها را سی درصد سریعتر از موارد مشابه تقسیم بندی و تفسیر نماید و داده های یادگیری مورد استفاده آن برای این منظور یک دهم میزان ثبت شده در  بنچمارک های جهانی است.

کامپیوترهای فیسبوک همچنین قادرند استنتاج نمایند که آیا خطر ریزش بلوک های مجازی که به شکلی غیریکنواخت روی هم قرار دارند، وجود دارد یا خیر. این سیستم طبق اعلام شروپفر دقتی معادل 90 درصد دارد.

پژوهشگران فیسبوک همچنین تلاش نموده اند یک بازی تخته چینی به نام Go را به کامپیوتری آموزش دهند.

شروپفر ادعا نموده که این کامپیوتر آموزش های خوبی را دریافت کرده و به زودی می تواند با قدرترین رقبای انسانی اش رقابت نماید. او ادامه داد: ما تنها چند ماه روی این کامپیوتر کار کردیم اما بعد از این مدت کوتاه، دستگاه یاد شده با دیگر سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی برابری می کند و به خوبی قدرتمندترین بازکنان آماتور انسانی عمل می کند.

این ادعا شاید بیشتر جنبه سرگرمی داشته باشد و شما را به یاد رقابت تاریخی قهرمان جهانی شطرنج، گری کاسپاروف و ابر رایانه  Deep Blue آی بی ام در سال 1997 بیاندازد.

اما فیسبوک حالا تقریبا یک میلیارد و نیم کاربر دارد و در نتیجه در آینده نزدیک، شمار زیادی از این افراد قادر خواهند بود تا از تکنولوژی مذکور بهره مند شوند.

مطالب مرتبط

محققین گوگل قصد دارند هوش مصنوعی را از دام تبعیض های انسانی نجات دهند

ورودی زباله، خروجی زباله را در پی خواهد داشت. این اصل که به GIGO مشهور است، قانون اصلی محاسبات به شمار می رود و می گوید اگر داده های نامعتبر به سیستم وارد شود، خروجی به دست آمده نیز نامعتبر خواهد بود. سیستم های یادگیری ماشینی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.هوش مصنوعی پایه و... ادامه مطلب

اوبر با هوش مصنوعی، از برخی مسافران هزینه بیشتری دریافت می کند

سرویس تاکسی یاب اوبر تصمیم گرفته تا از سیستم تازه ای مبنی بر هوش مصنوعی و الگوریتم ها برای تخمین هزینه سفر متقاضیان استفاده کند که محاسبات را بر اساس مقصد، ساعت و مکان مسافر انجام خواهد داد.گفتنی است در گذشته اوبر از سیستمی بهره می برد که این کار را با در نظر گرفتن مسافت... ادامه مطلب

هوش مصنوعی در جیب شما؛ اینتل Movidius Neural Stick را معرفی کرد

قدم به قدم، هوش مصنوعی از فناوری عجیبی در پشت صحنه، تبدیل به دستگاهی می شود که در دست می گیریم و با خود جا به جا می کنیم. آخرین نشانه، ساخته شدن چیپ های کوچک یو اس بی است که توسط Movidius پدید آمده.این دستگاه که Movidius Neural Stick نام دارد، درون خود پردازنده... ادامه مطلب

فیس بوک ابزار پیشگیری از خودکشی را در استرالیا هم راه اندازی کرد

بسیاری از مردم در شبکه های اجتماعی بسیار بیشتر و راحت تر از گفتگوهای رو در رو در مورد احساسات درونی خود می نویسند و حس های تلخ یا شیرین شان را با دیگران به اشتراک می گذارند. بر همین اساس، فیس بوک ابزاری طراحی نموده که از آسیب رساندن افراد به خود و اقدام... ادامه مطلب

فرهنگ رازدارانه ی اپل به تلاش این کمپانی برای دستیابی به هوش مصنوعی برتر آسیب می زند

بنابر گزارشی که از سوی وب سایت Bloomberg منتشر شده، فرهنگ رازداری کمپانی اپل به تلاش های آنان برای استخدام متخصصان حوزه ی هوش مصنوعی یا AI آسیب رسانده است. و این در حالی است که کمپانی های دیگری نظیر گوگل، مایکروسافت و IBM به محققان خود اجازه ی انتشار مستندات تحقیقات خود را می... ادامه مطلب

هوش مصنوعی گوگل و خلق عکس های هنری از تصاویر ثبت شده در Street View

شرکت گوگل در تازه ترین پروژه خود، موفق شده با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، تصاویر ثبت شده در «Street View» را به عکس هایی در حد و اندازه تصاویر ثبت شده توسط عکاسان حرفه ای تبدیل کند.آقای «هویی فنگ» یکی از مهندسین نرم افزار در تیم ادراک ماشینی گوگل می گوید طی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x