10 عادت کاری نامناسب که پیش از اقدام به کارآفرینی باید کنار گذاشته شوند

همه ی ما عادات کاری نامناسبی داریم و اکثراً از اینکه می توانیم لااقل فعلاً از کنارشان رد شویم خوشحالیم. درست است که کمی از بهره وری ما می کاهند و در سنجش های عملکردی ممکن است امتیاز ما را پایین بیاورند، اما حضور خزنده ی آنها در زندگی روزمره ی ما نسبتاً بی آزار به نظر می رسد.

اما همینکه به قدم گذاشتن در مسیر کارآفرینی فکر کنید همه چیز عوض می شود. کارآفرینی به شما جهت، اختیار و آزادی بیشتری می بخشد، اما از طرف دیگر، مسئولیت بیشتری نیز در قبال تصمیم گیری ها و رفتارها برایتان در بر خواهد داشت. اکثر اقدامات شما نه تنها تأثیری مستقیم و قابل توجه بر سلامت و آینده ی کسب و کار شما خواهد داشت، بلکه الگوی افراد دیگری خواهند شد که با شما کار می کنند و سنگ محک کل سازمان را رقم خواهند زد. پس پیش از آنکه به دنیای کارآفرینی قدم بگذارید، مطمئن شوید این 10 عادت نامناسب را از زندگی کاری خود حذف کرده اید.

با دیجیاتو همراه باشید.

1- عدم برنامه ریزی روزانه

هر کارمندی شاید بتواند با این عادت بد امورات شغلی خود را به نوعی رفع و رجوع کند، اما یک کارآفرین اگر اولویت های مشخصی نداشته باشد شاید هیچ وقت نتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد. شما به عنوان یک کارآفرین باید هر روز و هر هفته، تمام کارهای ضروری خود را مرور و آنها را بر حسب اولویت سازماندهی کنید.

2- پاسخ دهی بلادرنگ به ایمیل های دریافتی

پاسخ دهیِ فوری تقریباً همیشه نکته ی خوبی محسوب می شود. اما پاسخ دهی به ایمیل ها در تمام طول روز شیوه ی مناسبی برای پرداختن به کارهای روزانه نیست و بهره وری شما را پایین خواهد آورد. پروژه ها و کارهای خود را از پیش برنامه ریزی کنید و اجازه ندهید ایمیل های دریافتی، مدام حواس شما را پرت کنند. البته تنها استثنای این قانون می تواند ایمیل های کارکنان فروش شما باشد که پاسخ دهی به موقع به آنها ممکن است برای انعقاد یک قرارداد فروش ضروری باشد.

3- ارتباطات کم بازده و ناکارا

ایمیل هایی که به شکلی ناکارآمد نوشته شده باشند و یا مکالمات بی بازده ممکن است در کار روزانه ی افراد مشکل خاصی ایجاد نکنند، اما در بافتار یک کسب و کارِ در حال شکوفایی چنین مشکلاتی می توانند دشواری هایی جدی ایجاد کنند و شرکت شما را غیر حرفه ای جلوه دهند. از مهارت های ارتباطی خود فهرستی تهیه کنید و هر مهارتی را که لازم است بهبود دهید. عجله به خرج ندهید و در مورد آنچه می خواهید بگویید یا بنویسید خوب فکر کنید.

4- عادت کردن به یک روتین انعطاف ناپذیر

روتین های روزمره برای بهره وری مفید واقع می شوند، مخصوصاً برای اموری که ممکن است در حالت عادی از خاطر بروند. اما عادت کردن به یک روتین خاص به شکلی عمیق و غیر قابل تغییر می تواند هنگام مواجهه با تغییرات غیر منتظره (که در استارتاپ ها امری اجتناب ناپذیر محسوب می شوند) شما را در موقعیت ضعف قرار دهد. شما به عنوان یک کارآفرین، باید آنقدر انعطاف پذیر باشید که در صورت لزوم بتوانید رویکرد خود را تغییر دهید.

5- کار مداوم و بدون استراحت

ProductiveProcrastination04

ادامه ی کار در زمان استراحت، اغلب اوقات برای انجام کار بیشتر شیوه ی مفیدی تلقی می شود چون می توانید این یکی دو ساعت وقت خالی تان را به ساعات کاری روزانه ی خود اضافه کنید. اما این کار می تواند به قیمت خستگی ذهنی و کاهش بهره وری شما تمام شود. شش ساعت کار فوق العاده برای یک کارآفرین بهتر از هشت ساعت کار معمولی است. در ضمن خطر فرسودگی شغلی را نیز از یاد نبرید.

6- تأخیر

اگر کارمند باشید و مثلاً در پاسخ دهی به یک ایمیل کمی تأخیر کنید معمولاً اتفاق خاصی نمی افتد. اما اگر به عنوان یک کارآفرین در ملاقات با مشتریان بالقوه ی خود با تأخیر حاضر شوید، نه تنها به وجهه ی خود آسیب می زنید، بلکه به الگویی نامناسب برای تیم خود نیز تبدیل خواهید شد. بالا و پایین کردن برنامه ی شخصی تان مشکل خاصی به وجود نمی آورد اما اگر با کسی قراری می گذارید، باید به موقع سر وعده ی خود حاضر شوید.

7- تعلل در انجام پروژه های دشوار

باقی ماندن پروژه های بزرگ روی میز کار شما به عنوان یک کارمند شاید مشکل خاصی ایجاد نکند. اما تعلل در رسیدگی به پروژه های بزرگ و مهم به عنوان یک کارآفرین، فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد. اگر نمی توانید کاری را انجام دهید، آن را به کس دیگری بسپارید یا از بیرون کمک بگیرید. هر کاری که لازم است انجام دهید، فقط آنها را عقب نیندازید.

8- به تعویق انداختن تصمیمات سخت

procrastinate-bigstock_Procrastination_29308502

شما احتمالاً در موقعیت شغلی کنونی خود با تصمیم گیری های زیادی مواجه نمی شوید؛ حد اقل در مقایسه با خیل تصمیماتی که باید به عنوان یک کارآفرین بگیرید. تصمیمات دشوار ممکن است به شما ضرر بزنند اما بالاخره باید در قبالشان موضعی اتخاذ کنید. حتی یک تصمیم بد هم از بلاتکلیفی بهتر است. بنابراین عادتِ به تعویق انداختن تصمیم گیری ها را همین امروز کنار بگذارید.

9- ترس از نه گفتن

کلمه ی «نه» در رده های پایین تر شرکت ها یک تابو محسوب می شود. به نظر می رسد عادت بله گفتن به همه چیز، سال هاست در زندگی کاری ما جاری و ساری است. اما وقتی به یک کارآفرین تبدیل می شوید، باید به نه گفتن عادت کنید. همه ی مشتریان ارزش فروش ندارند. همه ی متقاضیان ارزش استخدام ندارند. هر ایده ای هم ارزش دنبال کردن ندارد.

10- انجام همزمان کارها

انجام همزمان چند کار مختلف نیز یکی از آن عادت های مزاحمی است که فقط «به نظر می رسد» باعث صرفه جویی در زمان می شود. در واقعیت، این کار باعث حواس پرتی و عدم تمرکز شما خواهد شد به گونه ای که اگر به صورت جداگانه به هر یک از آن کارها می پرداختید نتیجه ی بهتری می گرفتید. قراموش نکنید که به عنوان یک کارآفرین، به تمام تمرکز خود احتیاج خواهید داشت.

این 10 عادت لزوماً کسب و کار شما را نابود نمی کنند، اما می توانند بهره وری و اثربخشی توانایی های شما را با اختلال مواجه کنند. از بین بردن آنها به طور کامل به صبر و بردباری نیاز خواهد داشت، اما ارزشش را دارد.

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی صنایع را تکان خواهد داد و کسب و کارها باید برای آن آماده شوند

هوش مصنوعی اخیرا به یکی از داغ‌ترین مباحث دنیای کسب و کار تبدیل شده، ولی با این حال هنوز راه زیادی باید طی شود تا بتوان از پتانسیل بالای آن برای مصارف کاربردی در زندگی روزمره و صنایع مختلف بهره برد. اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت و اپل از این تکنولوژی بهره... ادامه مطلب

سه مهارت نرم که شانس شما برای استخدام را افزایش می‌دهد

در دهه های قبل برای پیدا کردن شغل کافی بود در زمینه مورد نظر کارفرما مهارت داشته باشید اما این روزها اوضاع فرق کرده. حالا بسیاری از کارفرماها علاوه بر توانایی های تخصصی نظیر حسابداری و برنامه نویسی به دنبال ویژگی های دیگری در متقاضیان می گردند که «مهارت نرم» نامیده می شود. این مهارت... ادامه مطلب

راز موفقیت در مصاحبه کاری: مانند کارفرما فکر کنید

اگر برای یک فرصت شغلی اقدام می‌کنید یا حتی اگر زمان مصاحبه کاری خود را نیز تعیین کرده‌اید، چه کاری از دستتان برمی‌آید تا قرارداد را همان‌جا امضا کنید و با سری بلند از اتاق جلسه خارج شوید؟ در این مقاله سعی شده تا با ذکر چند نکته کلیدی، احتمال تصدی شغل جدیدتان را افزایش... ادامه مطلب

بهترین روش برای ارزیابی عملکرد شغلی کارکنان چیست؟

ارزیابی کارکنان در سازمان ها عمدتا بر اساس معیارهای تعیین شده توسط منابع انسانی صورت می گیرد اما در مواردی از این دست دیدگاه مدیران هم نقش دارند. این دیدگاه ها عمدتا بر اساس مقایسه کارکنان با هم یا میزان پیشرفت آنها نسبت به گذشته صورت می گیرد اما هرکدام از این روش ها مزایا و... ادامه مطلب

محققین می‌گویند کارمندان به دنبال محیط کاری دلباز هستند

زمانی که از کارمندان بپرسید بیشتر چه امکاناتی را برای محیط کاری خود می‌خواهند، ناخودآگاه ذهنتان به سمت اتاق‌های بازی می‌رود. با این حال برخلاف تصور شما، کارمندان «پنجره» و محیط کاری دلباز را به عنوان مهمترین امکانات داخل شرکت‌های خود برگزیدند که البته کمی ضد و نقیض است.بر اساس نظرسنجی شرکت CBRE در ایالات... ادامه مطلب

راهکار ساده برای بهبود فرهنگ شرکت: احساس ارزشمند بودن را در کارمندان تقویت کنید

متعهد کردن کارمندان، یکی از عوامل مهم در موفقیت شرکت هاست. کارمندان متعهد، بیشتر کار کرده و حلال مشکلات هستند و احتمال وفادار ماندن طولانی مدت آنها بالا می رود. اما چطور می توان کارمندان را به شرکت متعهد کرد؟تحقیق جدیدی که در ژورنال Journal of Positive Psychology منتشر شده، نشان می دهد «حس ارزشمند... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟